Autor Subiect: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift  (Citit de 2767 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline horgarban

Dragilor, am cautat ceva despre acest subiect si nu am gasit decat informatii disparate, aruncate pe colo-colo. Asa ca voi incepe acest topic nou referitor la accesorii originale si aftermarket .

Astfel ca am cumparat:
Tavita portbagaj de la Frogum, care este dintr-un cauciuc moale si se potriveste perfect pe masina, cu tavita mutata jos - va dau link-ul de pe emag, unde am pus si review.
https://www.emag.ro/tavita-portbagaj-frogum-dedicata-suzuki-sx4-s-cross-caroserie-suv-fabricatie-2013-prezent-tm400535/pd/D1TH31BBM/
De asemenea, aveti si cateva foto cu tavita cum vine in portabagaj.
Pro - se potriveste perfect, moale, destul de inalta - aprox 4-5 cm, aderenta, se curata foarte usor
Con - se zgarie destul de usor, nervurile sunt putin cam inalte

« Ultima Modificare: 16.Sep.2020, 10:35:55 a.m. de horgarban »
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)
 

Offline horgarban

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #1 : 16.Sep.2020, 10:41:58 a.m. »
Covorase cauciuc - am luat de la Auto Evo24 prin emag:

https://www.emag.ro/covoare-cauciuc-stil-tavita-suzuki-sx4-2013-evo-a10-set-4buc-acoperire-tunel-spate-11934/pd/D4XG1VBBM/
Evident, imaginile de prezentare nu sunt chiar 100% corecte (in cazul meu, la covorasul sofer lipseste partea de sub pedala de acceleratie), iar covorasele nu se potrivesc pe masina, cu toate ca ... ar fi dedicate, chestii pe care le-am scris in review pe emag.
Adaug foto sa vedeti cum a iesit si care sunt dezamagirile

Pro - moale, se muleaza bine pe formele unde se potriveste, nu miroase, adancime destul de mare - aprox 5-6cm
      - la pasager acopera f bine partea de sus
      - in spate - acopera destul de bine spatiul si are inclusiv protectie pentru tubul central
Con - nu sunt create pentru masina - e ceva aproximativ. Voiam unele care sa acopere la sofer sub pedala de acceleratie, dar una e pe foto de prezentare, alta e in realitate de vanzare.
       - la sofer este cel mai varza - nu acopera bine partea de relaxare a piciorului stang - stanga pedalei de ambreiaj, nu protezeaja sub pedala de acceleratie - nu exista nimic acolo, nu respecta forma spatiului dinspre scaun - mai ales in zona manetei pentru deschidere buson combustibil. Nu are nicio legatura cu pozitia sistemului de fixare de pe masina (cele 2 clipsuri)
       - la pasager - nu acopera bine spatiul dinspre scaun
       - spate - nu acopera foarte bine formele si face burta pe tubul central


Sofer:
« Ultima Modificare: 16.Sep.2020, 11:06:40 a.m. de horgarban »
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)
 

Offline dthem

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #2 : 16.Sep.2020, 10:42:29 a.m. »
Am și eu tăviță ca a ta, e ok. Doar că după ce am cumpărat-o mi-am dat seama că n-am nevoie de spațiul suplimentar de jos, așa că stă acoperită ca la tine cu placajul  :-))

La covorașe am mers pe originale, se potrivesc bine și nu-s scumpe.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline horgarban

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #3 : 16.Sep.2020, 10:45:17 a.m. »
Pasager
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)
 

Offline horgarban

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #4 : 16.Sep.2020, 10:46:05 a.m. »
Spate
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)
 

Offline horgarban

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #5 : 16.Sep.2020, 10:47:11 a.m. »
Am și eu tăviță ca a ta, e ok. Doar că după ce am cumpărat-o mi-am dat seama că n-am nevoie de spațiul suplimentar de jos, așa că stă acoperită ca la tine cu placajul  :-))

La covorașe am mers pe originale, se potrivesc bine și nu-s scumpe.
Cand am luat masina, din pacate, nu am gasit originale de cauciuc
Placa am pus-o sub covoras si merg cu portbagajul marit - e f util, pt ca tot timpul e ceva de aruncat in masina - o sacosa, o cutie, si prefer sa le pun direct pe cauciuc, sa nu mai stau sa verific daca e murdara/prafuita sau nu
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)
 

Offline horgarban

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #6 : 16.Sep.2020, 10:58:00 a.m. »
Daca aveti alte experiente placute sau neplacute .... si alte modele aftermarket care se potrivesc mai bine pe masina, va rog nu ezitati sa le postati, inclusiv cu link-ul de unde le-ati cumparat pentru a crea o baza de date suficient de valida si bogata pentru colegii nostri.
Astept husele pentru masina sa vedem ce iese
« Ultima Modificare: 16.Sep.2020, 11:08:04 a.m. de horgarban »
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)
 

Offline frenzy

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #7 : 16.Sep.2020, 12:29:30 p.m. »
Am și eu tăviță ca a ta, e ok. Doar că după ce am cumpărat-o mi-am dat seama că n-am nevoie de spațiul suplimentar de jos, așa că stă acoperită ca la tine cu placajul  :-))

La covorașe am mers pe originale, se potrivesc bine și nu-s scumpe.
Cand am luat masina, din pacate, nu am gasit originale de cauciuc
Placa am pus-o sub covoras si merg cu portbagajul marit - e f util, pt ca tot timpul e ceva de aruncat in masina - o sacosa, o cutie, si prefer sa le pun direct pe cauciuc, sa nu mai stau sa verific daca e murdara/prafuita sau nu

Eu am scos complet placa respectiva si am pus tavita de portbagaj direct pe pasla care acopera roata de rezerva. Tot timpul e nevoie de un portbagaj mai mare  :fluier:
Tavita am luat-o de la astia : https://rimi.ro/suzuki-sx4-s-cross-2013-prezent/tavita-portbagaj-suzuki-sx4-ii-s-cross-2274.html
Covorasele sunt astea : https://www.emag.ro/set-covorase-cauciuc-stil-tavita-suzuki-sx4-s-cross-08-13-rezaw-15119/pd/DGQCR4BBM/
Sunt faine ca au marginea inalta si se potrivesc bine pe decupaje, dar, un mare DAR, a trebuit sa decupez din partea de sub pedala de ambreiaj pentru ca atingea bratul pedalei si riscam sa nu faca cursa completa pedala.

Am pus si niste huse luate de aici : https://tuningro.ro/huse-scaune-suzuki-sx4-s-cross-2015-2019-dedicate-din-material-textil-100-bumbac-9087756rtt
Dar nu stiu daca sa recomand sau nu. Se potrivesc ok pe scaune, dar nu au decupaje pentru centurile de siguranta pentru bancheta din spate, prin urmare m-am chinuit cateva ore sa decupez si sa cos marginile ca sa pot scoate cele 3 clipsuri ale centurilor din bancheta  #:-S . Iar pe spatarul banchetei din spate nici nu am mai montat, poate intr-o zi cand imi voi face timp si curaj.
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet MT Passion 2019
 
The following users thanked this post: HoratiuC

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14357
  • Thanked: 3380 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #8 : 16.Sep.2020, 01:02:47 p.m. »
Vezi daca au decupaj si pentru airbag-urile laterale sofer si pasager.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline horgarban

Re: Covorase cauciuc, tavita portbagaj si huse scaune S-Cross facelift
« Răspuns #9 : 16.Sep.2020, 01:03:50 p.m. »
Ar fi super daca ai putea posta cateva foto cu covorasele. Mai ales cu cel de la sofer, care este cel mai ..... intens utilizat
  • Suzy Sx4 S-Cross Passion 1.4 Boosterjet Allgrip Hybrid, Galactic Grey
Mintile sunt ca parasutele. Functioneaza doar daca sunt deschise :)