Autor Subiect: Soft navigatie off-line pt Android Auto  (Citit de 1839 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nick5roo

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #20 : 23.Aug.2022, 10:23:58 a.m. »
Upgrade/update la noile hărți, nicidecum update la un card SD.
Nu se refera la un update, ci o actualizare la noile hărți. Practic este un card nou cu hărți actualizate.
  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 

Offline badmania98

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #21 : 23.Aug.2022, 11:20:40 a.m. »
Corect. Deci nu are nicio legătură cu existența unui card cu hărți mai vechi așa cum bănuia colegul nostru.
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 

Offline Hms

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #22 : 23.Aug.2022, 11:26:57 a.m. »
Eu am cumparat luna trecuta un card de 32 GB Samsung cu CID editabil avand  ultima harta  ( 39921-54PA7) la pretul de 130 lei +27 transportul si l-am folosit saptamana trecuta cand am venit in tara. A funtionat perfect. L-am cumparat de aici: https://www.olx.ro/d/oferta/card-navigatie-micro-sd-original-samsung-cu-cid-editabil-16-32-64gb-IDfUb9R.html
  • Suzuki Baleno 1.2 HYBRID B-TOP
 

Offline nick5roo

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #23 : 23.Aug.2022, 12:06:24 p.m. »
Este la fel. Și ei le cumpără de pe aliexpress en-gros, sau au card SD cu Cid editabil și scriu ei navigația.
Am cumpărat și eu un card SD editabil Cid cu 60 lei, dar mi se pare foarte complicat să scriu eu navigația pe el, mai ales că mă pricep la linux. Este un post pe forum despre cum se scrie un card SD.
Alegeți varianta de 32 GB, cum este în captura, dacă vreți să-l cumpărați. Vine într-o săptămână acasă.
RON 43.33  55%OFF | SAMSUNG EVO Plus Micro SD Card 128GB 64GB 32GB 512GB 256GB Micro SD 128gb Flash Memory Card SD Memory U1 U3 4K Microsd TF Cards
https://a.aliexpress.com/_mqAsjG0
  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 

Offline Hms

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #24 : 23.Aug.2022, 12:17:20 p.m. »
Nu cred ca este complicat sa scrii CID-ul pe card. Mai greu este sa faci rost de un laptop sau un calculator cu care poti face asta. La mine ambele laptopuri cu care as fi putut scrie cid-ul sunt nefunctionale. Posibil sa mearga cu unul pe care il are o cunostinta. O sa vad peste un an sau doi. Referitor la cardul cumparat eu am fost multumit de pret pentru ca am cerut sa imi puna cidul dar vanzatorul mi-a pus si harta. Cand l-am intrebat cat costa a spus ca pretul ramane acelasi ca harta este cadou. O aveam si eu dar m-a surprins(placut) gestul lui.
  • Suzuki Baleno 1.2 HYBRID B-TOP
 
The following users thanked this post: nick5roo

Offline Acidutzu2000

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #25 : 23.Aug.2022, 02:32:37 p.m. »
Corect. Deci nu are nicio legătură cu existența unui card cu hărți mai vechi așa cum bănuia colegul nostru.
Aici tin sa te contrazic.   NU poti folosi un Update Kit daca nu ai folosit pana atunci un card cu harti (mai vechi). Din cate stiu la introducerea unui card cu harti (initial)  se activeaza softul de navigatie pe baza acelui CID al cardului cu harti. Daca nu ai mai folosit (pana atunci) un card cu harti pt activarea navigatiei, cand pui Update Kit-ul acesta NU activeaza navigatia pe baza CID-ului.
 Eu asa stiu, este posibil sa ma insel, dar poate cineva de pe forum ne poate lamuri in privinta asta.
  • Suzuki Vitara Passion 2WD - Albastru Turquoise
 

Offline ASZ

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #26 : 24.Aug.2022, 01:54:44 p.m. »
Mai greu este sa faci rost de un laptop sau un calculator cu care poti face asta. ...
Cu orice laptop care are cititior de carduri SD, poti face reinscriptionarea CID-ului ... trebuie doar sa citesti cu atentie indicatiile de pe acest forum !!!
(se face un USB stick bootabil Ubuntu si de acolo sunyt cativa pasi extrem de simplii ...)
Hartile noi sunt postate prin amabilitatea unor colegi, pe acest forum ... deci, nu e complicat sa faci update la un card cu CID reinscriptionabil cumparat de pe OLX cu 150-200 lei in anii trecuti.

Online BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #27 : 24.Aug.2022, 03:10:13 p.m. »
Este la fel. Și ei le cumpără de pe aliexpress en-gros, sau au card SD cu Cid editabil și scriu ei navigația.
Am cumpărat și eu un card SD editabil Cid cu 60 lei, dar mi se pare foarte complicat să scriu eu navigația pe el, mai ales că mă pricep la linux. Este un post pe forum despre cum se scrie un card SD.
Alegeți varianta de 32 GB, cum este în captura, dacă vreți să-l cumpărați. Vine într-o săptămână acasă.
RON 43.33  55%OFF | SAMSUNG EVO Plus Micro SD Card 128GB 64GB 32GB 512GB 256GB Micro SD 128gb Flash Memory Card SD Memory U1 U3 4K Microsd TF Cards
https://a.aliexpress.com/_mqAsjG0
Am cumparat eu un card tot de pe Alli si nu avea posibilitatea de a rescrie CID-ul
https://gpszone.ro/viewtopic.php?t=2535

O metoda de rescris CID-ul
https://gpszone.ro/viewtopic.php?t=2506


Samsung 32GB (MB-MSBGB)
Samsung EVO 16 GB (MB-MP16D)
Samsung EVO 32 GB (MB-MP32D)
Samsung EVO 64 GB (MB-MP64D)
Samsung EVO 32 GB (MB-SP32D)
Samsung EVO 64 GB (MB-SP64D)
Samsung EVO PLUS 32 GB (MB-MC32D)
Samsung EVO PLUS 64 GB (MB-MC64D)
Samsung EVO PLUS 32 GB (MB-SC32D)
Samsung EVO PLUS 64 GB (MB-SC64D)
Samsung PRO 32 GB (MB-MG32EA)
Samsung PRO 32 GB (MB-SG32E)
Samsung PRO 64 GB (MB-MG64EA)
Samsung PRO PLUS 32 GB (MB-MD32D)
Samsung PRO PLUS 64 GB (MB-MD64D)

trebuiesc cautate aceste coduri de carduri
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline nick5roo

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #28 : 13.Sep.2022, 01:34:36 p.m. »
ATENTIE !   Este un Update Kit ..... adica (dupa parerea mea) se poate folosi DOAR daca deja ai avut un card de navigatie cu harti mai vechi !
  POATE / SPER sa ma insel ... dar oricum o sa ne spui cand il primesti .... nu ?
A sosit. Exact cum am spus, upgrade kit, nu înseamnă un update al hărții existente, ci hărți noi.
Inițial mă speriasem, pentru că îmi spunea că este gol cardul. Dar trebuia să aștept să se inițializeze.
Totul funcționează în parametrii. Testat de soție, pentru că ea aplecat acum cu mașina, i-am băgat destinația, a ajuns și m-a sunat să-mi spună că este foarte exact.
  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 

Offline badmania98

Re: Soft navigatie off-line pt Android Auto
« Răspuns #29 : 15.Sep.2022, 08:08:44 a.m. »
Pe cardul cu care vine mașina din fabrică este o etichetă, iar pe celelalte cumpărate din magazinul oficial este altă etichetă (upgrade). Practic conținutul lor este identic, la softul din același an.
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020