Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 647638 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline toma

Eu nu-s asa sigur ca e vorba doar despre tigani aici. Total de acord cu @shpeedy:

Citat
- abandonul parintesc;
- lipsa educatiei (nu numai sexuale) ;
- lipsa de respect (pentru femei) si / sau relativizarea abuzurilor (sexuale/psihologice) ;
- lipsa de consiliere specializata.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ...

Eu ma apropii de 40 de ani si, inca din copilarie, nu am reusit sa integrez in viata mea putori, oameni fara bun simt, mincinosi, hoti, indiferent de etnie (si am locuit si inca stau fix langa tigani, ale caror marlanii le suport zilnic).

Romania, la nivel oficial, incearca de cateva sute de ani acelasi lucru, in felul ei, desigur, si nu a reusit.

Sigur ca nu sunt doar tiganii cei cu adolescente mame, dar indraznesc sa cred, in baza experientei personale, ca constituie majoritatea. Poate gandesc marunt, de-aia ma feresc de functii cu raspundere. Cert este insa, in cazul meu, ca aceasta etnie a picat testul de integritate al istoriei.
 

Offline shpeedy

Nu prea avem cum sa vorbim de sute de ani, in conditiile in care robia (care priveste in special respectiva etnie) a fost abolita in urma cu 160 de ani...

Ca sa nu mai zic ca - in parcursul sau prin istorie - Romania a cam ars etape pe repede-inainte, trecand destul de repede de la ev-mediu la epoca industriala/moderna, fara a-si oferi prea mult ragazul sedimentarii unor concepte/evolutii in mentalul societatii. Iar despre integrare/asimilare in perioada comunista nu cred ca are rost sa vorbim...

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline ...

Robia se practica cu succes si acum, doar ca ne numim corporatisti si avem voie sa ne schimbam stapanul. A, si nu mai stam cu capul in jos in fum de ardei iute, ci in aer conditionat la minim. :).

Aducerea tiganilor in Tarile Romane cu un anumit scop tot "integrare sociala" s-a chemat. Doar ca i-au integrat pe o treapta mai jos, ca sa aiba de unde sa se ridice, doar n-o sa-i puna la conducerea tarii din prima.

"Iobag" de seama ca tu tii cu ursoaica si nu te-ai intalnit niciodata singur cu ea dupa lasarea serii, cu 2-3 puradei dornici de zbenguiala pe spatele tau.
 

Offline Utilizator_Anonim

Lasa-l @cad e progresist, cred ca nu l-au buzunarit demult 😂
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline ntire2000

....... daca ai reusi sa inseminezi germenele muncii si responsabilitatii intr-un segment de populatie ...

Lasa ca se insemineaza singure (de pe la 12-13 ani) si dupa aia traiesc din munca ta când vin cu mâna intinsa si puradelul atârnat de gât.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Posibil sa deranjeze remarca mea, dar - referitor la faza cu etnia tinerelor mamici - consider ca avem si noi (românii) partea noastra de vina: am incercat sa-i integram?
   Pe tigani sa-i integrezi ?! Inseamna ca nu-i cunoasteti...
  Tiganii traiesc exact asa cum doresc ei !!
  Daca sunt neam de lautari, astia vor invata din tata-n-fiu sa cante, vor fi intotdeauna curati, ingrijiti, vor invata atat cat sa treaca clasa, dar vor incerca permanent sa para niste oameni educati(chiar daca nu le iese mereu) si sa se inconjoare numai de persoane cu bani.
   La polul opus sunt cei care (pe vremuri) vindeau seminte, lenesi, iar acum traiesc de pe o zi pe alta, de regula din furat(sau afaceri dubioase) si mostenesc niste traditii invechite. Si ma refer la cumparat mireasa, casatorii intre minori, etc.
   Ma rog, ei sunt de mai multe categorii, nu fac acum analiza, dar specimenele de mai sus le-am cunoscut in cartierul in care m-am nascut si am trait pana la clasa aVIIIa.
   Problema este ca cea de aIIa categorie reprezinta ponderea, iar acestia sunt f.greu, daca nu imposibil de integrat.
   Intr-adevar din etnia lor s-au ridicat si se detaseaza personaje care vor sa traiasca si sa se comporte civilizat, care au studii superioare iar unii au fost sau sunt muzicieni valorosi(de ex.).
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline f.cristi

Robia se practica cu succes si acum, doar ca ne numim corporatisti
=))
N-am spus-o eu...

Offline ntire2000

Dupa cazul de astazi al acelei copile de 15 ani, care a murit cu zile din cauza incompetentei dusa la rang de arta de catre niste imbecili angajati ai institutiilor statului, platiti cu salarii nesimtite si pensii aproape speciale, MI-E SCARBA DE TARA IN CARE TRAIESC.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/marturiile-vecinilor-presupusului-criminal-in-serie-din-caracal-un-barbat-spune-ca-sora-lui-a-disparut-acum-12-ani-1165125

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/alexandra-a-sunat-de-3-ori-la-112-si-i-a-implorat-sa-o-salveze-de-ce-n-a-intervenit-nimeni.html

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ultimele-cuvinte-spuse-de-alexandra-la-112-vine-vine.html

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ultima-discutie-a-victimei-din-caracal-cu-politia-le-a-spus-ca-a-fost-violata-batuta.html

Când o sa aflam cât a durat ultima convorbire va fi cu adevarat cutremur.


PS: Sunt curios ..... daca fac o gluma proasta si ma apuc sa sun la 112 sa le zic ca am lasat "ceva" în vreo gara sau aeroport, în cât timp ma salta de pe strada?

PS2: ca o remarca amara ..... pe fata asta daca o rapea criminalul prin Apuseni, primii o gaseau ciobanii, nu?


« Ultima Modificare: 27.Iul.2019, 12:00:22 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Lerua07

Astfel de tragedii, precum moartea groaznica a Alexandrei din Caracal, se intampla cand in institutiile statului se promoveaza doar incompetenta, nepotismul si relatiile politice...  :( X-( X-(
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !