Suzuki - discutii TEHNICE > Probleme tehnice SX4

Problema relanti

(1/2) > >>

migabi:
Am fost pus in situatia de a conduce SX4 "vecinei" si am observat un comportament ciudat la relanti :
- oprit in parcare, daca turez motorul, acul turometrului coboara incet pana pe la 1500 ture ca apoi sa coboare (mai) repede catre 7-800 ture
- in mers, scos din viteza,  turatia ramane fixa la 1500 pana cand apas frana si viteza se duce la zero; apoi turometrul coboara la 7-800 ture

Acum, din ce tin minte nu asta era comportamentul asa ca poate sa ma lamureasca cineva daca e ok sau e o problema undeva?

ntire2000:
Sonda lambda, clapeta aer, debitmetru, etc.
Pot fi o gramada de cauze la o masina de 13 ani.
Cel mai probabil neîntretinuta la timp si cum trebuie, daca e condusa de o femeie.....

PS: eu zic sa începi cu debitmetrul... la anii astia e îmbâcsit ca naiba...

BrSx4:
Nu spus ce motor are benzina , diesel??
Debitmetru este o piesa foarte fragila, atentie la demontare si curatare, eu nu am curat-o deloc de 16 ani.
La fosta masina diesel il curatam periodic
Cred totusi ca daca este motor pe benzina, clapeta de aceleratie sa fie una din cauze

Laurentiu:

--- Citat din: migabi din 09.Feb.2024, 09:58:09 p.m. ---poate sa ma lamureasca cineva daca e ok sau e o problema undeva?

--- Terminare citat ---
Nu prea e OK. Scoate masina la sosea si forjeaz-o cam vreo 10km tinind-o in aprox. 4000 rpm. Dupa aceata manevra, daca se mentine problema, se trece pe la mecanic.

ntire2000:

--- Citat din: Laurentiu din 10.Feb.2024, 03:17:29 p.m. ---Nu prea e OK. Scoate masina la sosea si forjeaz-o cam vreo 10km tinind-o in aprox. 4000 rpm. Dupa aceata manevra, daca se mentine problema......

--- Terminare citat ---
Da, si daca crapa motorul dupa experimentul asta poate dupa aia sa o "forjeze" si pe vecina o "tura" (ca s-o calmeze).  :-j

Cel mai simplu mod de a verifica posibilitatea unei defectiuni a debitmetrului (eu zic ca 99% asta e cauza) e sa-l anulezi.
E simplu, scoti mufa.....si dai o tura ca sa vezi cum trage motorul fara.
In mod normal, daca ala e "vinovat", motorul trage de rupe.
Faza asta am experimentat-o eu pe o putoare de Opel Agila Ecotech - sor'sa lui Wagon R.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

There was an error while thanking
Thanking...
Du-te la versiunea completă