Autor Subiect: 2% pentru SuzukiClub!  (Citit de 24486 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online toma

Re: 2% pentru SuzukiClub!
« Răspuns #80 : 04.Feb.2020, 09:03:08 a.m. »
La ANAF pe site spune asa:

Citat
Se transmit prin portalul e-guvernare.ro Declaraţia unică, D200 şi D230 se pot depune şi prin SPV

Apoi la SPV gasim asa:

Citat
Prin Spațiul Privat Virtual pot fi depuse, online, declarațiile fiscale pe care le găsiţi la secţiunea "Depunere Declaraţii". Prin intermediul paginii https://formulareSPV-PF.anaf.ro persoanele fizice pot depune și alte formulare fiscale.

La sectiunea Depunere declaratii este disponibil doar D200

Prin urmare presupun ca trebuie depusa aici https://formulareSPV-PF.anaf.ro, unde te autentifici din nou cu user si parola (plus codul one time primit pe email).

Cat despre semnatura presupun ca odata autentificat pe site se considera ca ce ai depus este "semnat" de tine, fara o semnatura electronica propriuzisa.

• Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
“I am certain there is too much certainty in the world.” ― Michael Crichton

The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 11381
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
« Răspuns #81 : 04.Feb.2020, 09:15:38 a.m. »
Pasii ăștia i-am urmat si eu aseara, dar nu m-am lămurit pe deplin. Mai ales că unul din cele doua formulare are semnătura electronică.
Poate răspunde un coleg mai familiarizat cu problematica soft-urilor ANAF.
Daca nu, merg iar pe varianta clasica: tiparire si posta cu confirmare de primire.
  • SX4 by Giugiaro

Offline cad

« Răspuns #82 : 04.Feb.2020, 09:41:32 a.m. »
Anul asta, pentru a depune declaratii in SPV doar pe baza de username si parola, fara semnatura electronica, trebuie descarcate in prealabil de pe site-ul ANAF declaratiile dorite in pdf inteligent, completate, validate (exista buton in fisier) si apoi incarcate in SPV ca si cand ai uploada un fisier din calculator.

Am atasat declaratia D230 valabila pentru anul 2019.

Interesant si benefic pentru 2019 este ca procentul de directionare din impozit este 3,5 %, nu 2%.
  • S-Cross 2016 1.6 benzină