Autor Subiect: Cum montez jante aliaj pe suzuki wagon r+ 98`  (Citit de 1500 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline JonnyHWL

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Chitila
Cum montez jante aliaj pe suzuki wagon r+ 98`
« : 04.Iun.2015, 08:07:58 p.m. »
Buna seara! Sunt nou aici pe forum si vrea sa va spun si eu doleanta mea, treaba sta in felul urmator detin un suzuki wagon r+ din 98 si intentionez sa schimb jantele de tabla pe 13 cu unele de 13 dar de aliaj, dar m-am lovit de urmatoarea problema, masina nu are suruburi la roti , are prezon+ piulita si in consecinta nu am putut monta jantele de aliaj pentru ca nu prindea piulita originala deloc pe filet si am auzit ca se gasesc niste piulite speciale pentru asa ceva. As vrea sa stiu ce pot face sa pot monta jantele de aliaj, poate de la cineva care a montat si stie cum sta treaba ? Am luat jantele si ma uit la ele in garaj si nu le pot monta :( ! Multumesc si astept raspunsuri !
  • Suzuki Wagon R+
 

Offline BXXENL

Re: Cum montez jante aliaj pe suzuki wagon r+ 98`
« Răspuns #1 : 05.Iun.2015, 04:16:25 p.m. »
Pai iti trebuiesc piulitele pt jantele de aliaj. Au forma usor diferita, pt a incapea in gauri si sa mai poti pune si cheia peste ele, scaunul lor are alta forma (conica) etc.

Cel mai rapid, mergi la o vulcanizare mai mare (gen autosoft) unde vand si roti de aliaj, si pune-i sa-ti puna piulite de care trebuie...

Sau cauta piulite pt jantele de aliaj, daca a venit din fabrica cu asa ceva, sau sunt optionale macar, sigur sunt si piulite originale pt jantele de aliaj.

Daca stii ce filet si ce pas au ale tale(gen M12x1.5), poti cauta unele cu aceleasi specificatii dar cu o forma care sa te avantajeze
  • SX4 1.5
Alex