Suzuki Club ROMANIA
Comunitatea Suzuki-club.ro => D-ale comunitatii => Ghid de calatorie => Subiect creat de: AT din 18.Aug.2017, 11:18:08 p.m.
-
În seara aceasta împreună cu familia am ajuns in vizita la Cluj, sa-l revedem dupa 3 ani :) Frumos oras, multe lucruri schimbate în bine, felicitari ! Din pacate a fost o vizita scurta, mâine dimineata ne reîntoarcem la Bucuresti. Salutări Clujenilor colegi de forum !
-
Si noi am vizitat Clujul vreo 6 ore in excursia estivală in Transilvania. Concluzia e aceeasi ca a lui @AT: merge spre mai bine, adică aglomerație (bataie pe locurile de parcare), preturi mari (comparabile cu cele de acasa), diversitate culturală și lingvistică, turiști cat cuprinde.
Am fost la terasa cafenelei Bulgakov (http://cafebulgakov.ro/?lang=ro). Mâncarea buna, băutura rece, doar chelnerul insista la fiecare trecere pe la masa să vorbească cu noi in maghiară, deși i-am zis de la inceput ca nu înțelegem o iotă.
Trimis folosind Tapatalk
-
Am fost in Cluj doar 2 zile prin 1991. Probabil ca multe s-au schimbat dar atunci am avut primul soc cultural al diferentei de civilizatie si a venit din doua lucruri (eu venind din Galati, prima data in Ardeal):
- in fata caselor erau lasate sticlele de lapte goale cu bani in ele ca laptarul cand vine sa le schime cu unele pline, cate doua intr-un (n-am sa scriu niciodata "intrun" cum au schimbat DOOM-ul ca sa faca pe plac alegatorului tipic PSD-ist - SIC!) support de sarma. Chestia asta era ca in filmele americane , pur si simplu nu-mi venea sa cred!!!
- in statiile de autobuz lumea statea la rand si urca in autobuz in acesta ordine...In Galati trasportul era ca si in Bucuresti, cred ca jumatate din tinerete am calatorit pe scara in afara autobuzului... Sa stai la rand... ori ungurii sunt factor civilizator (acolo romanii TREBUIE sa demostreze ca sunt mai buni) ori nu au "tigani"...ori amandoua...
Nu sunt rasist dar faptele nu se schimba conform political-ului correctness-ului...
Mai e ceva din asta pe acolo sau deja imigrantii au schimbat obiceiul (Stiti cum le mai spune la moldoveni? Coca-Cola! De ce? Pai...sunt raspanditi in toata lumea!)?
-
Posibil peste aprox. doua saptamani sa ajung prin Cluj.
Nu mi-ar strica sa am cateva puncte de reper pt. a-l vizita.
-
Stiti cum le mai spune la moldoveni? Coca-Cola! De ce? Pai...sunt raspanditi in toata lumea!?
Asa sintem noi, mai plimbareti de felul nostru. Ne plac locurile salashluite de altii dar, tot acasa tragem intr-un final. ;)
-
Nu mi-ar strica sa am cateva puncte de reper pt. a-l vizita.
Am stat in Cluj o saptamana in timpul examenelor de admitere la Universitate si-am vazut cateva localuri faine.
Du-te neaparat la Cofetaria Mozart. In afara de o prajitura deosebita (oricare din menu), sau o inghetata mese, poti bea cafea excelenta. Pe terasa se fumeaza (detaliu pentru doritori - la nevasta-mea a fost un must.
Ceea ce e insa de remarcat este atmosfera din interior, decorurile foarte elaborate, muzica din fundal si costumele fetelor care te servesc la masa.
Du-te si sigur iti va place!
Mai este langa Parcul Central Gradina cu Bere (Euphoria) - si-aia e misto, cu mancare buna si bautura la fel.
O alta terasa faina: Livada (acolo am fost de doua ori - la pranz).
Si inca, si inca...
Enjoy!
-
Daca veniti in aceasta perioada cred ca e interesant!
http://clujcapitala.ro/2017/08/cluj-pregatiri-pentru-beer-crafters-festival-primul-festival-din-transilvania-destinat-creatorilor-de-bere-si-specialitatilor-culin
-
Eu am fost la Festivalul de film- TIFF, e superb orasul, foarte civilizat si curat.
Recomand Bistro viena din centru, zona pietonala.
Ca minus, e greu de gasit un loc de parcare in oras, recomand uber sau transportul in comun care e mult mai civilizat ca in Bucuresti.
-
Sunt multe lucruri care s-au schimbat in ultimii ani in Cluj, incepand de la traficul greu scos din Cluj (cu centuri + autostraduta care ocoleste Clujul), continunand cu stadion, sala sporturilor, parcul central, strazi si poduri refacute, autobuze electrice, tramvaie noi cu linie complet refacuta, parkinguri in toate cartierele si centru, festivaluri sua evenimente saptamanale, etc. Si viata curge in fiecare zi tumultos pe aici ... in functie de ce anume iti place (teatre, filme, mall-uri, muzica cu sau fara bilete, etc.)
Sincer, pot spune ca se vede ceva dupa taxele platite.
-
Sa nu uitam Castelul de la Bontida, care e la 20 km
-
Sunt multe lucruri care s-au schimbat in ultimii ani in Cluj,
Tu fiind un clujean vechi, ce ai recomanda unui bucurestean de varsta ta ( chiar ceva mai mare) sa viziteze, pt. a ramane cu amintiri placute ?
-
În primul rând Cetățuia sau Belvederea, îți oferă o priveliște suberbă. Se văd catedralele, se vede gradina botanică, parcul mare, stadionul lui U sau Cluj Arena, Someșul, Cimitirul Mare.
Bineînțeles centrul orașului, cu cele trei statui, Matei Corvin, Avram Iancu, Mihai Viteazu.
Între Matei Corvin și Avram Iancu e bulevardul Eroilor, minunat seara pentru plimbare, o înghețată, un desert, sau doar așezat pe o bancă și admirați oamenii.
Un must see e gradina botanică, cu mențiunea că spre ea, fie o iei pe strada Bisericii Ortodoxe, fie pe Republicii, te va stoarce de energie. E abrupt bine.
Dar merită, e superbă.
Dacă ajungi la statuia lui Avram Iancu, în fața lui e Opera, o splendoare, în spatele operei e Parcul Operei, nimic spectaculos, dar dacă ajungi în capătul lui, pe partea dreaptă, găsești bastionul Croitorului, te poți plimba în jurul zidului cetății, pe strada Baba Novac.
Tot pentru plimbare de seară, recomand Piața Muzeului. De la Mihai Viteazu o iei prin spatele Poștei Mari, care e pe Regele Ferdinand, vezi parcul I L Caragiale și în stânga e str. Victor Deleu care dă în Piața Muzeului. Acolo e biserica Franciscană, apoi o iei pe Vasile Goldiș, ajungi la casa memorială Matei Corvin, apoi pe strada Matei Corvin și ai ajuns înapoi la piața unirii, respectiv statuia lui Corvin.
Zona e pietonală, un fel de centrul vechi în București, dar la scară mică.
Cam atât pentru o zi, două. Dacă trebuie mai mult, mă gândesc.
-
Am si eu un pitic cu Bontida de langa cluj
-
Si din Cluj- Piata mare in timpul Tiffului
-
Ar mai fi si muzeul Entografic din padurea Hoia (accesibila de pe Taietura Turcului). ... in rest colegii au punctat destul de bine zonele de interes.
Mai sunt zone interesante prin apropierea / periferia Clujului (parcuri de aventura, paintball, pensiuni), insa probabil ca tot berea de la Klausenburger (ultimul etaj al magazinului central) sau de la fosta fabrica de bere Ursus e cea mai buna. Pentru bucataria maghiara recomand restaurantul Miko sau Agape, iar pt. cea romaneasca restaurantul Valachia.
-
Am uitat de fosta fabrică de bere. Este super frumos, mai ales candelabrul din sticle văzut după câteva beri.
Mâncarea e foarte bună acolo, berea la fel, dar cam scump, chiar prea scump.
-
De asta zici? Nu mai tin minte cum ii zice la carciuma, e langa parcul central. E intr-o vila, Biergarten ceva
-
Ori confunzi, ori mai e unul la fel.
Cel de care spun eu, e în curtea fostei fabrici de bere, vis a vis de UMV, pe Moților colț cu Berăriei.
-
Sa ne ajute vreun clujean, locatia ti-o zic sigur, e langa Parcul central, cum mergi de la stadion spre centru pe dreapta, pe strada Cardinal Hossu
-
O fi același patron/proprietar și a prins candelabrul la public :)
-
Nu cumva e Euphoria Biergarten (Gradina cu Bere)?
-
Cel de care spune hippo, da. Lângă parc, pe cealaltă parte a canalului Morii.
-
Așa pare! (http://euphoria.ro/index.php/fabrica-de-bere-ursus) :)
-
Corect @jante.otel ala e , nu-i mai tineam minte numele, stiam ca e ceva cu bere in titlu.
http://euphoria.ro/index.php/biergarten-cluj
Se pare ca au copiat, la scara mai mica, candelabrul vazut de bogdan dincolo.
-
Candelabrul ala de care zice hippo eu nu l-am ochit. Am fost doar pe terasa (în spate) si-acolo nu cred ca erau candelabre, sau nu mai țin eu minte...
Data viitoare promit sa fiu cu bagare de seama.
-
Aha
Vad ca nu ma lasa sa mai pun o poza
-
Redimensioneaz-o sau foloseste postimage.cc. >:D<
-
Așteptăm un mulțumesc de la cel care a solicitat puncte de interes în orașul Cluj-Napoca.
Sau jucăm Trivia?
-
Hmmm...
Eu nu astept acel multumesc.
Mi-a facut placere pur si simplu ca mi-am adus aminte de locurile alea unde m-am simtit bine in Cluj si-am putut sa impartasesc ("share with") si cu voi starea aia de bine.
Desi daca zice multumesc "care a solicitat puncte de interes în orașul Cluj-Napoca" n-as spune c-ar pica rau ;)
-
Nu mai imi ia nici textul din prima
Jucam ce vrei😂
-
Eu nu astept acel multumesc.
Desi.... n-as spune c-ar pica rau ;)
Daca se considera ca s-a epuizat mentionarea punctelor de interes din Cluj, nu pot decat sa multumesc mult colegilor pentru ajutor(o facusem deja si la finalul postarilor!).
Sper ca, daca n-am facut-o pana la acest moment sa nu fie interpretat ca un gest de impolitete, intrucat nu stiam cand se finalizeaza mentionarea acestor repere.
Inca odata va multumesc !!
-
Clujul inseamna si Pata Rat si strada Cantonului, pentru mine.
M-au impresionat mai mult decat Centrul sau Gradina botanica.
Rampa din Pata Rat se inchide aproape in fiecare an, cu avant local.
Totusi, cel mai mult, din Cluj Napoca am apreciat traficul auto, civilizatia soferilor.
La intoarcerea la Bucuresti mi se parea ca sunt printr-un oras din Anatolia...
-
Exagerezi @NicNic... sau macar încearcă sa te raportezi la nr de locuitori / auto.
Eu nu am fost pe vremea cealaltă in Cluj, dar in epoca modernă am fost de câteva ori (chiar si acum aștept îmbarcarea spre...Cluj) si pot spune ca se schimba si se schimba in bine. Pe de alta parte sunt convins ca si orașul in care trăiesc acum se schimba, poate tot in bine, dar viețuind aici e mai greu sa observi progresul.
Si ca tot vorbim de Cluj mie mi-a plăcut si zona unde am fost cazat pana acum, Sun Garden si ca resto Livada (super bun burgerul vegetarian) si Zama.
Sent from my iPhone 
-
Cristi, imi place foarte mult traficul din Cluj.
Am avut un sentiment deosebit cand am reusit sa merg aproape continuu, fara sa stau de cate 3-4 ori la un semafor.
Ori cand ieseam din strazile secundare se oprea traficul principal pentru 5 secunde si ma invitau sa intru in rand cu ei. Super!
Despre punctele celelalte este foarte simplu: dintre cele vazute de mine in acest oras, cel mai tare m-au impresionat cele doua zone. Sunt sigur ca vor disparea, in timp.
-
Cu traficul nu prea sunt de acord cu tine, depinde in ce perioada a anului ai fost.
In august si in Bucuresti se circula bine.
In iunie tin minte ca din centru pana la iesirea spre Apahida am facut mult si cu dopuri.
Iar parcarea e un cosmar in Cluj.
De bine am scris in postarile anterioare.
-
Am stat vreo 2 saptamani, septembrie/octombrie. Abia incepuse anul universitar.
-
In perioada Octombrie -> Iunie a anului, traficul are momente cand e foarte aglomerat (in intervalul 7:00 - 9:00 si 16:30 - 18:30 este extrem de aglomerata circulatia).
Majoritatea participantilor la trafic sunt destul de civilizati, insa ca peste tot sunt si destui indolenti/neintelegatori/agresivi, pentru care claxonatul este o modalitate de comunicare (are tonalitati diferite, nu ?) iar semnalizarea este consumatoare de timp (noi ceilalti stim evident unde vrea sa mearga individul/individa ... si ce daca ti-a taiat fata sau a intrat fara sa se asigure?).
Din pacate desi sunt cateva parkinguri in oras, parcarea e o tematica destul de spinoasa in Cluj, iar aici iese la suprafata educatia multora, manifestata de multe ori in explicatii pe care nu poti/nu ai voie sa nu le intelegi/impartasesti. Asa ca strangi din dinti ... si astepti pana iti elibereaza locul de parcare inchiriat, zona de acces in/din firma, accesul la garaj, etc.
Sincer, cred ca traficul e mai lejer decat in Bucuresti .. oamenii sunt (inca) un pic mai putin incrancenati, semafoarele poate mai bine sincronizate si atunci pot spune ca inca se poate circula cat de cat in Cluj.
A, si inca ceva: din ce in ce mai multi folosesc o foaie A4 pe care scriu un text de genul: "Imi pare rau ca te incurca parcarea masinii mele. Vin imediat / Suna la 07...."
-
Job done ;) și am mai descoperit ceva în Cluj: o super cârciuma vegetariana pe care o recomand cu mare drag!
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170830/32cfb1249f3b38b34ad7393faa15d640.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170830/932ec70b3e8d7297ced9c585d5c50e22.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170830/bff509a09e729b170e595e6e71380c26.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170830/9fac428154b3e63ed992c811aec9e410.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170830/2b17f0ce0eaa8445dea9fa82a849b825.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170830/3c540975ec1d20daae7727c6bddae1ac.jpg)
Sent from my iPhone 
-
Aha, e ok daca e vegetariana, ne place. Pe unde ar fi, sau o gasim pe waze? Multumesc!
-
Samsara Foodhouse (https://samsara.ro/ro/contact/) - Adresa: Strada Ștefan Ludwig Roth 5, Cluj-Napoca 400124
-
Multumesc mult! Trebuie sa-mi iau un pix si hartie sa notez totul. :)
As vrea sa ajung p-acolo sa vad si Directia noastra din Cluj ca in delegatie n-am reusit.
-
A fost prima data in Parcul Cetatuia si trebuie sa recunosc ca mi-a placut.
P.S. Nu stiu de ce nu incarca fotografia...e 360. Studiez problema.
-
N-am reusit asa ca (http://www.skylens.ro/?p=93)....
-
E bine si asa, multumesc!
-
Si un obiectiv de antrenament (http://m.gandul.info/magazin/aceasta-intersectie-din-romania-este-unica-in-europa-detaliul-care-o-face-atat-de-speciala-11850129) pentru ... soferi ;)
-
@gabineg chiar era nevoie să postezi prostia asta de articol? :(
-
Scuze, sefu', n-am vrut sa va supar duminica dimineata... :pardon:
-
Scuze, sefu',
@gabineg nu inteleg nici aprecierea asta(cu care ai fost "taxat"), cel putin ciudata(n-ar fi prima) si deci nici rostul scuzelor !
Fiecare are viziunea/perceptia lui despre ceea ce ne inconjoara.
Este chiar interesanta aceasta "caracatita" ! :)
-
Fii linistit, m-am clarificat cu @rexkrokiDAU pe PM. Nu este nicio problema. :)
-
https://pressone.ro/de-ce-am-plecat-din-bucuresti-si-de-ce-am-venit-la-cluj/
:D
-
Inca o noutate la Cluj.
https://cluj.com/articole/bancuta-inteligenta-mihai-viteazul/
-
Dacă ajungeți cumva prin CLuj și vreți sa faceți ceva cumpărături de tot felul va recomand sa mergeți la centrul ARTEMA,magazinul ‘’ksa”,unde găsiți tot felul de produse de la Amazon.Cică aduc containere de marfa vinerea și după fiecare zi trecută produsul nevândut se ieftinește cu cinci la suta!Am stat azi cca2-3 ore sa tot văd ce sunt prin pachetele ce erau expuse.Ca exemplu o baterie de dus termostatata GROHE ce se vinde cam cu 500 de lei pe site-rile românești,aici am cunparat-o cu 300 lei.