Autor Subiect: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea  (Citit de 99027 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ...

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1040 : 07.Iun.2022, 04:02:47 p.m. »
Ala alb nu e sos, e mozzarella topita, pentru ca poza e facuta dupa coacere. Eu n-am gustat, am lasat familiei aceasta onoare, m-am delectat cu broccoli si curcan la gratar.
 

Offline enicky

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1041 : 07.Iun.2022, 07:57:48 p.m. »
   Dupa cum vad eu legumele, cred ca mai trebuia lasata putin la cuptor. Dar fiecare cum ii place :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1042 : 07.Iun.2022, 08:11:20 p.m. »
Exact.
 

Offline Calin sb

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1043 : 07.Iun.2022, 08:22:09 p.m. »
Sunteți induși in eroare, deoarece lipsesc salamul ,șunca, bacon-ul, peperoni, carnea tocata si gorgonzola adică lucrurile care dau gust si vitamine  :-))
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline ...

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1044 : 07.Iun.2022, 09:14:56 p.m. »
Salam e, dar se ascunde bine, ca elefantul cu ochi roșii în cireș. Gorgonzola, yummy! La următoarea
 

Offline enicky

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1045 : 08.Iun.2022, 12:26:55 a.m. »
  Parca dupa pizza, merge si un mic desert, chiar si fara zahar : banane si fructe de padure si ceva iaurt!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1046 : 08.Iun.2022, 09:31:08 a.m. »
Vara, cand am chef de ceva dulce si racoros, pun o lingurita de miere de mană intr-un bol mic cu iaurt gras (de preferinta de bivolita sau tip grecesc), adaug 2-3 capsune coapte si maruntesc niste biscuiti din cereale integrale. Niciodata ca desert, ci ca fel de mancare de sine statator.
 
The following users thanked this post: enicky

Offline enicky

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1047 : 08.Iun.2022, 09:58:59 a.m. »
  Ce am facut eu este un smoothie de fapt, noi ii spunem inghetata pentru ca pun vreo doua linguri de fructe congelate(de la magazinul "intelept"), doua banane coapte si un iaurt mic, normal. Bananele sunt suficient de dulci, iar ptr. aroma se mai poate pune si esenta de rom. Dupa mixare ies fix 2 pahare de ... whisky, iar consistenta e apropiata de cea a unei inghetate.
 
  Las aici un link pentru amatori de fructe si legume, ca d-abia a inceput vara : https://www.obio.ro/blog/25-retete-de-smoothie-sanatoase-delicioase-usor-de-preparat.htm
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1048 : 10.Iul.2022, 05:02:08 p.m. »
   Am schimbat reteta, azi am avut omleta cu pleurotus, kapia si ceapa cerde!
Painea(cu faina alba, integrala si fulgi de ovaz) a fost chiar de prisos, (fara ados de ulei) se simt toate aromele :
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ...

Offline enicky

Re: mai trebuie sa si mancam sa avem dupa ce bea o cafea
« Răspuns #1049 : 11.Iul.2022, 12:36:57 a.m. »
Scuze pt."cerde" si "ados" ! :pardon: :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip