Autor Subiect: Lumini  (Citit de 9321 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline coq

Re: Lumini
« Răspuns #10 : 31.Dec.2008, 12:11:28 a.m. »
in mod normal ele sunt in asa fel orientate de constructor  incat sa nu deranjeze (pe un drum "ideal" drept), daca vrei sa faci o schimbare de la 55w la 75w... dau un exemplu , nu ar trebuii sa fie o problema (daca "bat" cum trebuie, nu ca la daciile vechi in copaci, sau masini lovite), eu unul cred ca este chestie de obisnuinta...
Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS | 129 CP | full-time 4WD | Cat's Eye Blue |
 

Offline kifla

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Gen: Bărbat
Re: Lumini
« Răspuns #11 : 02.Ian.2009, 01:16:15 p.m. »
@coq : in mod normal este asa cum zici tu . Dar la noi este noroi pe marcajele de pe marginea drumului , biciclisti si carute . In mod normal , majoritatea celor care au faruri de ceata le folosesc chiar daca nu e ceata (da bine la aspect ) , in plus majoritatea masinilor au nu mic buton de reglare a farurilor ( masinile cu 2 pasageri nu "stau" pe sosea la fel ca si cele cu 5 ) pe care probabil putini le folosesc , mai adauga si un drum complet necunoscut si atunci poate intelegi de ce " mi se deschide brishca in buzunar " cand vad chestii din astea  X-(

Swift 1.3 GS
 

Offline Sony

Re: Lumini
« Răspuns #12 : 02.Ian.2009, 03:05:43 p.m. »
in mod normal ele sunt in asa fel orientate de constructor  incat sa nu deranjeze (pe un drum "ideal" drept), daca vrei sa faci o schimbare de la 55w la 75w... dau un exemplu , nu ar trebuii sa fie o problema (daca "bat" cum trebuie, nu ca la daciile vechi in copaci, sau masini lovite), eu unul cred ca este chestie de obisnuinta...
Atunci de ce legea nu-ti permite sa folosesti mai mult de 55W? Daca tot nu deranjeaza...
Ma distreaza Muppetsii! :)
 

Offline coq

Re: Lumini
« Răspuns #13 : 02.Ian.2009, 07:52:20 p.m. »
dadeam un exemplu... poate nu atat de reusit, era vorba 15-20w in plus care dupa parearea mea, nu cred deranjeaza atat de tare spre deosebire de cele care nu bat unde trebuie. Daca ai avea 55w pe masina si vrei sa pui 100w intr-adevar este altceva.

Si pe mine ma enerveaza la culmea mitocanii cu lumini aiurea, cei care vin cu faza lunga si nu le sting sau dereglate si vorba lui kifla care au posibilitate sa le regleze din buton si nu tin cont de incarcatura masinii.
Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS | 129 CP | full-time 4WD | Cat's Eye Blue |
 

Offline Sony

Re: Lumini
« Răspuns #14 : 02.Ian.2009, 10:19:45 p.m. »
Daca aia incalca legea nu inseamna ca si tu trebuie sa o incalci la randul tau cu faruri de putere mai mare!
Ma distreaza Muppetsii! :)
 

Offline roberto

Re: Lumini
« Răspuns #15 : 22.Feb.2009, 07:28:58 p.m. »
Imediat dupa cumpararea masinii am schimbat becurile cu Philips XtremePower, rezultatul fiind multumitor, o lumina mai alba si o distanta de iluminare mai mare. Deasemenea am schimbat si becurile de pozitie cu unele Philips BlueVision.
SUZUKI JIMNY FL 2013
LAND ROVER DISCOVERY
 

Offline HyperL

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Gen: Bărbat
Re: Lumini
« Răspuns #16 : 22.Feb.2009, 08:44:38 p.m. »
Si eu am schimbat de vreo 2 luni becurile si pozitiile cu un kit BlueVision si pot spune ca acum chiar vad ce e pe jos, emit o lumina alba cu putina tenta albastruie (mai nu prea) dar oricum fata de lumanarile alea din stock astea sunt The Next Best Thing dupa Xenon.
Suzuki Swift 1.3 GLX @63kW G13B
Model 2001 (achizitionat de nou in 2003)
 

Offline ionutz

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 316
  • Thanked: 1 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Swift 1.3 GLX "B 85 Z K H"
Re: Lumini
« Răspuns #17 : 15.Iun.2009, 04:01:50 p.m. »
Ma bate un gand sa-mi pun becuri de 75W tot ceva cum le-am si pe cele de pe masina in momentul de fata, problema ar fi ca am auzit "niste" persoane ca e posibil sa-mi arda instalatia. Este adevarat ? :-/
Suzuki Swift 1.3 GLX    - Under Construction ...
Dacia Golan 1.4 MPi  -- a.k.a. "Winnie The Pooh "
 

Offline gabin

Re: Lumini
« Răspuns #18 : 16.Iun.2009, 04:52:23 p.m. »
Te-ai gandit daca merita? :)
'08 Suzuki Swift Sport 1.6 VVT .:. Apex .:. Ferodo .:. Enkei
"Pe masura ce faci imbunatatiri costisitoare masinii, creste riscul de a o accidenta."
 

Offline ionutz

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 316
  • Thanked: 1 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Swift 1.3 GLX "B 85 Z K H"
Re: Lumini
« Răspuns #19 : 16.Iun.2009, 06:21:27 p.m. »
Ma ... as vrea sa le iau ca sa le schimb si pe alea de pe golan si as lua pentru mine pe cele de 75W si le-as pune pe astea de 55 pe golan. Ca pe dacie am lumanarile din fabrica.
Suzuki Swift 1.3 GLX    - Under Construction ...
Dacia Golan 1.4 MPi  -- a.k.a. "Winnie The Pooh "