Autor Subiect: Ochelari 3D si filme 3D acasa  (Citit de 7281 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Ochelari 3D si filme 3D acasa
« : 13.Ian.2010, 11:10:32 a.m. »
..m-am gandit sa deschid acest topic deoarece m-a lovit si pe mine chestia asta zilele astea si m-am interesat despre asa ceva. Pe mine cel mai mult m-au interesat pozele (care sunt dementiale si incep sa fac si eu) asa ca mi-am luat niste ochelari 3D (am dat 30 ron pe un set de rosu-albastru si magenta-verde)

so ... sa spun ce am aflat si ce am testat pana acum

- in primul rand chestia cu daca vrei sa vezi filme 3d iti trebuie nu stiu ce monitor cu 120hz sau nu stiu ce placa video e foarte falsa (m-am uitat la film 3d si pe laptop si pe un tv normal sony flat nu lcd)

- pentru jocuri am inteles ca iti trebuie placa video NVIDIA si ultimul driver de la ei care iti permite sa joci jocuri 3D (nu am incercat inca)

- poze 3D  :x -> mi-am gasit o noua vocatie si abia astept sa fac si eu (pe scurt se pot face cu orice aparat foto numai ca trebuie sa faci 2 poze, una cum vezi cu ochiul stang si una cu dreptul dupa aia soft si aia e poza)

- momentan am incercat doar Anaglyph stereo (cel mai raspandit) mai sunt ochelarii ca la mall care inca nu stiu cum se folosesc si din cate am mai citit  filmul Avatar care se gaseste pe torente e singurul care functioneaza cu ochelarii aia

- ce am observat la film cel putin din cauza lentilelor colorate se pierde din culoarea filmului cu ochelarii astia cu ochelarii cu polarizare se vede perfect (ramane sa iau sa vad si eu)



... am deschis acest topic deoarece poate mai multi cred ca iti trebuie nu stiu ce tv sau placa video pt acest 3D :) cei care mai stiu cate ceva poate ne mai zic si noua

o zi buna  ( o sa revin cu niste poze pentru cei care deja au ochelarii )
 

Offline 1nu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 167
  • Gen: Bărbat
Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #1 : 13.Ian.2010, 11:21:04 a.m. »
Am testat si eu niste ochelari 3D, i-a adus un coleg la birou si avea niste filme pe laptop. singura chestie legata de monitor este ca trebuie un pic calibrate culorile ca sa se potriveasca cu filtrele lentilorlor, altfel vezi imaginea dubla. In rest, te poti bucura linistit de 3D.
Cred ca monitoarele alea de 120 de Hz sunt pentru ochelarii care au sincronizare digitala, nu cei cu filtre colorate. Exista ochelari (cum sunt la Movieplex din Plaza si la Light Cinema din Libery Center) care au lentilele din cristale lichide si primesc un semnal de sincronizare care sa le zica sa acopere cand un ochi, cand celalalt, iar imaginile se afiseaza pe ecran de doua ori mai repede, cate una pentru fiecare ochi. De asta la Plaza daca te uiti la ecran fara ochelari vezi imaginea blurata, pe cand la Cinema Pro vezi componentele magneta - green sau red - blue.
Nu stiu daca am explicat cum trebuie pe aici, eu asa sper. :D
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #2 : 13.Ian.2010, 11:37:36 a.m. »
ai explicat perfect .. oricum un film 3D merita vazut la cinema asta e clar cu toate ca a aparut si acel chit NVIDIA care momentan e cam scump (2000 roni cu tv si ochelari de care zici tu)

dar eu sunt foarte incantat de poze

- la cinema pro nu am fost la niciun 3d dar daca zici ca e asa atunci e clara treaba ca decat sa-l vad la cinemapro mai bine il vad acasa :)
 

Offline hugbear

Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #3 : 13.Ian.2010, 10:18:03 p.m. »
O metoda "la minut" (sau "poor man's 3D" :)) consta in utilizarea oricarui "point-and-shoot" cu un joc de glezne corespunzator (metoda "cha-cha") plus Stereo Photo Maker, un freeware destul de bun. In joaca, am obtinut:

Anaglyph (iti trebuesc ochelari bicolori):



Cross-eye side-by-side (tre' sa-ti incrucesti ochii pana ce imaginile se suprapun in centru :D):



Daca am timp, maine o sa incerc sa-mi fabric un rig pentru doua camere video (more tests to come  :ceas:)
« Ultima Modificare: 13.Ian.2010, 11:50:15 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Leutz

Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #4 : 13.Ian.2010, 10:45:59 p.m. »
Pentru tipul asta de surogat 3D mai trebuie si un alt element, pe care nu l-ati amintit: ochi buni (n.r. - acuitate vizuala egala sau aproximativ egala la ambii ochi si reprezentare corecta d.p.d.v. al stereoscopiei pe cortex).

Exista personaje care nu pot "vedea" acest gen de 3D. Eu sunt unul dintre ele  :inteligent:  :)
Dar nu disper; sper sa supravietuiesc si fara filme 3D  B-).
« Ultima Modificare: 13.Ian.2010, 10:48:49 p.m. de Leutz »
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline hugbear

Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #5 : 13.Ian.2010, 11:05:20 p.m. »
Softuletul se pricepe sa scoata si "PageFlip" pentru 3D Shutter Glasses (adica cei cu LCD si obturare succesiva), dar la ce bun, ca trebe driver si ochelari :(. Oricum, faci bine sa nu disperi ca n-o sa treaca  mult si-or sa apara ochelari cu proiectie binoculara (de fapt ei exista, dar nu cred ca s-au introdus inca vizionarea de filme 3D).
« Ultima Modificare: 13.Ian.2010, 11:07:17 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline hugbear

Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #6 : 15.Ian.2010, 11:16:57 p.m. »
Instantaneu din procesul de productie al stand-ului pentru camere:


Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #7 : 15.Ian.2010, 11:20:57 p.m. »
Buey...asta de vreti sa ne uitam la pozele/filmele voastre 3D sa ne cumparati ochelari, da?  >:)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline hugbear

Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #8 : 15.Ian.2010, 11:31:29 p.m. »
Da' daca nu se potrivesc la dioptrii?  =))
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

razak

  • Vizitator
Re: Ochelari 3D si filme 3D acasa
« Răspuns #9 : 16.Ian.2010, 12:19:05 p.m. »
taicamiu e disperat cu ochelarii 3d si filemele 3d , pana acum am comandat cam toate tipurile de ochelari ... ii mai astept doar paia trasparenti ...

exista si dvd playere care convertesc filmele in 3d automat, sunt multe dracii de genul :D timp liber sa ai sa te joci