Autor Subiect: receptie Suzuki SX4 S-Cross 2WD Hybrid  (Citit de 2152 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alexandra17

receptie Suzuki SX4 S-Cross 2WD Hybrid
« : 21.Sep.2020, 02:57:47 p.m. »
Salut!

In curand voi fi fericita (sper) posesoare a unui SX4 S-Cross Hybrid  :prty: si voiam sa va cer parerea legat de ce ar trebui sa verific atunci cand ma duc sa iau masina.

Am tot citit pe forum pe aici ca mufa USB uneori nu e conectata, ca uneori Andoid/Apple nu se conecteaza ok. Puteti sa ma sfatuiti la ce sa fiu atenta atunci cand ridic masina, ca sa nu am probleme din astea minore ulterior?  :-/

Astept cu nerabdare parerile voastre si orice alte sfaturi aveti pt un SUZUKIst novice.

P.S. Nu stiu daca am postat unde trebuie, rog admin sa mute subiectul daca trebuie.
  • Suzuki Sx4 s-cross hybrid

Offline gabi males

Re: receptie Suzuki SX4 S-Cross 2WD Hybrid
« Răspuns #1 : 21.Sep.2020, 03:18:33 p.m. »
Bun venit! Eu te-as sfatui sa nu iti faci griji. Oricum, la 1000 km va trebui sa te duci pentru inspectie. Vei avea posibilitatea sa vezi daca sunt ceva probleme. Dar...pentru linistea ta, incearca conexiunile intre telefon si unitate.
  • Suzuki Baleno 1,2 GLX

Offline VictorN

« Răspuns #2 : 21.Sep.2020, 03:21:53 p.m. »
Hei! Eu mi-am dat seama acasa ca am zgârieturi pe ecranul de plastic al instrumentarului de bord. E un plastic care se zgârie extrem de ușor.
Se mai zgârie foarte usor parbrizul, dar mai ales luneta.

Poți verifica aceste lucruri, dar în exterior, sub lumina naturala.

De asemenea, dacă e manuala, când mașina e noua e posibil ca schimbatorul sa schimbe mai greu și se poate folosi un lubrifiant pentru mase plastice de culoare alba pentru a ușura mișcările manetei. Dar asta o poți remedia și la revizia de 1000 km. Doar ai grija sa nu îți greseze cu vaselina lichida, nu te ajuta cu nimic.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Offline ntire2000

« Răspuns #3 : 21.Sep.2020, 05:33:32 p.m. »
Bine ai venit pe forum, ducem lipsa de prezente feminine!  :good:

Pai în primul rând, sa nu pleci fara presuri, ar fi pacat sa "inaugurezi" mocheta din prima cu mizeria de pe strada.
Apoi, sa nu pleci fara strop de benzina în rezervor (chiar daca e hibrida), multi baga în rezervor doar 1l de carburant - atâta cât sa ajungi în primul peco.
Sa vezi daca ai trusa, extinctor, triunghi reflectorizant - un dealer care se respecta ti le face cadou si pe astea.

PS: sa ai parte doar de drumuri bune si de cât mai putine consultatii ale masinii la "doctor".  :D
Oricum, la orice problema de care o sa te lovesti, gasesti pe aici "material didactic" mai mult decât stiu unii meseriasi prin reprezentante.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού

Offline badmania98

« Răspuns #4 : 21.Sep.2020, 06:55:54 p.m. »
Să nu pleci fără RCA. De la ce firmă o cumperi?
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020

Offline VictorN

« Răspuns #5 : 21.Sep.2020, 07:01:13 p.m. »
Nu te lasă dealerul sa pleci fără RCA. Dar ai nevoie de extinctor, trusa de prim ajutor, triunghi și Vesta reflectorizanta. Acestea ar trebui sa fie în dotarea standard a mașinii nu un extra oferit de dealer. Asa cum ar trebui sa fie și covorasele sau scutul pentru motor.

Offline FritzVonSpritz

« Răspuns #6 : 21.Sep.2020, 07:38:01 p.m. »
Nu te lasă dealerul sa pleci fără RCA. Dar ai nevoie de extinctor, trusa de prim ajutor, triunghi și Vesta reflectorizanta. Acestea ar trebui sa fie în dotarea standard a mașinii nu un extra oferit de dealer. Asa cum ar trebui sa fie și covorasele sau scutul pentru motor.

Eu cand am luat-o, e drept ca in 2018 ( in 2020 o fi altfel? ) nu a avut nici extinctor, nici trusa de prim ajutor, nici triunghiuri reflectorizante si nici vesta (le-am mutat din masina veche). In schimb avea covorase, iar scut niciuna nu are.
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....

Offline enicky

« Răspuns #7 : 21.Sep.2020, 07:50:34 p.m. »
In curand voi fi fericita (sper) posesoare a unui SX4 S-Cross Hybrid  :prty: si voiam sa va cer parerea legat de ce ar trebui sa verific atunci cand ma duc sa iau masina.

P.S. Nu stiu daca am postat unde trebuie, rog admin sa mute subiectul daca trebuie.
    Bine ai venit!
Posibil sa fiu ultimul de pe forum care am achizitionat un S-Cross Hybrid nou, deci ce sfaturi as putea sa-ti dau :
 In primul rand vei avea de semnat niste documente, un C. v-c, un PV de primire, o fisa tehnica, etc.
 Asigurarea ti-o faci sau ti-o fac ei, oricum nu te lasa sa pleci fara ea.
 Accesoriile obligatorii conf. legii mi le-am cumparat eu, nu ti le vor da ei. Se gasesc in magazine la aprox.100lei.
 Vei primi doar kitul de reparatie(din dotarea masinii)+ presuri textile  si eventual alte accesorii deja negociate, gen roata de rezerva, etc.
  Legat de autoturism, vanzatorul trebuie sa-ti faca o prezentare a tuturor comenzilor masinii(butoane/manete, etc.).
  Nu le vei putea verifica/testa chiar pe toate la fata locului, dar, atentie, cumperi o masina noua, nu sh, deci iese din calcul ca ceva sa nu functioneze. Cel putin eu am avut mai multe masini noi si n-am intalnit situatia.
  Multe din comenzile masinii le vei putea accesa dupa manualele din dotare si e bine sa-ti arunci o privire si sa nu mergi doar pe intuitie.
  Benzina intr-adevar vei avea ptr. max.20-30km , dar vei fi avertizata in acest sens.
Schimbatorul intra f. frumos in viteza, ambreiajul se actioneaza f.usor, masina este silentioasa, volanul merge usor, deci vei fi incantata. Oricum sunt convins ca ai facut drive-test, deci sti ce cumperi.
  Mufa usb este ok(la mine) dar e  bine ca sa ai un cablu pe care sa-l lasi introdus in ea si sa-l bagi doar in tel. cand pleci la drum. Oricum tel. se conecteaza si prin bluetooth f. rapid si se aude/esti auzita bine.
  Masina vine cu presiune mare in anvelope(3+), e indicat ca atunci cand alimentezi sau ulterior, sa reglezi presiunea conf. indicatiilor de pe stalpul de la sofer.(2,3-2,5)
  Impozit nu vei plati anul acesta, iar anul viitor va fi foarte mic si vei avea gratuitate la parcarile Primariei capitalei cu o legitimatie pe care o vei obtine de la aceasta.(vezi pe site-ul Primariei)
E bine sa ai manualele in torpedou, ca in caz de nevoie sa le consulti(vreun bec aprins/avertizare pe bord, sau o comanda noua).
  Altceva nu-mi vine in cap sa-ti mai povestesc... eventual mai intrebi aici.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip

The following users thanked this post: Alin85

Offline badmania98

« Răspuns #8 : 21.Sep.2020, 09:02:13 p.m. »
Eu când am fost anunțat că a sosit mașina la Autonet am fost și am luat manualul de utilizare acasă. A mai durat vreo 3 zile până să pună pe ea accesoriile primite cadou și să fie gata de predare-primire, așa că nu am pierdut timpul și am citit manualul.
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020

The following users thanked this post: Alin85

Offline Alexandra17

« Răspuns #9 : 21.Sep.2020, 09:37:07 p.m. »
Bine ai venit pe forum, ducem lipsa de prezente feminine!  :good:

Pai în primul rând, sa nu pleci fara presuri, ar fi pacat sa "inaugurezi" mocheta din prima cu mizeria de pe strada.
Apoi, sa nu pleci fara strop de benzina în rezervor (chiar daca e hibrida), multi baga în rezervor doar 1l de carburant - atâta cât sa ajungi în primul peco.
Sa vezi daca ai trusa, extinctor, triunghi reflectorizant - un dealer care se respecta ti le face cadou si pe astea.

PS: sa ai parte doar de drumuri bune si de cât mai putine consultatii ale masinii la "doctor".  :D
Oricum, la orice problema de care o sa te lovesti, gasesti pe aici "material didactic" mai mult decât stiu unii meseriasi prin reprezentante.

Mulțumesc pt welcome și pt răspuns! Am luat și covorase, extinxtor, triunghi și trusa nu știu dacă intra în ofertă. Iau de la DAB, dar daaă nu mi le dau ei le iau din"batrana carapace" 🤭
  • Suzuki Sx4 s-cross hybrid

The following users thanked this post: ntire2000