Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 646824 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toma

Pai cine sa fie avocatul diavolului daca nu eu? Cine se baga? Si daca nu e nimeni, cum veți ști voi ca mai sunt si alte puncte de vedere? De ce alte puncte de vedere sa fie descalificate apriori din discuție? Pe ce criterii? Faptul ca mie nu-mi place ceva nu are nici o relevantă de fapt, pentru ideea generala.

N-am nimic impotriva sa fii avocatul diavolului. (Si) din polemica se naste progresul. Insa ai "deturnat" discutia de la educatie la natalitate si apoi imediat la pro-life/pro-choice ca apoi sa ajungem tot la China.  :D

Si mie imi e greu sa fac fata simultan pe atatea fronturi.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Terapia Cluj acuză Agenția Medicamentului că nu a aprobat de 6 luni producerea antiviralului favipiravir în România

Când se termina "distractia" asta o sa fie cu zdranganit de catuse.
De aia nu vrea nimeni la guvernare, o sa fie greu de achitat nota de plata.
Si e cu atât mai mare cu cât preferam sa cumparam de la altii în loc sa producem noi.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Pai cine sa fie avocatul diavolului daca nu eu? Cine se baga? Si daca nu e nimeni, cum veți ști voi ca mai sunt si alte puncte de vedere? De ce alte puncte de vedere sa fie descalificate apriori din discuție? Pe ce criterii? Faptul ca mie nu-mi place ceva nu are nici o relevantă de fapt, pentru ideea generala.

N-am nimic impotriva sa fii avocatul diavolului. (Si) din polemica se naste progresul. Insa ai "deturnat" discutia de la educatie la natalitate si apoi imediat la pro-life/pro-choice ca apoi sa ajungem tot la China.  :D

Si mie imi e greu sa fac fata simultan pe atatea fronturi.

Naaaaa... eu nu am deturnat discuția, eu spun ca sub masca educației se distruge altceva, lucru pe care eu îl vad ca periclitând viitorul nației. Pentru ca discuția este despre ce EDUCATIE vorbim! Cu ce scop.
Sunt o groaza de familii care nu au copii, pentru ca au așteptat prea mult sau le-a murit singurul copil. Sau sa amintim de multele femei care au rămas infertile după avort.
Educație...cu scop. Si scopul ce-l bănuiesc eu nu-mi place. E ca si cum ar trebui sa acceptăm avorturile numai pentru ca viitorii părinti s-ar putea sa fie incapabili sa-si creasca copiii.  Ei, eu sincer cred ca si săracii își iubesc copii, nu numai bogații. Si mamele la 16 ani nu sunt bănuite ca sunt in căutarea unei cariere nicicum.
Pur si simplu se folosesc statistici ca sa se servească unui scop. Si chiar daca după naștere o mama tânără renunță la copil, societatea tot are nevoie de ei, ii adopta. Noi avem nevoie de ei. Chiar daca acum nu vi se pare relevanta chestia.
In plus, mie îmi pare de fapt o modalitate de a ataca Biserica. Ca si gnostic, vad doar lupta pentru putere, e ca si cum ateii se plâng ca exista credincioșii, uitându-se ca ateismul e tot o credință. Biserica nu poate susține altceva decât interzicerea avortului ca fiind parte a bazei ei. Si nu e treaba ei sa promoveze anticoncepționalele si prezervativele. Dar e treaba ei sa vorbească in apărarea vieții ne-născuților. Si nu exista religie globala sau de masa (satanismul nu se pune) care sa spună altceva. Toate au același punct de vedere.
Chestia cu China se referea la alte opinii referitoare la subiecte care au majoritate de opinii într-o direcție.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: Catalln

Offline toma

Naaaaa... eu nu am deturnat discuția, eu spun ca sub masca educației se distruge altceva, lucru pe care eu îl vad ca periclitând viitorul nației. Pentru ca discuția este despre ce EDUCATIE vorbim! Cu ce scop.
Sunt o groaza de familii care nu au copii, pentru ca au așteptat prea mult sau le-a murit singurul copil. Sau sa amintim de multele femei care au rămas infertile după avort.
Educație...cu scop. Si scopul ce-l bănuiesc eu nu-mi place.

Hai sa dezvoltam putin aici. Parerea mea este ca scopul educatiei este de a preveni sarcinile la minore si de a diminua avorturile.
Care este scopul pe care-l banuiesti tu?

In plus, mie îmi pare de fapt o modalitate de a ataca Biserica. Ca si gnostic, vad doar lupta pentru putere, e ca si cum ateii se plâng ca exista credincioșii, uitându-se ca ateismul e tot o credință. Biserica nu poate susține altceva decât interzicerea avortului ca fiind parte a bazei ei. Si nu e treaba ei sa promoveze anticoncepționalele si prezervativele. Dar e treaba ei sa vorbească in apărarea vieții ne-născuților. Si nu exista religie globala sau de masa (satanismul nu se pune) care sa spună altceva. Toate au același punct de vedere.

Eu vad o problema atunci cand biserica intervine prin diverse parghii in educatia laica. Ai parcurs articolele?
Daca spui: "nu mergeti la biserica pentru ca va tampiti" este un atac la adresa bisericii.
Daca insa spui: "nu are ce cauta biserica in deciziile care tin de politica laica in privinta sanatatii" mai este un atac la adresa bisericii?
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ...

Inca este un atac. Ca sa fie corect "politic" spui "Ministerul Sanatatii este singura autoritate abilitata sa ia decizii in materie de sanatate", fara sa mentionezi vreo alta institutie/asociatie/biserica. :)
 

Offline ...

https://www.anm.ro/sponsorizari/afisare-2019/sponsori
Dacă doriți să aflați cine pe cine sponsorizează, căutați medici de care ați auzit...
 
The following users thanked this post: ntire2000, gabineg, toma

Offline ntire2000

Vrei sa facem AVC în "vremea holerei"?
Cu ce ne ajuta ca stim câta coruptie generalizata e începând de la nivel de medic de familie?

Daca vrei într-adevar sa îti strici seara, uita-te la asta, mi-e mi-a crescut tensiunea ....

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: hugbear, toma

Offline ...

Oho, mafia lemnului mi-a stricat deja altădată seara...
Make furniture, not war!
 

Offline toma

6 ani de la Colectiv...degeaba.

Nu justitie, nu conditii pentru tratarea marilor arsi, nu sprijin adecvat pentru victimele care au supravietuit... doar durere, multa durere!
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Acuma si tu.... ai pretentii prea mari.
Ar trebui sa întelegi ca nivelul tau e acela de muritor de rând, seful suprem al fortelor armate e la alt nivel pe piramida.
Si cred ca dpdv muzical e la nivelul "schlager", în mod sigur n-asculta ce se difuza prin Colectiv, mult peste nivelul lui de inteligenta.



PS: omul s-a obosit peste masura urcând piramida aia, nu mai e totusi la anii tineretii.
« Ultima Modificare: 31.Oct.2021, 12:11:52 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού