Autor Subiect: DN66A - Valea Cernei si nu numai  (Citit de 33267 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cezarm

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Gen: Bărbat
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #10 : 27.Feb.2012, 09:37:06 p.m. »
Noi am optat pentru traseul: Runcu - Cheile Sohodolului - Campu lui Neag - Campusel - Lacul Iovanu - Cerna Sat - Baia de Arama – Runcu.
”Tabara generala” am stabilit-o la Pesiunea Nona din Runcu (150 lei camera/noapte, 2 vile a cate 3 camere fiecare, 5 camere inchiriate = 2 vilute intr-o curte superba, amadoua la dispozitia noastra; camere cu tot confortul, baie individuala, televizor, etc.). La acel moment am avut un super bulan. Pensiunea am inchiriat-o aiurea de pe net. Surpriza placuta a fost ca am fost singurii locatari, nici gazdele nu au stat cu noi. Complexul este compus din doua vile aflate in aceeasi curte ridicate de un nene care a folosit fonduri europene pentru a ridica o pensiune. Acest lucru era marcat mai peste tot in case. Atunci calculul lui era urmatorul: tine pensiunea atat cat este obligat (parca 5 ani minim) si apoi se muta acolo. Aveti la dispozitie si o curte generoasa cu tot ce trebuie: gratar, piscina, terasa, etc.


Drumul Runcu – Campu lui Neag via Cheile Sohodolului: 1/5 asfaltati , 3/5 drum forestier bun, 1/5, ultimii destul de interesanti , cu ceva sleauri dar negociabile. Unele curbe sunt foarte stranse, odata chiar fiind nevoit sa fac si o corectie (de ampatamentul…). De fapt este drumul judetean DJ 672C. Are o singura chichita, o intersectie unde partea pe care trebuie sa mergi este aia mai nasoala (in poza atasata, unde este orientat Outback-ul). Aveam varianta corecta pe Garmin! Dupa Valea de Pesti ajungi la DN 66a (drumul lui Basescu).





Pe DN 66a am strabatut o portiune de cca. 15 km asfalt f.f. bun, care se termina brusc, in panta, cu vizibilitate 0, fara vreun preaviz  si se continua cu drum forestier. Fireste ca am incercat senzatia de trecere de la 80 km/h de pe asfalt pe drum forestier. Bine ca nu se termina cu vreo prapastie sau cu vreun zid ca semnalizare inainte ciu-ciu. Chiar radeam la un moment dat, sa stationam in zona si sa vedem care “o mai fura” precum am patit-o noi.
Traseul, pana la barajul Lacului lui Iovanu, drum forestier bun spre foarte bun, frumos in majoritatea timpului , pe alocuri chiar spectaculos Din cand in cand bolovani cazuti pe traseu sau alunecari de teren dar care nu au pus probleme deosebite. Si aici, cand ajungi pe malul stang al raului Cerna, va trebui sa faci la dreapta, sa treci podul si apoi vei merge pe malul drept al raului pana la baraj. Si aici este un punct interesant: sa urci vreo 1000 m la izoarele Cernei (per pedes). Din cate stiu este izvorul cel mai mare din Romania ca sa spun asa. Practic raul apare direct din munte.
Problema era la “celebra” surpatura de la jumatatea drumului de-a lungul Lacului Iovanul, dar care fusese rezolvata cu ceva vreme in urma cand au venit cu un buldozer si au facut drumul superaccesibil . Aveam semnale de la gazda noastra ca rezolvasera problema.




Nu trebuie ratate Cheile Corcoaiei (noi le-am ratat, era seara, eram obositi) care se gasesc imediat dupa barajul Iovanu. Alt punct extrem de interesant este Podul lui Dumnezeu in localitatea Ponoare, pe DJ 670 de la Baia de Arama (cca 6-7 km). Este un pod natural, din piatra, care nu trebuie ratat! Atentie la vipere.

.
In concluzie, drumul merita facut, “sculele” noastre (Outback, Forester, Allroad) fiind peste greutatile intalnite (practic poate fi facut cu orice masina cu minim 15 cm garda si ceva bun simt). Cu Vitara si cu Sx4 chiar nu sunt probleme. Cred ca pana pe la jumatatea lui aprilie este cam greu spre imposibil, cel putin dupa ce zapezi au fost pana acum.
Sigur ca as mai merge pe acolo dar deocamdata sunt retinut in Bucuresti, trebuie sa-mi termin doctoratul ca ma dau astia afara de la Facultate. Timpul este valuta forte asa incat mai pe la vara. Oricum sezonul de ski l-am compromis, ramane ce de off-road.
Daca o sa pot merge, sigur dau semn de viata ca am ceva datorii pe aici. Mai ales ca playlistul anului 2012 este interesant pana acum. Poate bagam un Moldoveanu în varianta off-road+trekking.Tinem legatura.
Late edit:
Amicul @rexkroki are si el ceva de zis cu privire la traseu
@whizzy abia astep sa-ti vad pozele!

Subaru Outback 2007
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #11 : 27.Feb.2012, 09:47:35 p.m. »
Super! Ma speriasem...si am zis ca nu merge facut intr-o zi....de aceea am taiat spre lacul Valea Mare. Eu ma gandeam la o iesire cu plecare Vineri dupa program spre cazare, ajuns acolo (Baia de Arama) spre seara (acum depinde fiecare de unde pleaca) iar Sambata dimineata (ora 8:00) plecare spre traseu. Ma gandeam sa pranzim (fara gratare and stuff) pe undeva pe traseu...gen scoatem scaunele de voiaj si savuram o apa plata si un senvis (uite un loc foare bun DN66A' title= si gratarul sa-l lasam pentru seara la pensiune unde vom povesti la un pahar de vin aventura din ziua ce tocmai s-a incheiat acompaniati, eventual, de imaginile surprise in timpul zilei.

Asadar, sfarsitul lui Martie inceputul lui Aprilie:

1. cristyyy2003 & Anna
2. coq
3. whizzy
4...


  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #12 : 27.Feb.2012, 09:48:17 p.m. »
...lasand peisajele in umbra  :), SUBARU  :x :x
Go Terios!!!:)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #13 : 27.Feb.2012, 10:01:00 p.m. »
Tu cu SUBARU, noi cu "cerculetele" :P
Bagi si tu Teriosu'? Sunt convins ca face fata :D
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #14 : 27.Feb.2012, 10:02:20 p.m. »
Face ,face...nu-i bai!
Go Terios!!!:)
 

Offline LTD

Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #15 : 28.Feb.2012, 08:58:52 a.m. »
ma bag si eu in vorba... asa cum zicea @cezarm sf lui martie s-ar putea sa fie dificil...
dar sf lui aprilie, combinat cu 1 mai... sau pt 1 mai sint alte idei ce trebuie puse in practica?
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #16 : 28.Feb.2012, 09:17:36 a.m. »
Este o propunere @LTD. Aprilie, cred, sper sa gasim natura desmortita...
Ne vom ajuta cu prognozele meteo ;)
Te bagi @LTD?
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline LTD

Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #17 : 28.Feb.2012, 10:00:09 a.m. »
tare m-as baga... acolo in zona, sint o gramada de frumuseti de vazut... si e pacat sa alergi sa bifezi totul intr-o zi...
vezi cheile nerei cu ochiul beiului si cascada beusnita, cheile carasului, trei ape, dunarea la cazane...
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #18 : 28.Feb.2012, 10:07:02 a.m. »
Corect! Da' asta ar fi o excursie de weekend ;) E drept ca mere facut si un concediu in zona :)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14347
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: DN66A - Valea Cernei si nu numai
« Răspuns #19 : 28.Feb.2012, 10:18:33 a.m. »
Sau merge intgrat ca o portiune dintr-un circuit in timpul verii.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice