Autor Subiect: Anvelope iarnă  (Citit de 7244 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline teutzue

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #60 : 12.Nov.2021, 02:52:02 p.m. »
Indicele viteza poate sa fie diferit dar sa nu fie sub cel cu care a venit masina din fabrica. Dimensiunile sa fie ca in carte, conditie esentiala.
Pentru detalii, consulta atasamentul.

Eu am ZR-uri de vara pe o masina care a venit cu indice T din fabrica. Nu am avut nicodata probleme la ITP (cand a fost inspectie la statia ITP, am trecut legal  :) ).

LE: am mai adaugat un atasament.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 
The following users thanked this post: nick5roo

Offline nick5roo

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #61 : 12.Nov.2021, 02:56:46 p.m. »
Deci să înțeleg că dacă în cartea mașinii am V, pot pune liniștit și H și T, acestea fiind sub V? Oricum nu merg peste limita legală de viteză! T fiind recomandat.
  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 

Offline teutzue

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #62 : 12.Nov.2021, 02:59:35 p.m. »
Daca ai incarte indicele V poti pune V, Y, W, ZR.

LE: deci sa nu fie sub V adica orice peste V e ok.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 
The following users thanked this post: nick5roo

Offline nick5roo

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #63 : 12.Nov.2021, 03:08:15 p.m. »
Am înțeles, deci nu pot pune T, decât H sau V. Mulțumesc de lămurire.
Încă un aspect. Mai apare ceva, acel ceva după indicele de sarcină,  83, 84. Pot pune mai mare de atât? Exemplu 88?
  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 

Offline Hoinar

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #64 : 12.Nov.2021, 03:23:36 p.m. »
La orice control politie si/sau rar daca anvelopele sunt dimensiuni diferite si litera este diferita fata de ce ai in talon, te alegi cu amenda si talonul ramana la ei, pana nu vii cu anvelopele care sunt trecute in cartea masinii.
....
Dimensiunile sunt aceleași, doar diferă V, H și T. Ăștia sunt indici de sarcină. Chiar dacă nu încarc mașina cu bagaje, ce, nu pot merge cu ele așa? De asta întreb.
Nu am cunoștință despre astea, nu m-am întâlnit cu ele, decât acum când observ că nu prea găsesc cauciucuri pentru swift.
La Opel corsa D 2007 nu am întâmpinat problema asta și nu m-a oprit niciodată poliția să vadă ce cauciucuri am pe mașină în 15 ani.
Astea sunt specificatiile RAR, anvelopele trebuie sa corespunda cu cele din carte, ca nu ai fost oprit este norocul tau, eu iti spun ce zice legea.
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 
The following users thanked this post: nick5roo

Offline toma

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #65 : 12.Nov.2021, 03:35:03 p.m. »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: teutzue, nick5roo

Offline enicky

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #66 : 12.Nov.2021, 08:30:20 p.m. »
Astea sunt specificatiile RAR, anvelopele trebuie sa corespunda cu cele din carte, ca nu ai fost oprit este norocul tau, eu iti spun ce zice legea.
    Tu te referi la situatia cand faci ITP-ul, ca altfel nu stiu cum cei care verifica ocazional, in trafic, stiu exact ce anvelope trebuie sa aiba fiecare model de masina.
Si daca au o baza de date asa completa, n-as zice ca masura gumelor ar fi primul aspect interesant, mai degraba calitatea acestora, adica daca au ajuns de F1, poate sa respecte sa respecte cartea, ca tot ramai fara talon, sau daca cele patru gume sunt de 5 feluri, iar le va rupe ochii si este un motiv serios sa te lase pieton.
   "Norocul" meu a fost dublu(15anix2) si nu m-a oprit niciun control. Sper sa continue ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: nick5roo

Offline Hoinar

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #67 : 13.Nov.2021, 07:05:59 a.m. »
Si la ITP se verifica, dar se mai trece cu vederea asta cu indicele de sarcina, dar daca ai noroc si se blocheaza masina si vine un reprezentant RAR, daca este cu pata pusa, este posibil sa nu mai scapi.
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 

Offline nick5roo

Re: Anvelope iarnă
« Răspuns #68 : 13.Nov.2021, 07:27:45 a.m. »
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Am comandat astea!

Trimis de pe al meu AC2003 folosind Tapatalk

  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip