Autor Subiect: Capace pentru jante aliaj de 16  (Citit de 21696 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bisti

 

Offline ASZ

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #41 : 12.Apr.2012, 08:15:12 p.m. »
Mersi bisti, este chiar modelul cautat ... iar de pilit ... daca pilesc din plastic ... nu vor mai sta capacele, iar din jenti daca pilesc ... ma prinde 2014 :) si tot nu termin.

Offline Laurentiu

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #42 : 13.Apr.2012, 10:58:10 a.m. »
daca pilesc din plastic ... nu vor mai sta capacele...
Se pileste cu grija masurind mereu ce a mai ramas. :)
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ASZ

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #43 : 13.Apr.2012, 12:20:05 p.m. »
Cata grija pot avea daca acele urechiuse au cca 2-3 mm grosime .. iar eu trebuie sa castig cate 4 mm pe la fiecare urechiusa ? :) (ca sa ajunga de la 5.8 cm cat e la 5 cm cat e gaura .. trebuie sa pilesc cate 4 mmm pe fiecare parte, nu ?)

Offline ASZ

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #44 : 13.Apr.2012, 12:25:00 p.m. »
Solutia e simpla: trebuie sa iau fie de pe ebay (costa ~82 lei cele 4 buc, cu transport pana in CJ) fie din Ungaria, de unde am primit pretul de 6.000 forinti pt. cele 4 bucati (~ 90 lei, insa trebuie sa merg dupa ele ... abia peste 3 saptamani de la comanda .. si cum al drum nu am incolo ...). Luni am drum in Ungaria .. cercetez piata ... si apoi vad solutia.

Una peste alta treaba cu lipitul ... ar fi utila cu silicon, dar ce ma voi face la toamna, pt. ca ale mele anvelope de iarna sunt pt. aceleasi jenti, iar asta inseamna ca va trebui sa scot cumva capacele ... tot eu (asta daca nu da iar iama Iepurasul in noile capacele ...)

Offline bisti

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #45 : 13.Apr.2012, 12:59:29 p.m. »
Pai ce nevoie ai sa scoti capacul central cand schimbi cauciucurile ?

Sunt vulcanizari care centreaza jantele pe prezoane, nu e nevoie de axul central.



P.S. Si vezi ca transportul va dura fix 3 zile din UK. Am facut eu comanda la ceva pe 6 si pe 9 erau deja la mine acasa, au venit peste weekend.
 

Offline ASZ

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #46 : 13.Apr.2012, 08:28:13 p.m. »
Am vazut doar "scule" care faceau echilibrarea pe axul principal.
Cum ziceam, ma uit in ungaria prin magazine si daca nu gasesc ... comand de pe ebay (am facut comenzi doar din HK/China/IT si alea ajungeau in 2-3 saptamani)

Offline ASZ

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #47 : 23.Apr.2012, 12:08:32 p.m. »
Le-am achizitionat din Ungaria cu ~75 lei (de la un tip care avea anunt pe net), iar la reprezentanta din Ungaria ar fi costat cca 90 lei ... insa dura 5-6 zile pana le primeau ... adica trebuia sa ma duc dupa ele la Szeged.
Acum ma gandesc cum sa le "fidelizez" pe masina :) .

Offline bisti

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #48 : 23.Apr.2012, 01:13:22 p.m. »
Silicon transparent.
 

Offline ASZ

Re: Capace pentru jante aliaj de 16
« Răspuns #49 : 23.Apr.2012, 02:45:17 p.m. »
Silicon transparent.
Ramane doar intrebarea: le mai pot da jos apoi astfel incat sa nu "sufere" ? (e clar ca la montarea anvelopelor de iarna, voi avea nevoie de aceasta operatiune, pt. ca nu am gasit decat vulcanizari care echilibreaza rotile cu ajutorul axului central si nu al gaurilor de la prezoane)