Autor Subiect: Suzuki si programul Rabla  (Citit de 34019 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gigel

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #20 : 22.Iun.2016, 09:44:16 p.m. »
     Buna seara!     
     Am dus astazi  rabla la remat am primit certificatul de dezmembrare ,am fost la DGITL si am obtinut cererea de înmatriculare cu viza lor şi certificatul fiscal ,am fost la poliţia rutieră pentru radiere dar cu doua persoane înaintea mea s-a terminat programul(ora 16:30 pentru Bucureşti).Toate astea cam de la ora 13 la 16:30.Eram pregătit cu formulare scoase de pe net.Mâine dimineaţă la ora 08;00 continui  alergarea.Am formularele completate cu pixul de mana,Majoritatea celor de la coadă aveau actele bătute la maşina.Timpul a fost atât de scurt că nu am avut timp să întreb,sau sa ma uit de instrucţiuni.Sper să nu stau mâine la coada şi să-mi zică să le bat la masina de scris.
     A  fost un tur de fortă ,dar dacă aş fi reuşit şi radierea ar fi fost o performanţă, zic eu.
    Succes tuturor!Vă ţin la curent.
     
  • S Cross Start -Silky Silver Metallic
 

Offline ...

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #21 : 22.Iun.2016, 10:07:27 p.m. »
Despre ce cerere de inmatriculare si certificat fiscal vorbesti? Pentru masina casata??? Ca nu inteleg.
 

Offline kellogs

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #22 : 22.Iun.2016, 10:19:30 p.m. »
Salut,

vad ca lumea merge cu si rezolva rablele la Remat. Cumva aveati masina pentru Rabla de mai bine de 3 ani in proprietate ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline ...

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #23 : 22.Iun.2016, 10:22:28 p.m. »
Pt. a putea casa o masina trebuie sa fie mai veche de 8 sau 10 ani parca, a socrului meu are 18. Dar de 3 ani nu stiu ce vrei sa spui.
 

Offline mcv

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #24 : 22.Iun.2016, 10:23:16 p.m. »
Da, pentru mașina casata, pentru radiere se folosește fisa de înmatriculare care are un loc unde trebuie pusă o stampila de către fisc. Apoi, pentru scăderea de la fisc este nevoie de certificat fiscal. Se pare ca sunt birouri de acte auto, care, pentru un comision, fac ei toate drumurile la fisc si poliție.
@gigel - îți recomand să mergi la un birou de acte auto si să-ți facă ei toate actele. Așa n-o să ai probleme la poliție.

Sent from my XT1068 using Tapatalk

  • Vitara S 2016
 

Offline ...

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #25 : 22.Iun.2016, 10:33:40 p.m. »
Wtf...ca sa scot masina casata de la impozit, adica de la directia fiscala, trebuie certificat fiscal pe care tot cei de acolo il elibereaza? Nu are logica...doar ei vad ca solicitantul e proprietar si nu are datorii, nu e instrainarea masinii. Si deja a fost solicitat certificat fiscal pentru programul rabla pt. aceeasi masina. O sa-l pun pe socru-mio sa mearga maine sa intrebe, sa-l scoata din timp...
 

Offline mcv

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #26 : 22.Iun.2016, 10:46:51 p.m. »
dacă ai scos certif. fiscal si mai e valabil atunci îți trebuie doar copie. Dacă nu mai e valabil (cele 30 de zile) atunci ... alta coada, alt certificat. Funcționarii ce sa facă și ei? Sa nu aibă de muncă?

Sent from my XT1068 using Tapatalk

  • Vitara S 2016
 

Offline gigel

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #27 : 22.Iun.2016, 11:11:53 p.m. »
@gigel - îți recomand să mergi la un birou de acte auto
   De acord dar asa pierd ,,<prima oră>.O să vad mâine.De fapt am întrebat pe cineva  la ieşire din sediu (tot poliţist )şi a zis că sunt bune ,dar până nu treci de ghişeu nu ştii ce surprize poţi avea.
  • S Cross Start -Silky Silver Metallic
 

Offline ASZ

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #28 : 23.Iun.2016, 04:40:20 p.m. »
Eu nu am avut rabla, insa dealerul de la care am comandat Vitara, a rezolvat toata tarasenie ca sa beneficiez de reducerea prin acest program. Cost = 1.300 lei.

Offline gigel

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #29 : 23.Iun.2016, 09:23:51 p.m. »
    Bună seara.
    Astăzi am radiat rabla,dus documente la dealer,introdus în program,acceptat,obţinut înstiinţare plată,plătit,facut rca+casco la allianz.Mâine ridic maşina.
    Spor la toată lumea.Am uitat.....Am fost si la muncă.
  • S Cross Start -Silky Silver Metallic