Autor Subiect: Cum sa scapi de sunetul enervant de la suportul de la numarul de inmatriculare  (Citit de 33324 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Am rezolvat şi eu zdrăngănitul suportului din spate. Soluţia a fost simplă: rigidizarea suportului de număr. Am folosit plexiglas de 4mm, un fierăstrău pendular şi o bormaşină:



Acum hayonul se închide ca o portieră : ))
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: ciubex

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Am cumparat un set de patratele de pasla cu adeziv pentru scaune si le-am lipit sub colturi.  Suportul a ramas felxibil dar zgomotul este mult diminuat iar riscul ca supportul sa afecteze vopseaua este inlaturat. Pentru cine vrea exista si varianta buretilor dublu adezivi, care se vor lipi atat de support cat si de masina, inalturand si zgomotul dar nu stiu cat de rezistent este in timp adezivul.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Lerua07

Sau aplicat putin silicon sanitar in cateva puncte sub suportul de nr. Nu afecteaza vopseaua, are o aderenta foarte buna, nu devine rigid, rezista la apa si in timp. Eu am pus de un an jumate si se mentine perfect !  ;)
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Cosmin09

Eu am scos numarul si am pus pe spatele lui banda dublu adeziva.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline enicky

Eu am scos numarul....
                Cea mai buna solutie ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cristidav

La fel ca Lerua, doar ca de 2.5 ani :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline chriss

Trebuie schimbat suportul.Al meu a fost schimbat si nu se mai misca.


  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
@chriss
Ar fi relevant raspunsul tau daca ne-ai spune si cu ce tip/model de suport l-ai schimbat.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline enicky

@chriss
....cu ce tip/model de suport l-ai schimbat.
     Cand am avut masina la DAB pt. bara spate, baietii ca sa-si faca reclama, mi-au stricat toata lucrarea facuta de mine la nr. de pe spate, si mi-au schimbat suportii de numere. Din pacate a reaparut zgomotul mult-iubit ! Acum am scotch dublu-adeziv si il voi rezolva.
     Deci la intrebarea lui @yeti astept si eu raspuns.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline chriss

Nu stiu ce au facut ,doar mi-au spus ca au schimbat suportul. Sa fac poze sa va trimit?Sa-l masor?As vrea sa va ajut cumva.La Union Cars Suceava mi-au schimbat suportul. Doar i-am spus ca se misca.Nu m-a costat nimic.Asta a fost la revizia de 1000 km.Acum poti sa tragi de el ca nu se mai misca.
  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017