Autor Subiect: mi-a placut si va spun si voua...  (Citit de 214311 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1970 : 11.Sep.2022, 04:29:15 p.m. »
"În esență, autorul arată că marii industriași / patroni consideră că lenea nu este bună, deoarece muncitorii leneși le scad (patronilor) posibilitatea de a se îmbogăți tot mai mult. De aceea, prin publicitate, aceștia conving masele sa cumpere mai mult, astfel că, pentru a cumpăra mai mult, muncitorii vor munci mai mult, în final ajungând să fie epuizați fizic și înglodați în datorii."

   Ca sa intelegem mai bine am  putea face o analogie intre productivitatea muncii/nr. de auto fabricate intr-o zi in ziua de azi si cea de acum 30 de ani !(de la 125 de exemplare pe zi in acest moment)
    Ar trebui sa ne intrebam si cand era un nivel de trai mai bun, atunci sau acum? Sau cati angajati erau atunci si cati acum? Deci cresterea productivitatii se face prin reducerea numarului de locuri de munca !
 Asta apropo de "digitalizarea" care ni se flutura zilnic pe la nas, si despre care multi inteleg ca asta va fi  numai  plati on line...

"Robert A. Heinlein, scriitor american de literatură științifico-fantastică, afirma că „progresul nu este realizat de către cei care se scoală devreme. Este realizat de oameni leneși care caută căi mai ușoare pentru a realiza ceva.”
    De aici si vorba ca "banii nu se fac muncind".

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 


Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14347
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1972 : 23.Oct.2022, 07:45:37 a.m. »
Finaliștii concursului de fotografie Comedy Wildlife. :)
« Ultima Modificare: 23.Oct.2022, 08:10:51 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: hugbear, costin_bad, ntire2000, jante.otel

Offline sfichiu

  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline ntire2000

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1974 : 04.Nov.2022, 03:07:36 p.m. »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline teutzue

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1975 : 06.Nov.2022, 10:20:48 a.m. »
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline hugbear

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1976 : 12.Nov.2022, 03:43:08 a.m. »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: NicNic, Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1977 : 13.Nov.2022, 01:28:25 a.m. »
"În limba română se ascunde un secret despre natura noastră românească. Noi suntem, prin excelență, niște bătăuși. Ne place bătaia!

- Noi ne începem fiecare sărbătoare cu o bătaie, pentru că noi nu curățăm covoare, noi le batem.
- Noi nu parcurgem un drum, noi îl batem.
- Chiar și când suntem gânditori, ne bate un gând.
- Inima noastră de român nu pompează ci bate!
- Pantofii noștri nu ne rod, nu ne sunt mici sau mari, ci scurt - ne bat.
- Ca să urezi de bine cuiva îi spui: „Bată-te norocul să te bată!”.
- Când pleacă cineva îi urezi: „Cale bătută!”
- Unul dintre dansurile tradiționale din zona Moldovei este „Bătuta”.
- Laptele nostru nu-i fermentat, ci e bătut.
- Noi nu ciocănim, noi batem la ușă.
- Și vântul bate pe afară.
- În loc de ghinion, ești bătut și de soartă.
- Ca să fiu mai credibil, spun: "Să mă bată Dumnezeu!".
- În loc să vorbesc degeaba, eu îmi bat gura.
- Și mai este și un proverb românesc: "gura bate fundul".
- Când încheiem o afacere noi batem palma.
- Dacă vezi ceva special, bate la ochi!
- Dacă faci ceva și îi spui să continue, bate fierul cât e cald!
- Avem chiar si un fel de a pregăti fasolea, fasole bătută!
- Când nu mai avem chef de ceva, nu ne mai batem capul!

  Când aplaudăm, noi batem din palme!
  Când vorbești mult și fără rost, noi batem apa-n piuă!
  Când nu înțelegi, bați șaua să priceapă iapa!
  Daca spui prostii, bați câmpii! "

  Ia să nu vă mai bat eu la cap!🙄😅

  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: enicky, Catalln, jante.otel, maxwell

Offline enicky

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1978 : 13.Nov.2022, 06:05:35 p.m. »
Ne place bătaia!
 Ia să nu vă mai bat eu la cap!🙄😅
    Autorul a uitat unde am invatat prima data despre bataie : "Bataia e rupta din rai". Cred ca stiti cine o spunea ! :)
Dar daca ne uitam in urma(si chiar si in prezent) mai mult am luat bataie, decat am batut(cel mult ne-am aparat) ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1979 : 14.Nov.2022, 01:05:48 a.m. »
    Într-o zi, Platon l-a întrebat pe Socrate ce este dragostea.   
    Socrate i-a răspuns: Du-te pe câmpul din apropiere şi adu-mi cel mai frumos spic de grâu pe care îl vei găsi, dar ţine cont că nu ai voie să faci decât o singură încercare. Platon l-a ascultat fără să crâcnească, şi s-a întors
    după o vreme fără a aduce nimic cu el.    Socrate l-a întrebat ce se întâmplase, iar Platon l-a lămurit: Atunci când am intrat în lanuri am zărit un spic înalt şi frumos, dar m-am gândit că poate voi găsi un altul şi mai
    maiestos, aşa că am mers mai departe. Am căutat în zadar după aceea, căci nu am aflat nici un alt spic asemenea celui dintâi, aşa că nu ţi-am mai adus vreunul.    Socrate i-a spus: Aceasta este dragostea.
 
    *
 
    Într-o altă zi, Platon l-a întrebat pe Socrate ce este căsătoria.
    Socrate i-a zis: Mergi până la pădure şi taie-mi cel mai mândru şi mai chipeş brad, dar adu-ţi aminte că nu ai voie să faci decât un singur drum pentru asta. Platon a făcut întocmai şi a revenit după un timp cu un brad nu
    tocmai înalt şi nu foarte frumos, dar îndeajuns de arătos.
    Socrate l-a întrebat de ce a ales tocmai acel pom, iar Platon i-a răspuns:
    Am văzut nişte brazi foarte falnici în drumul meu prin pădure, dar mi-am amintit ce s-a întâmplat ultima dată, cu spicul de grâu, aşa că l-am ales pe acesta. Mi-a fost teamă că dacă nu îl iau cu mine mă voi întoarce din
    nou cu mâinile goale, deşi nu a fost chiar cel mai frumos brad pe care l-am zărit.
    Socrate i-a spus: Aceasta este căsătoria.
    *
    Cu o altă ocazie, Platon l-a întrebat pe Socrate ce este fericirea.
    De această dată, Socrate l-a îndrumat: Du-te pe malul râului şi culege cea mai frumoasă floare pe care o vei găsi, dar ţine seama că nu poţi să alegi decât o singură dată. Platon a făcut aşa cum i s-a cerut şi, la întoarcere,
    a povestit: Am văzut această floare lângă râu, am cules-o şi m-am gândit că este cea mai frumoasă dintre suratele ei. Deşi am zărit şi alte flori minunate, continui să cred că aceasta este fără egal.
    Socrate i-a zis: Aceasta este fericirea.

    *

    Cu un alt prilej, Platon şi-a întrebat învăţătorul ce este viaţa.
    Socrate i-a cerut să facă un nou drum în pădure şi să aducă de acolo cea mai frumoasă floare care îi va ieşi în cale. Platon a plecat de îndată, gata să îşi ducă la îndeplinire sarcina.
    Au trecut trei zile, dar el nu şi-a mai făcut apariţia.
    Socrate a mers şi el în pădure, să îşi caute ucenicul. În cele din urmă, l-a descoperit în mijlocul unei poiene. Socrate l-a întrebat dacă a descoperit preafrumoasa floare, iar Platon i-a arătat-o, răsărind din pământ chiar
    lângă el. Învăţătorul l-a întrebat de ce nu adusese floarea la casa sa, iar Platon i-a spus: Dacă făceam asta, s-ar fi veştejit curând. Chiar dacă nu o rup, ea va muri, mai devreme sau mai târziu. Aşa că am stat în preajma ei
    atunci când a înflorit, iar atunci când se va ofili voi căuta o alta, la fel de frumoasă. De fapt, acesta este a doua floare pe care am descoperit-o.
    Socrate i-a spus: Ei bine, se pare că ştii deja adevărul despre viaţă.

    Concluzii:

    *dragostea nu înseamnă perfecţiune;
    * căsătoria nu trebuie să fie o alegere perfectă, ci să devină una;
    * fericirea este o stare de spirit autocâştigată de alegerea făcută;
    * viaţa este bucuria de a fi împreună.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008