Autor Subiect: Pareri si comportament S-Cross  (Citit de 134989 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #130 : 29.Nov.2014, 01:07:48 a.m. »
Scuze de postarea dubla, am incercat sa editez postul anterior si s-a mai postat inca o data.  :dknw:

Offline Silfax

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #131 : 29.Nov.2014, 02:45:26 p.m. »
Nu stiu daca mai patesc si altii, dar in cazul subsemnatului , cand dau sa actionez fara sa ma uit, butonul de la geamul soferului, in mod constant si fara exceptie, il cobor pe cel din spate... Ori conduc eu cu scaunul dat prea in spate, ori intr-adevar consola cu butoanele , ar fi mers de mutat 3-4cm mai spre stalpul central.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline cristidav

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #132 : 29.Nov.2014, 03:41:36 p.m. »
Probabil e pozitionat diferit fata de SX4. Exact asa patesc eu cand conduc, din cand in cand, masina unui amic (pe motiv ca el bea cand mergem la pingpong, nu ca-mi face mie placere sa conduc alta masina).
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #133 : 29.Nov.2014, 03:56:11 p.m. »
Nu stiu daca mai patesc si altii, dar in cazul subsemnatului , cand dau sa actionez fara sa ma uit, butonul de la geamul soferului, in mod constant si fara exceptie, il cobor pe cel din spate... Ori conduc eu cu scaunul dat prea in spate, ori intr-adevar consola cu butoanele , ar fi mers de mutat 3-4cm mai spre stalpul central.

Patesc si eu acelasi lucru, dar sunt obisnuit ca sa zic asa, aveam aceiasi "problema" si la vechiul SX4 :)

Offline Danica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Bărbat
  • S-Cross Elegance Top Allgrip, benzina
Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #134 : 10.Dec.2014, 09:06:17 p.m. »
Cotiera e culisanta, ai incercat sa o impingi in fata?
Mie imi pare confortabila la drum lung. Iar pe autostrada daca sprijini cotul stang pe prtiera si cotul drept pe cotiera, controlezi volanul doar din varful degetelor. :)
Da, bineinteles ca o trag in fata :). Ai dreptate, cu coatele pe usa si cotiera, se conduce doar din degete, problema e ca doar varful cotului se sprijina si din cauza asta dupa ceva timp incepe sa "ma doara in cot". Am scaunul dat in jos la maxim, poate daca l-as mai urca nitel ar fi o pozitie mai comoda la coate, dar nu stiu daca va fi si la condus, in general.... O sa incerc.
 

Offline BigAir

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #135 : 25.Dec.2014, 07:17:47 p.m. »
a facut cineva un drive test cu s-cross cvt? as dori ceva pareri ... Multumesc!
  • Skoda Octavia 3 combi
 

Offline BigAir

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #136 : 25.Dec.2014, 07:18:19 p.m. »
a facut cineva un drive test cu s-cross cvt? as dori ceva pareri ... Multumesc!
  • Skoda Octavia 3 combi
 

Offline Laurentiu

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #137 : 25.Dec.2014, 08:13:40 p.m. »
Se pare ca Suzuki a invatat din greselile trecutului. [...] Acum parbrizul e putin ingropat ca sa spun asa in stalpul A, dupa cum se poate vedea in poza de mai jos.  :)

Sau poate mi-au preluat ideea.  :-))
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #138 : 04.Ian.2015, 07:26:27 p.m. »
Am observat ca atunci cand e setata o viteza pe tempomat, masina accelereaza mai repede pana la acea viteza daca folosesti tasta de pe volan decat daca accelerezi tu singur folosind pedala de acceleratie. A mai sesizat cineva acest comportament? :)

Offline NicNic

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #139 : 04.Ian.2015, 07:31:08 p.m. »
Acelasi lucru l-am remarcat la alta marca de masina cu tempomat (cruise-control).
Probabil c a softul aplica o accelerare cat mai puternica, incercand sa atinga, in cel mai scurt timp posibil, parametrul de viteza setat.

Ca si efect, am remarcat ca circuland pe autostrada , la 130 km/h, masina consuma cu 0,5-1,0 l/100km daca era folosita doar cu tempomat.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!