Autor Subiect: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?  (Citit de 25742 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #10 : 11.Feb.2015, 11:53:29 a.m. »
Daca Ucraina se detrama, urmeaza Romania. Daca cei de sus dau o lege sa se inchida granitele, e clar ca situatia s-a deteriorat.

Am aflat din sursa sigura cum ca in Ucraina sunt inchise granitele pentru cei cu varsta potrivita inrolarii.

Ce ne face sa credem ca nu urmeaza si la noi ?
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline sfichiu

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #11 : 11.Feb.2015, 12:52:20 p.m. »
Sper ca intrebarea sa nu fie cu raspuns ingrijorator! :-?
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline cristidav

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #12 : 11.Feb.2015, 12:57:32 p.m. »
Chiar te pune pe ganduri...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline sfichiu

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #13 : 11.Feb.2015, 01:02:51 p.m. »
CUM COMENTATI ?

E oficial ! Tinerii între 20 şi 35 de ani pot fi înrolaţi obligatoriu !

Autorităţile române au aprobat modelul formularului medical pe care tinerii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani vor trebui să îl prezinte la comisiile locale de recrutare-încorporare pentru a fi înrolaţi în caz de război. Modelul certificatului medical, care va fi eliberat de medicii de familie, a fost publicat în Monitorul Oficial.
Ordinul de aprobare a certificatului face trimitere la o lege din 2006, care spune că, la declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen ori rezervist concentrat/mobilizat devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani. Ordinul a fost publicat în contextul crizei existente în Ucraina.

Conform legii, tinerii care au împlinit 18 ani trebuie să se prezinte, în termen de şase luni la Biroul de informare-recrutare din Timişoara, pentru a fi luaţi în evidenţă militară şi pentru a primi adeverinţa de recrutare.
În România există peste 2,1 milioane de bărbaţi cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, potrivit datelor de la recensământul din octombrie 2011.

Sursa : http://redesteptarea.ro/ :-?
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline shpeedy

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #14 : 11.Feb.2015, 01:09:52 p.m. »
@cristidav: eu n-as merge chiar atat de departe cu supozitiile...

Situatia e destul de diferita intre noi si Ucraina - de bine, de rau:
- noi suntem integrati in niste structuri/organizatii;
- noi nu suntem atat de legati dpdv al schimburilor comerciale cu Rusia;
- pe teritoriul Romaniei nu sunt zone importante cu populatie de etnie rusa a.i. sa poti spune ca Romania s-ar destrama pe considerente etnice;
- intre Romania si Rusia, mai sunt ceva zone tampon (Ucraina - pana la urma - e ditamai tara).

Parerea mea...

« Ultima Modificare: 11.Feb.2015, 01:12:28 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline cristidav

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #15 : 11.Feb.2015, 01:52:20 p.m. »
Sorry, dar eu vad Romania ca zona de tampon dintre zona conflictului si NATO. Altfel spus, cadem la mijloc in caz de ceva. Si cum situatia se agraveaza, SUA va interveni. Aici nu e Irak. Vorbim de Ucraina, care-i are pe vecini tocmai pe rusi. Asadar, sanse mari ca situatia sa degenereze.

Referitor la structuri si organizatii: crezi ca NATO nu poate ordona sa se bage legea inrolarii ? Un cuvant sa spuna si mai sus pusii nostri nu scot un cuvant. Eu pic de fraier, tanarul de rand.

Referitor la ultima afirmatie, cum ca e mare Ucraina, va deveni instant mica atunci cand vor intra in conflict si restul puterilor... Thing about it...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline shpeedy

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #16 : 11.Feb.2015, 02:00:24 p.m. »
Thing about it...

I am, I am ... ...  :D

Lasand gluma la o parte, eu totusi n-as vedea lucrurile intr-un mod atat de fatalist...
« Ultima Modificare: 11.Feb.2015, 02:02:02 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline cristidav

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #17 : 11.Feb.2015, 02:04:36 p.m. »
La 35 de ani impliniti cred si eu ca nu te stresezi. De-as avea varsta aia, mi-as lua o oarecare casa la munte si as trai relativ linistit  :-S
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline shpeedy

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #18 : 11.Feb.2015, 02:13:20 p.m. »
La 35 de ani impliniti cred si eu ca nu te stresezi. De-as avea varsta aia, mi-as lua o oarecare casa la munte si as trai relativ linistit  :-S

Sper ca nu incerci sa-mi spui ca nu-ti iei casa la munte de teama sa nu te ia astia la incorporare...  ;)

Pana la urma ce te opreste sa o iei ? Nu dezarma ca apare si casuta ta. Acuma ca vine primavara ar trebui sa incepi din nou cautarile.

LE: si cand te gandesti ca @Leutz avea teama c-o s-o ia topicu' razna pe discutii extremiste/alarmiste/conspirationiste/instigatoare, nu pe polemici asupra varstei...  =))
« Ultima Modificare: 11.Feb.2015, 02:16:37 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline cristidav

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #19 : 11.Feb.2015, 02:22:58 p.m. »
:-))

M-ai nimerit. O las moarta deocamdata cu casuta. Am alte planuri cu banii...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )