Autor Subiect: Cuzineți R1  (Citit de 889 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #10 : 22.Sep.2022, 02:19:36 p.m. »
Eu am făcut o mica socoteala și cred ca mai bine schimbam motorul decât reparat. Îmi mai ramina și piese de rezervă.
La tine M16A găsești și mai ușor
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #11 : 22.Sep.2022, 10:33:14 p.m. »
Eu am făcut o mica socoteala și cred ca mai bine schimbam motorul decât reparat. Îmi mai ramina și piese de rezervă.
La tine M16A găsești și mai ușor

Asta a fost propunerea mea dar discutând cu 2 mecanici, m-au convins că motorul SH este loterie. Mai rău, contactând pe cei cu anunțuri de vânzare M16A, am constatat că, așa cum procedează un mare dealer de piese auto, motorul din ofertă NU EXISTĂ ÎN STOC. Probabil sunt „nevorbiți” și publică anunțuri de-a zdranga, poate sună vreun disperat, doi, trei...
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline ntire2000

Re: Cuzineți R1
« Răspuns #12 : 22.Sep.2022, 10:39:32 p.m. »
Daca stai sa aduni piesele din care sa-l faci ca nou atunci iesi la pret ca si cum ai cumpara doua SH.
Problema ta e ca stai prea departe de granita de vest.
Daca treci dincolo gasesti stive de motoare în stare foarte buna si cu fisa tehnica (nr. de km la data dezmembrarii) si garantie.

Iar alea le iei asa cum au fost calibrate din fabrica (de meseriasi care doar cu asta se ocupa).
La noi trebuie sa ai mare noroc sa dai de unul adevarat care sa nu-ti încurce cuzinetii la montaj (e un coleg pe aici cu asa ceva).
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #13 : 22.Sep.2022, 10:58:17 p.m. »
Daca stai sa aduni piesele din care sa-l faci ca nou atunci iesi la pret ca si cum ai cumpara doua SH.
Problema ta e ca stai prea departe de granita de vest.
Daca treci dincolo gasesti stive de motoare în stare foarte buna si cu fisa tehnica (nr. de km la data dezmembrarii) si garantie.

Iar alea le iei asa cum au fost calibrate din fabrica (de meseriasi care doar cu asta se ocupa).
La noi trebuie sa ai mare noroc sa dai de unul adevarat care sa nu-ti încurce cuzinetii la montaj (e un coleg pe aici cu asa ceva).

Mi-ar fi de folos un link, o adresă. Poate sunt și alți colegi de forum interesați de înlocuirea motorului.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #14 : 23.Sep.2022, 06:43:47 p.m. »
Eu am gasit acum circa un an motor pt mine M15A cu 70.000 km la Autorolla Buzau in jur de 2500 ron, Pe OLX le caut. Am gasit si ceva pe Ebay dar nu prea au livrat SX4 cu motor M15A prin Europa doar pe Swift
La mine doar pt reconditionat chiuloasa piesele costa in jur de 2000 ron(Supape, semering, kit distrbutie, garnituri, etc..) Dar cind demontezi sigur mai apar surprize
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #15 : 23.Sep.2022, 10:11:08 p.m. »
Eu am gasit acum circa un an motor pt mine M15A cu 70.000 km la Autorolla Buzau in jur de 2500 ron, Pe OLX le caut. Am gasit si ceva pe Ebay dar nu prea au livrat SX4 cu motor M15A prin Europa doar pe Swift
La mine doar pt reconditionat chiuloasa piesele costa in jur de 2000 ron(Supape, semering, kit distrbutie, garnituri, etc..) Dar cind demontezi sigur mai apar surprize

Circa 4500 lei mă ajunge toată distracția.
Dacă găsești un meșter bun pentru recondiționat chiulase, e posibil să ieși ceva mai ieftin. Nu a trebuit să înlocuiesc supape de data asta dar se vedea că au fost rectificate. Nu am încredere în lichide și aditivi minune dar Flash Lube reduce daunele provocate de funcționarea pe GPL. La prima intervenție la motor a trebuit să înlocuiesc TOATE supapele de evacuare după cca. 70.000 km parcurși pe GPL. Noile supape au funcționat cca. 120.000 km (GPL + Flash Lube) și nu au necesitat înlocuire, doar rectificare.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #16 : 23.Sep.2022, 11:36:51 p.m. »
La mine este prima intervenție. Are 250 k și pe Gpl 150 k
Îți luai un motor tipla la bani ăștia.
Eu am zis sa schimb toate supapele. Cu piese noi nu este mare inginerie de făcut chiuloasa. Important sa nu fie scaunele afectate prea tare. Am auzit păreri și păreri, ca ar ceda scaunele și nu supapele, alții ca supapele????
Dacă sunt și scaunele afectate se trece la next level.
La tine cum au fost scaunele, ai ceva foto???
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #17 : 24.Sep.2022, 07:55:51 a.m. »
La mine este prima intervenție. Are 250 k și pe Gpl 150 k
Îți luai un motor tipla la bani ăștia.
Eu am zis sa schimb toate supapele. Cu piese noi nu este mare inginerie de făcut chiuloasa. Important sa nu fie scaunele afectate prea tare. Am auzit păreri și păreri, ca ar ceda scaunele și nu supapele, alții ca supapele????
Dacă sunt și scaunele afectate se trece la next level.
La tine cum au fost scaunele, ai ceva foto???

Singurele motoare (posibil) disponibile în țară costă peste 3000 lei. Trag nădejde să posteze cineva vreun link către un furnizor cu prețuri ok. Există și un anunț cu prețul de 280 euro pentru M16A dar- bineînțeles - produsul NU există pe stoc.
În costuri intră nu doar segmentare și reparație chiulasă ci și kit de ambreiaj nou, înlocuirea tuturor uleiurilor (motor, CV, cutie de transfer, diferențial punte spate), antigel proaspăt etc.
„Regresia scaunelor de supapă” a fost problema la motorul meu. Nu am poze deoarece mecanicul face doar diagnosticare (măsurarea jocurilor dintre culbutori și cozile supapelor) și eventuala demontare a chiulasei și trimiterea acesteia la un atelier specializat. Acolo a fost demontată chiulasa iar oamenii ăia nu cred că își dau mănușile jos să manevreze un aparat foto ori un telefon. Iar atelierul respectiv se află la vreo 32 km de service-ul unde se află mașina - în cazul meu.
Ai avut instalat kit Flash Lube pe mașină?
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cuzineți R1
« Răspuns #18 : 24.Sep.2022, 09:19:17 a.m. »
Nu am avut nimic suplimentar instalat. La vremea aceea nu se monta asa ceva
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline ntire2000

Re: Cuzineți R1
« Răspuns #19 : 24.Sep.2022, 10:32:32 p.m. »
Este unul la 1000 de euro cu garantie 90 de zile.
Eu zic ca în 3 luni daca e sa crape ceva la el, în mod sigur crapa - bine, trebuie vazut si ce rulaj are, dar la banii astia în mod normal ar trebui sa fie cu rulaj mic.
Si poti monitoriza si daca consuma ulei.

Pe ala recladit de meseriasi nu cred ca îti da nimeni garantie, chiar daca bagi în el piese noi.
La o adica o sa auzi ceva de genul "shit happens".

PS: iar vânzatorul are rating bun, daca iei de la vreun samsar sigur nu vezi factura si garantie.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού