Autor Subiect: Când schimbam bujiile?  (Citit de 1003 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #10 : 04.Iul.2022, 03:54:36 p.m. »
...Pai da, tocmai asta e problema, ca in manual scrie 3 ani sau 60.000 de km, ceea ce e o prostie. Sa schimbi bujiile la 3 ani, desi ai facut doar 17.000 de km,
  Bre, n-ai inteles, asa cum lichidele râncezeste si bujiile cocléşte, deci se degradeaza si fie ca ai facut 17, fie ca ai facut 67 mii de km, trebe schimbate... :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Blitzu

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #11 : 04.Iul.2022, 08:54:17 p.m. »
Scrie în manual ce și când se schimbă. Nu vă mai panicați inutil.

Pai da, tocmai asta e problema, ca in manual scrie 3 ani sau 60.000 de km, ceea ce e o prostie. Sa schimbi bujiile la 3 ani, desi ai facut doar 17.000 de km, a aberant. De-aia intreaba omul, nu se panicheaza. Manualul e prost, dar unii dealeri tin de manual cu dintii. Adica de prostie. Alti dealeri sunt rezonabili, nu te pun sa schimbi aiurea nici bujiile, nici lichidul de frana (si acolo alta aiureala).
Dacă manualul e o prostie,de ce nu-l arunci și renunti la revizii la dealer?
Cobori sambata în spatele blocului,iei 5 carpe (una pt sters bujiile si mainile), o cheie de bujii,o leră și o perie de sârmă. 
Desfaci o bere rece Golden Brau,scoți cele 4 bujii,pui cele 4 cârpe în găurile bujiilor ca să nu verși bere inauntru,iei bujiile pe rand la perie de sârmă apoi cu lera reglezi distanța la electrod (pe care ti-o zice vecinul) . Dacă e prea mare,ciocănesti puțin în metalul de deasupra electrodului. La fel si daca e prea mica,indoi metalul ca sa-l îndepărtezi de electrod.
Spor la treaba,esti rezolvat pana la 60k când "cică " trebuie sa le schimbi.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #12 : 04.Iul.2022, 09:46:43 p.m. »
Hai, lasă rahatul turcesc, ştiu că e delicios, dar nu aici.

NGK, par igzamplu, măsoara speranţa de viaţă a bujiilor în distanţă parcursă cu ele, nu în zile trecute de la scoaterea din ambalaj (şi montare). E de bun simţ, de altfel, că nu sunt biluţe de mozzarella.

Citat
NGK Laser Iridium Spark Plugs have iridium center and a platinum ground electrodes. If installed in a regular engine, they would likely last longer than most people keep their car (barring any motor problems that can cause premature plug death). All Laser Iridium plugs are an OEM design, made for a specific engine. Some feature a special resistor or electrode design, depending on the OE requirements. In their OE application, NGK's Laser Iridium plugs typically last 80-100k miles.

Iar bujiile de pe K14C sunt NGK Laser Iridium.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline Blitzu

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #13 : 04.Iul.2022, 09:49:10 p.m. »
Hai, lasă rahatul turcesc, ştiu că e delicios, dar nu aici.

NGK, par igzamplu, măsoara speranţa de viaţă a bujiilor în distanţă parcursă cu ele, nu în zile trecute de la scoaterea din ambalaj (şi montare). E de bun simţ, de altfel, că nu sunt biluţe de mozzarella.

Citat
NGK Laser Iridium Spark Plugs have iridium center and a platinum ground electrodes. If installed in a regular engine, they would likely last longer than most people keep their car (barring any motor problems that can cause premature plug death). All Laser Iridium plugs are an OEM design, made for a specific engine. Some feature a special resistor or electrode design, depending on the OE requirements. In their OE application, NGK's Laser Iridium plugs typically last 80-100k miles.

Iar bujiile de pe K14C sunt NGK.
....si costă nimic.
E ca mersul la sală,nu o faci pana nu se aduna colăceii,asta nu înseamnă că nu ești funcțional. Cat de funcțional,asta e partea a 2-a.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline enicky

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #14 : 05.Iul.2022, 12:19:23 a.m. »
  De fapt, dupa cum aratau cand le-am schimbat eu (pe la 40k), cred ca :... NGK gives them a life expectancy of 40-50k miles.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #15 : 05.Iul.2022, 12:25:58 a.m. »
  De fapt, dupa cum aratau cand le-am schimbat eu (pe la 40k), cred ca :... NGK gives them a life expectancy of 40-50k miles.
Mai mergeau înca pe atât.
Si ai schimbat originale cu .....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #16 : 05.Iul.2022, 01:23:03 a.m. »
Mai mergeau înca pe atât.
Si ai schimbat originale cu .....
   Si pantofii cu talpa tocita mai merg si cauciucurile slick sunt bune... Sa ai curiozitatea(asa, ptr. cultura generala) sa compari vizual o bujie veche(care mai tine) cu una noua!
Cu ce crezi ca le-am schimbat? Cred ca ma cunosti suficient incat sa nu-ti mai pui intrebarea "cu ce le-am inlocuit"(parca am scris undeva in jurnal). :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #17 : 05.Iul.2022, 07:30:32 a.m. »
Vizual bujia nouă câștigă și în fața bujiei în vârstă de 5.000 km.
Numai că rolul ei nu e să lucească, ci să.... curenteze.

  De fapt, dupa cum aratau cand le-am schimbat eu (pe la 40k), cred ca :... NGK gives them a life expectancy of 40-50k miles.
Adică 65-80k km. Dar, oricum, NGK se referă acolo la Iridium IX.
Nu știu pe 1.6 ce bujii sunt, cele pe care le-ai schimbat la 40k. Pe 1.4, cum am citat și mai sus, sunt laser iridium, a căror speranță de viață e 130-160k km.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline ntire2000

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #18 : 05.Iul.2022, 09:07:44 a.m. »
Vizual bujia nouă câștigă și în fața bujiei în vârstă de 5.000 km.
Numai că rolul ei nu e să lucească, ci să.... curenteze.

Nu știu pe 1.6 ce bujii sunt, cele pe care le-ai schimbat la 40k. Pe 1.4, cum am citat și mai sus, sunt laser iridium, a căror speranță de viață e 130-160k km.

Se pare ca suntem doar doi în "lupta cu reactiunea".
In fond, colegii pot sa-si sparga banii pe ce vor muschii lor, înlocuind piese si componente pe jumatate consumate - pentru ca "nu mai stralucesc".

Aceeasi care atunci când le zici ca uleiul nu "tine" mai mult de 10-12k de km fac urât si trag de el 20k de km, ca "asa scrie la manual".  :D
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Când schimbam bujiile?
« Răspuns #19 : 05.Iul.2022, 11:50:29 a.m. »
Citat
Se pare ca suntem doar doi în "lupta cu reactiunea"
...Numai că rolul ei nu e să lucească, ci să.... curenteze.
  Bre nu-s tampit sa-mi iau bujii ca-s cromate/nichelate, veneam odata de la munte, mi s-a parut ca trage cam greu, m-am oprit la Royal Motors si le-am schimbat(mai repede cu 20-30mii km). Normal ca functionau, nu zic ca nu, dar distanta dintre electrozi era mult mai mare fata de cele noi. A fost probabil un moft, dar nu regret, mai ales ca nu sunt de parere ca este ok sa stau cu un "consumabil" fix pana a "expirat", din mai multe motive pe care cred ca le stiti si nici nu cred ca fac avere daca schimb bujiile la 100k sau intru in saracie daca le-as schimba la 60k.
Asa ca stai linistit, ca nu ma "lupt" nici cu tine, nici cu @bekxy . :)
   
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip