Autor Subiect: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....  (Citit de 23490 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline VME

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #130 : 22.Apr.2024, 11:18:12 p.m. »
OFFTOPIC:

@NicNic In primul rand nu ti-am raspuns tie la ce ai postat anterior, ci am postat referitor la postul original.

In al doilea rand, cu aceleasi argumente pot veni si eu ca pe fostele masini cu benzinare aspirate VAG in principal nu am avut nici o problema cu Petrom 99 si doar de acolo am pus. Cel pe ultima masina, Polo-ul 1.4 16V pe care l-am tinut 10 ani o singura data am schimbat filtrul de benzina si nu au fost probleme cu nici cu depunerile si nici cu mancatul ulei - la ITP la noxe iesea exact ca in carte 152gr. CO2/km.

In al treilea rand, nu stiu ce masina si ce motorizare detii in prezent, dar uitandu-ma la poza ta de profil si semnatura nu cred ca ai ai K14D-ul de pe S-Cross / Vitara / Swift Sport asa ca nu vad relevanta in argumentul tau vs ce mi-a recomandat mie dealer-ul.

ONTOPIC:

Recomand vizualizarea unui video cu o masina sport pusa pe dyno si in care a fost testata toate tipurile de benzina (standard si "premium") de la toate benzinariile de pe meleagurile noastre. Ce este interesant e ca se prezinta benzina care are cele mai multe detonatii.
Cine nu are timp sa piarda 15 min din viata, am atasat si un screenshot pentru benzina 95 (subiect pe care pe mine ma intereseaza in prezent pentru S-Cross-ul meu).

Link video:
  • Suzuki S-Cross Luxus AllGrip 6MT - Martie 2024
 

Offline NicNic

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #131 : 23.Apr.2024, 12:03:11 a.m. »
Hai sa discutam off-topic:

Nu trebuia sa imi fi raspuns mie. Dar ai scris ca dealer-ul ti-a recomandat sa nu bagi benzina de la Lukoil. Nici nu conteaza ca este K14D sau M16A.

Pur si simplu, un dealer care face astfel de recomandari nu este un profesionist. E doar un amator care face recomandari dupa auzite.
Pentru ca nu ai spus si de ce nu ar fi buna acea benzina. Sau daca dealerul stie de la producatorul masinii ca nu este buna benzina de Lukoil pentru K14D...

Eu mi-am exprimat opinia, in mod foarte clar, ca fiecare crede ce vrea si face ce i se pare mai bine pentru masina lui.

Iar o benzina proasta nu e doar pentru K14D. Pentru ca daca ar fi asa, doar un tip de motor are problema cu acea benzina, atunci motorul ala ar fi problema...

Cam atat.

PS:
Postarea mea este totusi on-topic, pentru ca dezbate daca e bine sa alimentam de la Lukoil, dar si de la alte statii.
Nu trebuie sa discutam doar despre K14D si benzina existenta la statiile de alimentare..
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: Flint Beastmood

Offline VME

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #132 : 23.Apr.2024, 01:06:37 a.m. »
Ok, hai sa continuam discutia atunci pe acelasi topic - benzina proasta si ce motorizari sunt mai afectate.

K14D-ul ca si K14C-ul sunt motorizari cu injectie directa si mult mai succesibile 'infundarii' injectoarelor sau chiar defectarea pompei de inalte folosind o benzina mai proasta calitativ, cu impuritati, fata de motorizarea mentionata de tine - M16A care e cu rampa comuna multipunct mult mai trainica si mai putin sau deloc succesibila unor astfel de probleme. In afara de Dacie care era pe carburatie, toate masinile mele au fost MPI-uri.
Un alt exemplu ar fi din experienta personala, alimentasem de 100 ron de la MOL cu benzina 100 pe Polo (era singura benzinarie in apropriere), si dupa 2-3 minute motorul zdranganea si trepida de parca vroia sa-si ia zborul din capota, sa nu vorbesc ca la relanti imi vibra si volanul - atunci instant m-am dus la primul Petrom, am combinat cu Petrom 99 cu ce era el obisnuit si vibratia, trepidatia si zgomotul s-au mai diminuat. Ce aditivi folosesc cei de la MOL pe benzina de 100 habar nu am, dar cu siguranta invatasem sa nu mai pun vreodata de la ei pe acea masina.

Referitor la dealer, argumentul lui a fost ca au venit multe Suzuki-uri in service cu probleme la motor si punctul comun pentru respectivele era alimentarea cu benzina proasta de la Lukoil. El mi-a dat un sfat amical ca si pe Vitara lui pune de la OMV si nu a avut niciodata probleme atat el cat si clientii lui, dar referitor la Lukoil a fost foarte concins spunand sa nu alimentez de la ei daca vreau sa nu tin masina in service si sa o repar pe banii mei.
Eu tind sa cred ca el are mai mult contact cu clientii Suzuki si poate culege feedback fata de mine care vad 2-3 discutii random pe grupuri de Facebook sau forumuri.

Foarte corect ca nu trebuie sa discutam doar despre K14D-uri aici cum nici nu putem ajunge toti la concluzia ta ca benzina de la Petrom e proasta, eu avand cu totul alta experienta cu aceasta.
  • Suzuki S-Cross Luxus AllGrip 6MT - Martie 2024
 

Offline NicNic

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #133 : 23.Apr.2024, 11:50:51 a.m. »
Iar ai inteles gresit. Eu am nimerit cea mai proasta benzina ca sa o alimentez de la Petrom. Nu am spus ca e cea mai proasta pentru oricine sau pentru masinile Suzuki. Cea de Lukoil poate fi si mai rea, asa cum spui tu.

Daca masinile Suzuki cu motorizari cu injectie directa au probleme din cauza benzinei, nu inseamna ca e producatorul benzinei de vina. Aceeasi problema o pot avea cu orice benzina din comert. Fiindca benzina este similara, uneori identica, la vanzatori.

Discutiile ca la Lukoil este benzina rea, sau la OMV-Petrom, este doar folclor, pentru mine.
Asa cum este si parerea reprezentantului dealerului. A constatat ceva, dar nu e demonstrat.


Oricum, topicul a fost deschis sub ideea de a protesta fata de problema scumpirii benzinei, nu daca e proasta sau de unde sa nu alimentam ca nu e bine.
Deci suntem off-topic.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline VME

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #134 : 23.Apr.2024, 12:08:56 p.m. »

Fiindca benzina este similara, uneori identica, la vanzatori.


Poate materia prima provine din aceleasi surse, dar procesarea este diferita.

Daca doresti o 'demonstrare' recomand vizionarea video-ului sharuit de catre mine pentru a intelege diferentele de calitate intre aceste.

Eu personal nu am de gand sa fac experimente pe banii mei si pe masina noua, daca tu consideri ca benzina este 'uneori identica' atunci ->

Tu vei face cum crezi ca e mai bine pentru masina ta:  Problem solved:good:

O zi faina!
  • Suzuki S-Cross Luxus AllGrip 6MT - Martie 2024
 

Offline NicNic

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #135 : 24.Apr.2024, 12:28:37 a.m. »
[...]

ONTOPIC:

Recomand vizualizarea unui video cu o masina sport pusa pe dyno si in care a fost testata toate tipurile de benzina (standard si "premium") de la toate benzinariile de pe meleagurile noastre. Ce este interesant e ca se prezinta benzina care are cele mai multe detonatii.
Cine nu are timp sa piarda 15 min din viata, am atasat si un screenshot pentru benzina 95 (subiect pe care pe mine ma intereseaza in prezent pentru S-Cross-ul meu).

Link video:

De urmarit ce se spune la minutul 02:30.
Toate benzinele sunt sigure pentru a fi folosite, iar fiecare poate folosi ce doreste pentru masina sa.

Testarea benzinelor se face la limita detonatiei, pentru a se verifica ce benzina ofera cea mai buna performanta a unui motor reglat pentru putere mare.
Nici vorba sa fie o analiza a fiabilitatii motoarelor obisnuite, cum este cel de la S-Cross, in conditii de utilizare normala (cred ca asa folosesti masina ta, dupa cata grija ii arati).
Deci acest video nu are relevanta pentru masinile obisnuite si nu sustine opinia ca benzina de Lukoil e proasta si nu se poate folosi in mod normal..

Ca sa fie mai clar, atasez un print-screen cu mesajul de la finalul clipului.
Presupun ca l-ai citit si tu. Ma refer mai ales la a doua fraza, referitoare la masinile de strada.

Practic, baietii care fac testarea spun si ei acelasi lucru: folositi ce benzina va place pentru masina, nu trebuie sa aveti probleme.

 
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #136 : 24.Apr.2024, 09:33:28 a.m. »
Benzina o mai masluiesc si astia de la statiile de benzina indiferent cum se numesc ele. Ea vine acceptabila(93 cifra octanica) in cisterne da cei de la pompe nu respecta ciclul de schimbare a filtrelor de la pompe, iar pe vremuri o mai amestecau cu alte lichide inflamabile(nu apa)
La vitara M16A la cei 90k benzina folosita este in proportie de 90% Lukoil(sotia are o atractie personala) si nu sunt probleme.
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline VME

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #137 : 24.Apr.2024, 12:29:57 p.m. »
@NicNic Perfect de acord ca pentru masinile de volum, din prisma performantei, benzina de 95 se va simti la fel dar nu asta a fost argumentul meu - ci ca exista o benzina mai slab calitativ decat alta si ca nu toate sunt 'identice' cum ai mentionat tu.

Nimeni nu a mentionat de fiabilitate pentru ca asta ar presupune testarea aceluiasi motor pe perioade indelungate cu fiecare tip de benzina de la fiecare benzinarie - ceea ce nu cred ca este realizabil. In schimb ce pot confirma eu, din experienta proprie, am mentionat deja - pe motorizarea VAG de 1.4 16V cod motor BKY s-a comportat foarte bine cu benzina Petrom 99 timp de 10 ani cat l-am folosit si cea MOL de 100 nu i-a placut deloc. Dar asta nu inseamna ca pe S-Cross comportamentul va fi acelasi.

Tot din video-ul respectiv nu se intelge ca benzina de la Lukoil e 'proasta' ci ca este mai slab calitativa din prisma performantei si a procentajului de detonatii mai mare fata de alte branduri de la alte benzinarii. Feedback-ul dat de dealer si de la cunostinte il voi lua in considerare si nu voi pune niciodata benzina de la Lukoil in K14D-ul meu. It's just that simple.
  • Suzuki S-Cross Luxus AllGrip 6MT - Martie 2024
 

Offline Vio Velcea

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #138 : 24.Apr.2024, 12:42:28 p.m. »
Stim cu totii ca in Romania sunt 3 firme care detin rafinarii proprii, fiecare avand propria sursa de titei brut. Este normal sa fie mici diferente la calitatea benzinei- asta nu inseamna ca este vreuna neutilizabila. Eu alimentez de 4 ani numai la Rompetrol, benzina de 98, nu am nici cea mai mica problema. Alimentand cu un singur tip de benzina, imi este mai usor sa depistez daca este ceva anormal in functionarea motorului.
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion