Autor Subiect: Camera marsarier Suzuki Swift Sport 2005-2012  (Citit de 6527 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Don Napoleon

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 437
  • Thanked: 135 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Swift Sport 2007 aka Red FURY
    • Bucuresti
Re: Camera marsarier Suzuki Swift Sport 2005-2012
« Răspuns #10 : 02.Ian.2016, 02:25:04 p.m. »
Servus,

Acesta este un mini tutorial cum sa iti instalezi o camera de marsarier pe un SSS.

Camera marsarier: PNI 8081


Durata instalare: aproximativ 7 ore
Masina: Suzuki Swift Sport, an fabricatie 2007, 3 usi
Manpower: 2



Dupa cum se observa in schema de mai sus, camera de marsarier se alimenteaza la 12V, am optat sa o alimentez de la becul de marsarier. Cand masina este pusa in marsarier, becul va fi alimentat in acelasi timp se va alimenta si camera.
Am pozitionat camera de marsarier intre cele doua becuri pentru nr. de inmatriculare, dar in respectiva locatie veti gasi antena de la keyless, conform imagini de mai jos



Antena se poate muta doar daca se desurubeaza cele doua suruburi care o tin in pozitie din partea interioara bari. Am optat sa repozitionez antena in interiorul bari folosind aceleasi suruburi in stea.
Pentru a realiza acesta modificare, trebuie data bara jos conform imagini de mai jos.



Atentie! Nu trageti de bara! Dupa ce ati desfacut toate suruburile de la haion, trebuie desfacute clipsurile de pe marginile laterale alaturi de cele 4 clipsuri de sub bara. Alaturi de asta, unde se monteaza carligul de remorcare de mai gasesc inca doua suruburi. Dupa ce ati inlaturat toate clipsurile si suruburile trebuie sa scoateti stopurile pentru a umbla la cele doua plastice, numeroate in figura ca nr. 14, acestea se imping spre fata masini. Bara este tinuta in lateral de plasticul cu nr. 13, pentru a elibera bara trebuie miscata in sus pentru a o scoate din lacasi.




Take your time, here!
Dupa aceia, acesta trebuie ridicata de mijloc. Dupa ce bara a fost inlaturata de cele doua plastice acesta inca are cablurile de alimentare pentru stopul din stanga si pentru marasier alaturi de cele pentru nr de inmatriculare ce pot fi deconectate de la circuit prin doua conexiuni. Personal am optat sa deconectez doar cablul pentru lumina de marsarier.
Am interupt respectivul cablu si am adaugat la prima jumatate cele doua cabluri de la camera, dupa am mufat cablurile .

Pentru a introduce cablurile in interior trebuie sa scoateti urmatoarele panouri:



La baza plasticului se va gasi in partea dreapta cea de a doua antena de Keyless, la care trebuie deconectata mufa.



Cablurile pentru camera le-am adus in interiorul masini prin gura de ventilare conform imagini de mai jos


Desi puteti sa aduceti cablurile prin partea dreapta a masini.
Cablul de semnal video o sa urmeze cablurile masini pe partea stanga a masini.

Inainte de a incepe actiunile in interiorul masini trebuie sa dati jos bancheta din spate



Pentru a scoate spatarul trebuie scoasa tija cu nr 6 din lacasul ei. Iar pentru bancheta se trage din fata deoarece este prinsa de piesa 11.

Panoul porbagaj din partea stanga se scoate in felul urmator



Cablul de semnal video l-am atasat celui de semnalizare cu ajutorul colierelor de plastic



Nu am reusit sa scot panoul din stanga spate de la pasager, dar am indepartat clipsul de jos ce mi-a permis sa introduce cablul in spatele panoului.
Panoul de langa scaunul soferului se trage in sus.

Pentru a avea acces sub volan, panoul trebuie tras de jos in sus. Acesta este prins cu 6 clipsuri albe ca in imaginea de mai jos



Recomandarile mele sunt urmatoarele:
1. Activitatea trebuie realizata in 2 oameni
2. pentru a umbla la interior sa se utilizeze unele de plastic pentru a nu zgaria sau deforma interiorul



3. Sa cititi inainte de a incepe activitatea, urmatoarele articole
http://www.suzukiswift.info/installing-a-reversing-camera/
http://www.suzukiswift.info/installing-a-new-reversing-camera/




 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline ff_2004_06

Re: Camera marsarier Suzuki Swift Sport 2005-2012
« Răspuns #11 : 02.Ian.2016, 04:14:35 p.m. »
Multumim frumos pentru tutorial.
Pe mine unul m-ai convins, sigur nu am sa fac operatia asta, as strica ceva garantat.  :-))

Asteptam poze cu functionarea camerei.  :D
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline Don Napoleon

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 437
  • Thanked: 135 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Swift Sport 2007 aka Red FURY
    • Bucuresti
Re: Camera marsarier Suzuki Swift Sport 2005-2012
« Răspuns #12 : 06.Ian.2016, 08:09:08 p.m. »
Servus,

Inainte de scaderea temperaturilor si de instaurarea iernii am realizat cateva poze





Camera incepe sa emita dupa aproximativ 4-5 sec dupa ce sa pus cutia in marsarier.



Singura problema in acesta afacere este ca Pioneer-ul pe care il am nu poate sa opreasca feed-ul dupa ce am iesit din marsarier si ramane acest ecran negru fara semna video de la camera acesta find nealimentata. 2DVD este utilizabil, desi am incercat toate configuratiile legate de camera pe care acesta le are in setarii si anume battery, ground si off. Daca o setez in ground nu mai pot utiliza camera.



Offline ff_2004_06

Re: Camera marsarier Suzuki Swift Sport 2005-2012
« Răspuns #13 : 06.Ian.2016, 10:16:36 p.m. »
Dar poti iesi din ecranul negru?
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline Don Napoleon

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 437
  • Thanked: 135 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Swift Sport 2007 aka Red FURY
    • Bucuresti
Re: Camera marsarier Suzuki Swift Sport 2005-2012
« Răspuns #14 : 07.Ian.2016, 09:25:32 a.m. »
Sevus,

Da pot sa ies din ecranul negru dupa apasarea touch-ului, dar dupa 4 min intra in aceasi stare.
In manual echipamentului spune sa tin apasat pe MUTE, fara nici un rezultat.