Autor Subiect: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut  (Citit de 1154 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fireburn

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #20 : 27.Iul.2021, 01:15:22 p.m. »
Neptun e in regula de ceva vreme si are plaja ok, dar putin cam departe. Merita totusi deplasarea.

Noi am optat pentru Constanta (plaja 3 papuci) anul acesta.
Mult mai lejer decat in statiuni.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline ntire2000

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #21 : 13.Iun.2022, 10:06:50 p.m. »
  485 numai drumul, cazare, masa si altele cat or fi, dar opinia nationala spune ca, citez: "merg in Grecia ca e mai ieftin". Am fost si eu, dar n-am descoperit "iefteneala", sau n-am stiut s-o caut. :)
Mie mi-e "clar", daca nici familia n-are incredere sa mearga in concediu cu mine cu masina... e naspa !

Da, la noi e superieftin si mai misto decât pe Coasta de Azur - faci doar 5 minute de pe sezlong pâna în apa.
Atât de ieftin încât se vede cu ochiul liber ca plaja este goala în timp ce hotelurile si cluburile sunt pline.
Sau cel putin asa zice cocalarul ala.(secunda 20)
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #22 : 14.Iun.2022, 12:50:22 a.m. »
Da, la noi e superieftin si mai misto decât pe Coasta de Azur - faci doar 5 minute de pe sezlong pâna în apa.
Atât de ieftin încât se vede cu ochiul liber ca plaja este goala în timp ce hotelurile si cluburile sunt pline.
    Mergi la bulgari sa mananci bine, olinclusiv, ca la noi cred ca nici nu mai sti pe unde este. :-))
Daca ploua si era frig, cum voiai sa stea lumea pe plaja?!  :-O
  Si da, faci cateva secunde de la sezlong la apa.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline NicNic

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #23 : 14.Iun.2022, 12:59:10 a.m. »
[...]
Da, la noi [...] faci doar 5 minute de pe sezlong pâna în apa.
[...]

[...]
  Si da, faci cateva secunde de la sezlong la apa.

Adica 300 de secunde sunt cateva?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline ntire2000

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #24 : 14.Iun.2022, 01:11:10 a.m. »
Da, la noi e superieftin si mai misto decât pe Coasta de Azur - faci doar 5 minute de pe sezlong pâna în apa.
Atât de ieftin încât se vede cu ochiul liber ca plaja este goala în timp ce hotelurile si cluburile sunt pline.
    Mergi la bulgari sa mananci bine, olinclusiv, ca la noi cred ca nici nu mai sti pe unde este. :-))
Daca ploua si era frig, cum voiai sa stea lumea pe plaja?!  :-O
  Si da, faci cateva secunde de la sezlong la apa.

N-am mai mers la all-inclusiv de 10 ani.
E mai ieftin la terase, manânci ce vrei, cât vrei si mult mai ieftin.
Daca însumezi cazarea+mâncatul la terase iesi mult mai ieftin, dar românul e obisnuit (cu matul plin) sa vada gramezi de mâncare la dispozitie.
In subconstient am ramas un popor de flamânzi de dinainte de '89.

Iar cu sezlongurile, sa vedem cum va fi anul asta în Absurdistan.

Revenind la Grecia, aveti grija la culoarea mov.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Flint Beastmood

Offline enicky

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #25 : 14.Iun.2022, 11:43:59 a.m. »
    Tot presa spunea ca s-a rezolvat cu plajele si sezlongurile vor fi aproape de mare.
In subconstient am ramas un popor de flamânzi de dinainte de '89., de fapt si in realitate tot asa ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #26 : 14.Iun.2022, 11:48:16 a.m. »
Sezlongul o sa fie aproape de mare, dar beach-barurile vor fi tot la distanta.
O sa-ti curga înghetata de pe bat sau o sa ti se rasufle berea din sticla/pahar pâna ajungi cu ea pe sezlong.
Buna dispozitie si bani sa ai ca în rest au grija sa te simti ca aproape peste tot în minunata noastra tara.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #27 : 14.Iun.2022, 11:57:34 a.m. »
   Hai ca si noi suntem ...permanent nemultumiti.

Daca ajungea valul pe scarile hotelului nu era bine, daca s-au castigat kilometri de plaje(pierdute in ultimii 50 de ani), iarasi nu-i bine. 

Cu romanu' cum o dai n-o nimeresti !

Extinderea plajelor este unul dintre putinele lucruri bune facute dupa '89.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: NicNic

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14347
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #28 : 14.Iun.2022, 03:58:37 p.m. »
Ca sa nu mai poluăm topicul "Vacanta în Grecia", va invit sa dezbatem eventuala vacanță la Marea Neagră aici.

Am vizitat recent stațiunile din sud și pot spune că schimbarea în bine e vizibilă, de la Venus la Olimp.
S-au reabilitat hotelurile vechi la 4-5* , terasele, restaurantele și cherhanalele sunt deschise și așteaptă oaspeți.
Ceea ce e nasol, în opinia mea sunt tocmai plajele, care sunt dispuse în mici golfuri iar uneori nu există (Cap Aurora).

La Mamaia, în zona numită La Butoaie, unde am fost in ultimii ani, sunt suficiente locuri de cazare cu și fără mâncare și multiple terase și autoservire. Și nu e de loc aglomerat, pentru cei care nu doresc să se frece de vecini.
Cat despre șezlonguri, nu le folosesc (am rogojină, umbrelă de soare, fotolii pliabile, ca doar vin cu mașina), iar de banii economisiti prefer sa beau bere.
« Ultima Modificare: 14.Iun.2022, 06:00:12 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ntire2000, Aliosa

Offline Aliosa

Re: Litoralul Marii Negre - am fost și (nu) mi-a plăcut
« Răspuns #29 : 14.Iun.2022, 04:20:43 p.m. »
Anul trecut am descoperit Sulina și o să mergem tot acolo și anul acesta. Pentru plaja sălbatică și nisipul foarte fin, pentru lipsa de aglomerație de acolo, pentru Deltă. Faptul că nu poți ajunge acolo cu mașina, cerne mult din turiștii care merg la mare și asta e bine! Prețurile nu erau anul trecut mai mari sau mai mici față de cele de la restaurantele din orașul în care locuiesc. Punctele de gastronomie locală sunt curate, bine organizate și cu mâncare bună. Vă recomand să încercați.
  • SX 4 S Cross
 
The following users thanked this post: gabineg