Autor Subiect: Despre lichidul de frână  (Citit de 4602 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online rexkrokiDAU

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #10 : 10.Nov.2017, 10:24:15 p.m. »

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #11 : 11.Nov.2017, 11:35:03 a.m. »
Q.E.D.
Recitind topicul omolog din aria New Vitara constat cu stupoare ca in jumatate de cazuri s-a schimbat lichidul de frână iar in cealalta jumatate nu. Si acolo se stipulează in cartea masinii înlocuirea la 2 ani. Ciudat "profesionalism"...🤥

Trimis folosind Tapatalk

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Online rexkrokiDAU

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #12 : 11.Nov.2017, 11:42:57 a.m. »
E din ciclul "merge și asa"... la service-uri cât și la proprietari... :)

Offline Catalln

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #13 : 11.Nov.2017, 01:42:14 p.m. »
Dacă vrem ca mașină să funcționeze ireproșabil și după zece ani sau să zicem 200.000 km  e bine să respectăm graficul de întreținere. :)
In principiu ai dreptate dar strict referitor la lichidul de frana singura problema ce poate sa apara este legat de calitatea sa (umiditatea pe care o atrage) ce se traduce prin eficienta franarii iar aceasta a fost ok pe stand (am facut ITP ul inainte).
Alt lucru, care sa spunem da cu virgula, este faptul ca la ceilalti producatori se verifica anual umiditatea si se schimba la 3-6 ani functie de nr de Km si de umiditatea pe care o are.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline ...

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #14 : 11.Nov.2017, 07:29:16 p.m. »
La nicio alta marca n-am auzit de inlocuirea lichidului de frana la 2 ani. La Suzuki am stiut dinainte, dar tot mi se pare ciudat.
 

Online rexkrokiDAU

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #15 : 11.Nov.2017, 09:22:38 p.m. »
Și la Outback-ul meu e tot la doi ani.

Offline toma

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #16 : 11.Nov.2017, 10:44:15 p.m. »
La mine au schimbat lichidul de frana la revizia de doi ani (cel putin am platit pentru asta  :-))).

Cum nu sunt inginer auto daca operatia e trecuta in cartea de intretinere nu-mi bat capul ca ar fi in plus...
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline enicky

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #17 : 12.Nov.2017, 08:28:08 p.m. »
La nicio alta marca n-am auzit de inlocuirea lichidului de frana la 2 ani.... mi se pare ciudat.
    Nici Ford nu  schimba, iar la Opel am mers 7ani si nu s-a intamplat nimic. O inventie de-a lor pt a mai castiga bani, si nu putini. Manopera daca n-am uitat era ...100lei, inmultit nu nr. de masini vandute....
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #18 : 12.Nov.2017, 08:38:10 p.m. »
Mercedes si Volkswagen la 2 ani, Subaru la 30.000 de mile, altii odata cu placutele, unii niciodata...
Subiectul e destul de dezbatut. Un articol pe aceasta tema:
https://www.cars.com/articles/2013/12/does-brake-fluid-need-to-be-changed/
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Marci, yeti

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #19 : 12.Iun.2018, 08:53:57 p.m. »
Ma surprinde ca la Logan in 10 ani nu am inlocuit niciodata lichidul de frana si nu am probleme iar la Vitara trebuie inlocuit la fiecare 2 ani?

Un alt articol care dezbate necesitatea si intervalul de schimbare a lichidului de frână.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice