Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 51660 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #860 : 23.Iul.2021, 06:11:26 p.m. »
Accidentul a avut loc aici, pe E81 (limita maxima admisa de 100kmph) :

https://goo.gl/maps/9gdKSBGSksAyNqKV8

Nu este niciun semn de limitare a vitezei la 50, doar daca luam in considerare acest semn albit de soare :

https://goo.gl/maps/pWRwruq6CEcWrz8x6

sau mai degraba marcajele de pe sosea, care sunt cam cu 200m inaintea intersectiei.

Oricum ar fi, ochiometric, TIRul nu cred ca avea mai mult de 50-55kmph, avand in vedere ca s-a oprit in maxim 20 metri de la impact. Iar la ce incarcatura avea, spulbera Dusterul daca intra cu mai mult de 70kmph.
Uite aici niste distante de franare in functie de vehicul :

https://oborudow.ru/ro/tyuning/tormoznoi-put-pri-skorosti-70-raschet-dliny-tormoznogo-puti-avtomobilya-massa/

Pentru camioane cu remorcă (semiremorcă): - la rata inițială de frânare de 50 km / h calea de frânare va fi de 30 de metri;

Offline Calin sb

« Răspuns #861 : 23.Iul.2021, 07:04:40 p.m. »
Pe toată porțiunea de drum este restricție de 50 km/h si radarul sta des in zona.
  • Vitara Passion 2wd hibrid

Offline ntire2000

« Răspuns #862 : 23.Iul.2021, 11:25:07 p.m. »
In intersectie tiristul trebuia sa circule cu maxim 30 km/h - cred ca se afla în localitate.
Asta nu-l disculpa cu nimic pe mosul ala care nu s-a asigurat suficient, dar eu sunt de parere ca pe drum trebuie sa avem grija unii de altii - fiecare vrem sa ajungem undeva - ne asteapta familia.

• スズキ ビターラ
What is the most important question human beings must answer?
What the f*ck do we know!?

Offline bisti

« Răspuns #863 : 24.Iul.2021, 02:36:26 a.m. »
1. E in afara localitatii. Ti-am dat si locatia pe harta.
2. Citeste in lege ce inseamna intersecția nedirijata.
3. Putea sa aiba si 200kmph, nu este el vinovatul ca dobitocul cu Dusterul nu a oprit cand a vazut ditamai magaoaia venind spre el.
4. Accidente de genul asta se intampla cu zecile pe zi in Romania. Asta a fost mediatizat pentru ca e o filmare, altfel, aflam doar o stire in 20 de cuvinte maxim.

Offline Vecchio

« Răspuns #864 : 24.Iul.2021, 08:23:49 a.m. »
Ceasul rău în moment de totală neinspirație pentru Dusterist - a crezut că-l face pe Tirist! Proastă inspirație!
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!

Offline ntire2000

« Răspuns #865 : 24.Iul.2021, 11:49:36 p.m. »
4. Accidente de genul asta se intampla cu zecile pe zi in Romania. Asta a fost mediatizat pentru ca e o filmare, altfel, aflam doar o stire in 20 de cuvinte maxim.

Daca cu punctele 1-3 sunt partial de acord, aici ai exagerat.
Ar trebui sa moara zeci de mii de oameni pe an.

PS: în RO nici de covid nu cred c-au murit atâtia.
  • スズキ ビターラ
What is the most important question human beings must answer?
What the f*ck do we know!?

Offline bisti

« Răspuns #866 : 25.Iul.2021, 12:07:27 a.m. »
Nu ma refeream la partea cu decese. Doar la victime. Azi, la TV, am auzit de minim 5 cu incarcerati sau mai rau.
Cele care se intampla prin diverse sate sau comune de care afla doar presa locala nu sunt asa mediatizate pe plan national.
Ca sa ajunga la ProTv sau Antene trebuie sa se gaseasca un pusti cu un telefon sa filmeze si sa "toarne" pe adresa redactiei.
Despre incidentele cu activistii de mediu se afla doar cand politia sta pasiva. Pana atunci, se trec cu vederea alte 5-10 urmariri si ciomageli.
Media publica doar ce se vinde, nu si ce conteaza pentru societate.
Nu o sa vezi vreodata (poate doar in prag de sarbatori) despre cei care doneaza hrana sau reconstruiesc ceva pentru vreun amarat. De ce? Pentru ca nu produce bani, nu intereseaza pe nimeni. In schimb, uita-te la sport la protv: in fiecare rubrica, indiferent de ora, prima stire este despre fcsb sau becali. De ce? Pentru ca aia cotizeaza si aia se vinde.