Autor Subiect: receptie Suzuki SX4 S-Cross 2WD Hybrid  (Citit de 2150 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alexandra17

Re: receptie Suzuki SX4 S-Cross 2WD Hybrid
« Răspuns #10 : 21.Sep.2020, 09:43:05 p.m. »
In curand voi fi fericita (sper) posesoare a unui SX4 S-Cross Hybrid  :prty: si voiam sa va cer parerea legat de ce ar trebui sa verific atunci cand ma duc sa iau masina.

P.S. Nu stiu daca am postat unde trebuie, rog admin sa mute subiectul daca trebuie.
    Bine ai venit!
Posibil sa fiu ultimul de pe forum care am achizitionat un S-Cross Hybrid nou, deci ce sfaturi as putea sa-ti dau :
 In primul rand vei avea de semnat niste documente, un C. v-c, un PV de primire, o fisa tehnica, etc.
 Asigurarea ti-o faci sau ti-o fac ei, oricum nu te lasa sa pleci fara ea.
 Accesoriile obligatorii conf. legii mi le-am cumparat eu, nu ti le vor da ei. Se gasesc in magazine la aprox.100lei.
 Vei primi doar kitul de reparatie(din dotarea masinii)+ presuri textile  si eventual alte accesorii deja negociate, gen roata de rezerva, etc.
  Legat de autoturism, vanzatorul trebuie sa-ti faca o prezentare a tuturor comenzilor masinii(butoane/manete, etc.).
  Nu le vei putea verifica/testa chiar pe toate la fata locului, dar, atentie, cumperi o masina noua, nu sh, deci iese din calcul ca ceva sa nu functioneze. Cel putin eu am avut mai multe masini noi si n-am intalnit situatia.
  Multe din comenzile masinii le vei putea accesa dupa manualele din dotare si e bine sa-ti arunci o privire si sa nu mergi doar pe intuitie.
  Benzina intr-adevar vei avea ptr. max.20-30km , dar vei fi avertizata in acest sens.
Schimbatorul intra f. frumos in viteza, ambreiajul se actioneaza f.usor, masina este silentioasa, volanul merge usor, deci vei fi incantata. Oricum sunt convins ca ai facut drive-test, deci sti ce cumperi.
  Mufa usb este ok(la mine) dar e  bine ca sa ai un cablu pe care sa-l lasi introdus in ea si sa-l bagi doar in tel. cand pleci la drum. Oricum tel. se conecteaza si prin bluetooth f. rapid si se aude/esti auzita bine.
  Masina vine cu presiune mare in anvelope(3+), e indicat ca atunci cand alimentezi sau ulterior, sa reglezi presiunea conf. indicatiilor de pe stalpul de la sofer.(2,3-2,5)
  Impozit nu vei plati anul acesta, iar anul viitor va fi foarte mic si vei avea gratuitate la parcarile Primariei capitalei cu o legitimatie pe care o vei obtine de la aceasta.(vezi pe site-ul Primariei)
E bine sa ai manualele in torpedou, ca in caz de nevoie sa le consulti(vreun bec aprins/avertizare pe bord, sau o comanda noua).
  Altceva nu-mi vine in cap sa-ti mai povestesc... eventual mai intrebi aici.
Mulțumesc pt răspuns și felicitări pt achiziție! Câți km ai cu mașina cu cum ți se pare până acum? Oricum, la cat mai multe drumuri bune!
De la ce dealer ai luat și când? De curiozitate întreb. Ai prins promoțiile?
Exista undeva pe forum manualul? As fi curioasă sa ma uit pe el înainte.
  • Suzuki Sx4 s-cross hybrid

Offline Alexandra17

« Răspuns #11 : 21.Sep.2020, 09:45:35 p.m. »
Să nu pleci fără RCA. De la ce firmă o cumperi?
Sigur ca nu! Fac și CASCO și tot. De la DAB o iau dar nu știu dacă fac asigurarea la ei. Ai vreun sfat?

Offline Alexandra17

« Răspuns #12 : 21.Sep.2020, 09:50:25 p.m. »
Nu te lasă dealerul sa pleci fără RCA. Dar ai nevoie de extinctor, trusa de prim ajutor, triunghi și Vesta reflectorizanta. Acestea ar trebui sa fie în dotarea standard a mașinii nu un extra oferit de dealer. Asa cum ar trebui sa fie și covorasele sau scutul pentru motor.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Adând în vedere ca sunt  "boboc" și am tot văzut discuții despre scuturi, îmi poți spune dacă astea va trebui sa le pun eu ulterior, în regie proprie? Cat de importante sunt? Scuze dacă pare o întrebare stupida dar mi-e puțin neclar.

Offline badmania98

« Răspuns #13 : 21.Sep.2020, 09:53:15 p.m. »
@Alexandra17: Eu am fost și sunt foarte mulțumit de Generali. RCA+CASCO. La RCA mi-am păstrat bonus-malusul de la vechea mașină.
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020

The following users thanked this post: Heavyd

Offline gabi males

« Răspuns #14 : 21.Sep.2020, 10:02:47 p.m. »
Nu te lasă dealerul sa pleci fără RCA. Dar ai nevoie de extinctor, trusa de prim ajutor, triunghi și Vesta reflectorizanta. Acestea ar trebui sa fie în dotarea standard a mașinii nu un extra oferit de dealer. Asa cum ar trebui sa fie și covorasele sau scutul pentru motor.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Adând în vedere ca sunt  "boboc" și am tot văzut discuții despre scuturi, îmi poți spune dacă astea va trebui sa le pun eu ulterior, în regie proprie? Cat de importante sunt? Scuze dacă pare o întrebare stupida dar mi-e puțin neclar.
Mașina vine echipată cu scut de plastic (în eventualitatea unui accident, să aibă pe unde cădea motorul). Dacă vrei să intri și pe drumuri mai grele, îți poți monta un scut metalic.
  • Suzuki Baleno 1,2 GLX

Offline badmania98

« Răspuns #15 : 21.Sep.2020, 10:19:50 p.m. »
Manualul pentru hybrid nu este momentan online.
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020

Offline enicky

« Răspuns #16 : 21.Sep.2020, 10:41:44 p.m. »
...Mulțumesc pt răspuns și felicitări pt achiziție! Câți km ai cu mașina cu cum ți se pare până acum?
   Multumesc ! Avem fix 1004km.
Am luat-o de la Autonet, cu rabla+ecovoucher. Manualul impreuna cu masina.
RCA poti face la DAB, dar casco la alti brokeri. Gasesti un coleg, ruda cu broker...
  Iar masina e de ...vis ! :good:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip

Offline enicky

« Răspuns #17 : 21.Sep.2020, 10:42:55 p.m. »
...Mulțumesc pt răspuns și felicitări pt achiziție! Câți km ai cu mașina cu cum ți se pare până acum?
   Multumesc ! Avem fix 1004km.
Am luat-o de la Autonet, cu rabla+ecovoucher. Manualul impreuna cu masina.
RCA poti face la DAB, dar casco la alti brokeri. Gasesti un coleg, ruda cu broker...
  Iar masina e de ...vis ! :good:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip

Offline Alexandra17

« Răspuns #18 : 21.Sep.2020, 10:47:36 p.m. »
@enicky felicitări, la cat mai mulți!
Și eu tot cu Rabla, dar nu m-am putut despărți de mașina veche, asa ca am luat tichet.
Când ai luat-o? Revizia ai făcut-o sau urmează?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline ntire2000

« Răspuns #19 : 21.Sep.2020, 10:53:58 p.m. »
Sigur ca nu! Fac și CASCO și tot. De la DAB o iau dar nu știu dacă fac asigurarea la ei. Ai vreun sfat?

Incearca sa faci Casco+RCA de la acelasi asigurator.
De multe ori fac o reducere daca închei ambele polite la ei.
Si ai mare grija la optiunile Casco, mai ales cele pentru daune cauzate de animale sau fenomene meteo.
Pentru câteva sute de lei diferenta (maxim 10% din valoarea politei) s-ar putea sa faci Casco degeaba si sa nu-l poti folosi în caz de grindina, de exemplu (spune unul norocos ca l-a avut).
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού