Autor Subiect: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?  (Citit de 4438 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #40 : 19.Mai.2021, 03:52:35 p.m. »
Am si eu o intrebare (mai mult retorica) catre colegii anti-vaccinisti ori care una-doua isi vad amenintate drepturile si libertatile individuale (desi ceva imi spune ca aplaudau la venirea minerilor in '90 ori - mai recent - la actiunea in forta a Jandarmeriei din 10-August-2018, ambele exemple de violenta inutila impotriva dreptului fundamental de a protesta): sper ca v-ati tras la raspundere si parintii pentru schema de vaccinare aplicata inca din prima zi de viata (fara de care poate nu ati fi ajuns la aceasta varsta) ? Ori pentru pastila de iod administrata cu ocazia Cernobil '86 ? De unde stiti ce v-au administrat in respectivele momente ? Nu poti fi niciodata prea sigur...

Apropo, ca vad ca unii dintee voi o tot dati p'asta cu "educatorii" generatiei mele sau a celor dupa generatia mea care ne-au format in halu' asta...

Daca e s-o luam logic / rational (da, stiu ca poate fi greu, dar incercati macar un efort), educatorii generatiei mele au fost ori contemporanii vostri (ca sa nu mai zic poate chiar unii dintre voi), ori - in cazul generatiilor mai tinere - copiii vostri. Cu alte cuvinte, cum au iesit generatiile dupa voi depinde destul de mult - consider eu - de ceea ce ati "faurit" voi / de ceea ce ati "construit" voi. Cand aveti putin timp poate cautati sa intelegeti vechiul proverb african - este nevoie de un intreg sat pentru a creste un copil...

Iar pentru tine, draga Laurentiu, una cu bataie lunga - Psihologul Dan Mihăileanu, care a urmărit imaginile respective la rugămintea „Adevărul” ne-a declarat că bărbatul dădea semne grave de instabilitate emoţională şi că, după părerea lui, într-un stat cu o justiţie corectă, individul ar fi fost convocat la audieri după emisiune.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Laurentiu

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #41 : 19.Mai.2021, 05:01:27 p.m. »
1. ... vad ca unii dintee voi o tot dati p'asta cu "educatorii" generatiei mele sau a celor dupa generatia mea
2. Iar pentru tine, draga Laurentiu, una cu bataie lunga - ...
1. Considerindu-te destept, de data asta ai dat-o de gard. Nu te mai erija in avocatii altora. M-am referit la educatorii lui hippo (de la parinti si pina la cei ce i-au dat ultimul sfat) ce l-au invatat cum sa se poarte si cum sa vorbeasca in societate cu persoane necunoscute.
2. La punctul 2, iti voi raspunde cu un mesaj privat.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #42 : 19.Mai.2021, 05:21:14 p.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2485
  • Thanked: 1291 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #43 : 19.Mai.2021, 07:23:55 p.m. »
Am făcut prima doza de Pfizer, a doua in 6 săptămâni. Pana acum, la 1 1/2 h după vaccin nu am reacții adverse, doar o ușoară usturime la înțepătură. mARN, pentru ca eu susțin știința si cred in rezultatele științifice care au la baza studiile pe baze statistice. Iar logica din spatele acestor tipuri noi de vaccinuri este imbatabilă.
Apropo, se cauta voluntari pentru faza de testare pe voluntari a unui vaccin împotriva astmului !

PS: Știți ca sunt in diferite stadii de cercetare asupra tratamentului de tip vaccin împotriva cancerelor, nu?
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #44 : 19.Mai.2021, 08:20:08 p.m. »
Incet, încet ... vom deveni nemuritori.

...si basmele vor deveni realitate.  :fluier:
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2485
  • Thanked: 1291 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #45 : 19.Mai.2021, 08:57:01 p.m. »
Fii sigur de asta. Pentru ca totul nu este decât chimie. "Natural" nu înseamnă decât ca procesele s-au auto-întreținut pe baza energiei solare. Dar exista mult mai multe surse de energie si simularea tuturor proceselor chimico-fizice va lua poate 100, 200 poate 500 de ani dar când știu ce vor, oamenii reușesc orice. Nu cred ca trec încă 1000 de ani pana oamenii devin fizic nemuritori. Nu simt decât părerea de rău ca nu apuc acele vremuri...

PS: Simularea unei persoane poate fi redusa la simularea funcțiilor unei celule nervoase si apoi simularea conexiunilor pentru un creier întreg. Apoi simularea comunicării cu exteriorul. Si sa te ții după aceea (sclavul intelectual perfect care se ocupa numai de gândire, ca n-are nimic altceva de făcut)...Cine a citit povestirea "Ultimul răspuns" a lui Arthur C. Clarke știe la ce ma refer...Nemuritorii visează la mortalitate...si invers. Toți vor numai ceea ce nu au deja...daca ceva e caracteristic rasei umane, este nemulțumirea !
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: saureign

Offline ntire2000

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #46 : 19.Mai.2021, 10:21:46 p.m. »
Iti recomand calduros sa vezi filmul Prometheus.
Deocamdata, Obama recunoaste ca exista OZN-uri si implicit si alieni.

Asa s-ar cam explica uriasul salt tehnologic al omenirii din ultima suta de ani.
Poate chiar si vaccinurile astea smechere.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Laurentiu

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #47 : 19.Mai.2021, 10:30:35 p.m. »
Am si eu o intrebare (mai mult retorica) catre colegii anti-vaccinisti ori care una-doua isi vad amenintate drepturile si libertatile individuale ...
Daca ai fi fost putin atent, niciunul din ''anti-vaccinistii'' de pe forum nu a spus ca NU se va vaccina ci ca, pur si simplu vor amina vaccinarea pina la raportul final al studiilor acestui vaccin.

In alta ordine de idei, nu sintem singurii care asteapta. Mai sint si altii. Oare tot alienati mentali ii vei considera?

''Atitudinea sceptică nu este rar întâlnită în rândul personalului medical din Germania. Un sondaj realizat de "Societatea Germană pentru Terapie Intensivă şi Medicină de Urgenţă" (DGIIN), ca şi de "Asociaţia Germană Interdisciplinară pentru Medicină Intensivă şi de Urgenţă" (Divi), realizat încă din decembrie 2020, atestă că doar 73 la sută dintre medici şi numai 50 la sută din personalul de îngrijire sunt dispuși să se vaccineze. Deşi o majoritate covârşitoare este convinsă că vaccinul este imporant pentru a prelua controlul asupra pandemiei.
[...] Un factor în plus care explică rezerva este şi teama faţă de urmările pe termen lung ale vaccinului. Angajaţii unor alte clinici din Berlin relatează în discuţia cu DW că mai multe femei se tem ca, în cazul unor sarcini, să nu apară riscuri după noul vaccin. Preşedintele bpa Meurer mai aduce un argument: şi după vaccinare purtarea măştii rămâne obligatorie, ceea ce nu uşurează deloc munca personalului de îngrijire. Nu este clar nici dacă, în ciuda vaccinului, nu se menţine riscul transmiterii virusului către persoanele care nu au fost imunizate.'' https://www.dw.com/ro/de-ce-o-parte-din-personalul-medical-prefer%C4%83-s%C4%83-mai-a%C5%9Ftepte/a-56191861
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #48 : 19.Mai.2021, 11:02:37 p.m. »
Te rog frumos, draga Laurentiu, nu-mi atribui apelative pe care nu le-am folosit ("alienati mintali"). Am observat si din mesajul tau privat ca linia fina de demarcatie dintre atacul la idee si atacul la persoana iti este totalmente straina - poate de asta te si identifici cu postul media pe care te ambitionezi sa ti-l pastrezi in semnatura, post media care foloseste aceeasi "logica" si care mie personal imi repugna pentru rolul jucat prin aceasta aruncare a societatii românesti intr-o mocirla (morala/etica/principiala)...

Seara buna sa ai!

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline NicNic

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #49 : 20.Mai.2021, 12:52:48 a.m. »
Nu m-am vaccinat inca. O voi face dupa publicarea raportului final al studiilor clinice (2023). Observatiile experientelor efectuate direct pe oameni, nu s-au terminat. Cit timp am varianta de a alege ce fac cu corpul meu, refuz sa fiu cobaiul diferitelor laboratoare.

[...]


@Laurentiu, iti doresc din toata inima daca e sa ai o forma de COVID, atunci sa fie cu simptome usoare ...
Ca sa ne spui dupa aceea, daca n-ar fi fost mai simplu sa te vaccinezi preventiv.

Teorii si informatii despre efecte secundare vor fi si vor tot aparea. Fiindca e normal sa existe si aceste efecte.


  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!