Autor Subiect: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA  (Citit de 2469 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1549
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #10 : 10.Ian.2021, 12:58:52 a.m. »
Cred ca este valabil si pt Revolut???
Contul de lei are iban de Romania iar cel de euro de Lituania???
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline vali22

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 779
  • Thanked: 116 times
  • "Dă mai departe!" (" Pay It Forward!")
Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #11 : 10.Ian.2021, 10:17:43 a.m. »
O sa ma interesez luni daca e legala chestia asta. Daca ei zic ca da, în secunda doi retrag toti banii din cont si ma apuc sa-i îngrop ca Escobar.
Bine, în gropite mai mici.  :D
Daca-i pui in gropite mai mici inseamna ca nu ai prea multi. Apropo de asta eu o sa-i pun intr-o singura gropita mica.
Nu mai pomeni cuvinte ca "Escobar..."etc fiindca nu stii ce rotite incep sa se invarta in creierasul lui "big brother" si te trezesti cu mascatii la usa. :D ;)
  • Ex-Suzuki SX4 2011 SuperiorWhite 111500 km/Korando nou-nouț
 

Offline ntire2000

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #12 : 10.Ian.2021, 12:51:35 p.m. »
Apropo de asta eu o sa-i pun intr-o singura gropita mica.
O vorba populara zice "nu pune toate ouale într-un singur cos".
De aia am zis ca e bine sa faci mai multe gropite.  :D

Ca fapt divers, ANAF e doar o sperietoare, la ce harababura e pe acolo....
Când am platit TVA-ul aferent importului masinii, dupa doua saptamani de la viramentul bancar nu erau în stare sa-mi dea o dovada ca le-au intrat banii în cont....
Asta a fost acum 2 ani.

Acum vreo 10 ani când înca mai mergeam sa platesc la ghiseu pentru anul precedent am patit o faza de genul ca ma trimiteau de la un ghiseu la altul unde aveam de platit tot alta suma.
In final am ajuns la un ghiseu la care mi-a zis o doamna ca eu de fapt am de primit vreo 20 de lei si mi-a dat si o fituica ca dovada.
Le-am urat multa "sanatate" si le-am donat banii aia pentru a ajuta achizitia unui sistem informatic mai performant.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Calin sb

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #13 : 10.Ian.2021, 01:25:33 p.m. »
Pai asta e si motivul pentru care trebuie sa fim speriați , într-un top al agențiilor dezorganizate ei au fost pe podium de când sau înființat.
Ei puteau bloca conturile pana acum iar de mâine o grămada de oameni pot vedea si mișcările pe conturile oricui ! Cred ca asta e cu adevărat o mare problema !
Si asta in sisteme informatice din mileniul trecut.
La ei  trebuia sa păstrezi chitanțele ani de zile ca sa dovedești plățile efectuate pentru ca altfel te făceau sa le mai plătești încă o data.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #14 : 10.Ian.2021, 02:44:54 p.m. »
Eu zic ca daca esti corect si cinstit, nu au ce sa vada, cu ce sa pari dubios. Or sa vada ca iti intra salariul in cont si faci plati cu cardul pt rate, alimentat benzina, shopping la mall si alte de-astea
Daca ai sume mari care iti intra in cont si nu este justificata provenienta, da, atunci poti sa iti faci griji
Insa, cati nepoti sa aiba matusa Tamara ? :->
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline Calin sb

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #15 : 10.Ian.2021, 05:42:16 p.m. »
Eu făceam  referire la oamenii care vor avea acces la aceste date si la sistemul învechit de securitate al datelor.
Nu cred ca ai vrea ca salariile tuturor sa fie cunoscute de toată lumea doar pt ca soțul colegei tale lucrează la anaf  de exemplu.
La o adică si pana acum aceste date erau disponibile dar nu la îndemâna tuturor
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline jupanul1

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #16 : 10.Ian.2021, 09:41:00 p.m. »
Dom’lor, până la urmă eu nu mai înțeleg nimic! La ce date suplimentare au acces acum? Că de prin 2016 parcă se raportează la ANAF tot felul, ba chiar și mișcările de pe cont, dacă se cer...

Există ceva informații concrete? Că prin media sunt numai titluri panicarde (deh, e foame de bani/audiență/vizualizări) și frânturi de informații. Iar în nenorocirea aia de ordonanță mi-am cam prins urechile, recunosc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline ...

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #17 : 11.Ian.2021, 09:32:16 a.m. »
ANAF avea de mult acces la conturile bancare, probabil acum s-a largit sfera de influenta pentru fintech-uri, criptomonede etc. De-ar avea acces acum macar la toate propriile conturi si ale institutiilor de stat, ca sa se poata compensa automat datorii, creante, dar nu prea cred etc.
LE. https://www.economica.net/conturile-individuale-revolut-scapa-de-controlul-fiscului-inaugurat-pe-11-ianuarie-prin-legea-anti-terorism-ele-nu-pot-fi-poprite-de-anaf_195271.html

Se pare ca doar conturile Revolut cu IBAN de Romania intra sub incidenta noii legi.
« Ultima Modificare: 11.Ian.2021, 09:58:36 a.m. de cad »
 

Offline toma

Re: Atentie - ADMINISTRATIA FINANCIARA
« Răspuns #18 : 11.Ian.2021, 11:00:30 a.m. »
Si hai sa clarificam putin subiectul. Este vorba despre o aliniere a legislatiei nationale la reglementarile europene.

In acest nou registru se vor gasi urmatoarele informatii:

• pentru titularul de cont-client, persoanele care deţin dreptul de semnătură pentru conturile deschise şi orice persoană care pretinde că acţionează în numele clientului, însoţit de celelalte date de identificare sau de numărul unic de înregistrare în cazul nerezidenţilor, după caz;
• pentru beneficiarul real al titularului de cont-client: numele, însoţit de celelalte date de identificare sau de numărul unic de înregistrare în cazul nerezidenţilor, după caz;
• pentru contul bancar sau de plăţi: numărul IBAN şi data deschiderii şi închiderii contului;
• pentru casetele de valori: numele concesionarului, însoţit de celelalte date de identificare sau de numărul unic de identificare în cazul nerezidenţilor, după caz, şi durata perioadei de concesionare.

Deci nu informatii despre tranzactii si nici despre soldul conturilor. De urmarirea tranzactiilor se va ocupa (ca si pana acum) Oficiului Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor (ONPCSB). La ONPCSB raporteaza o multitudine de institutii in cadrul anumitor reguli clar definite - nu orice tranzactie face subiectul acestor raportari:

Citat
Care sunt obligatiile de raportare ale entitatilor raportoare conform Legii nr. 129/2019?

Raspunsul ONPCSB:

1. Raportarea tranzactiilor suspecte - art. 6.

2. Raportarea tranzactiilor care NU prezinta indicatori de suspiciune - art. 7, respectiv:
- raportarea tranzactiilor cu sume in numerar, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro;
- raportarea transferurilor externe in si din conturi, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15.000 euro, realizata EXCLUSIV de catre institutiile de credit si institutiile financiare definite conform legii;
- raportarea transferurilor de fonduri a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 2.000 euro, realizata EXCLUSIV de catre entitatile prin intermediul carora se realizeaza activitatea de remitere de bani.

PRECIZARE:

Raportarea tranzactiilor cu sume in numerar, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, nu exclude si raportarea acestora ca tranzactii suspecte, daca exista indicatori de suspiciune, conform art. 6 din lege.


Cine e obligat sa raporteze la ONPCSB? Destul de multi:

Citat
Intrebare: Care sunt entitatile raportoare ce au obligatii conform Legii nr. 129/2019?
 
Raspunsul ONPCSB:

Intra sub incidenta Legii nr. 129/2019 DOAR entitatile prevazute la art. 5 din Legea nr. 129/2019, respectiv:

a) institutiile de credit persoane juridice romane si sucursalele institutiilor de credit persoane juridice straine;

b) institutiile financiare persoane juridice romane si sucursalele institutiilor financiare persoane juridice straine;

c) administratorii de fonduri de pensii private, in nume propriu si pentru fondurile de pensii private pe care le administreaza, cu exceptia caselor de pensii ocupationale profesionale;

d) furnizorii de servicii de jocuri de noroc;

e) auditorii, expertii contabili si contabilii autorizati, cenzorii, persoanele care acorda consultanta fiscala, financiara, de afaceri sau contabila;

f) notarii publici, avocatii, executorii judecatoresti si alte persoane care exercita profesii juridice liberale, in cazul in care acorda asistenta pentru intocmirea sau perfectarea de operatiuni pentru clientii lor privind cumpararea ori vanzarea de bunuri imobile, actiuni sau parti sociale ori elemente ale fondului de comert, administrarea instrumentelor financiare, valorilor mobiliare sau a altor bunuri ale clientilor, operatiuni sau tranzactii care implica o suma de bani sau un transfer de proprietate, constituirea sau administrarea de conturi bancare, de economii ori de instrumente financiare, organizarea procesului de subscriere a aporturilor necesare constituirii, functionarii sau administrarii unei societati; constituirea, administrarea ori conducerea unor astfel de societati, organismelor de plasament colectiv in valori mobiliare sau a altor structuri similare, precum si in cazul in care participa in numele sau pentru clientii lor in orice operatiune cu caracter financiar ori vizand bunuri imobile;

g) furnizorii de servicii pentru societati sau fiducii, altii decat cei prevazuti la lit. e) si f);

h) agentii imobiliari;

i) alte entitati si persoane fizice care comercializeaza, in calitate de profesionisti, bunuri sau presteaza servicii, in masura in care efectueaza tranzactii in numerar a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se executa printr-o singura operatiune sau prin mai multe operatiuni care au o legatura intre ele.

(2) Fara a aduce atingere dispozitiilor alin. (1), agentii si distribuitorii institutiilor emitente de moneda electronica si institutiilor de plata, inclusiv cei ai institutiilor din alte state membre care presteaza servicii pe teritoriul Romaniei ori punctul central de contact, dupa caz, respecta obligatiile legale in materie de prevenire si combatere a spalarii banilor si a finantarii terorismului.

(3) In aplicarea alin. (2), institutiile emitente de moneda electronica si institutiile de plata le impun contractual agentilor si distribuitorilor prin care presteaza servicii pe teritoriul Romaniei conformarea la prevederile din prezenta lege si din reglementarile emise in aplicarea acesteia si stabilesc mecanismele de conformare”.


Cat despre popriri pe conturi, acestea pot fi puse conform legilor de mai multe entitati: ANAF, directia taxe si impozite, instantele de judecata/Parchetele ori executorii judecatoresti.
« Ultima Modificare: 11.Ian.2021, 02:02:58 p.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: NicNic, ...