Autor Subiect: Porcul de Craciun  (Citit de 20899 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #190 : 19.Dec.2020, 03:30:56 p.m. »
Azi am respectat tradiția si ne-am luat o parte din porcul crescut de neamurile de la țară
Urmează pregătirea bunatatilor de Craciun si de Anul Nou.


  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky

Offline NicNic

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #191 : 19.Dec.2020, 03:47:23 p.m. »
Azi am respectat tradiția si ne-am luat o parte din porcul crescut de neamurile de la țară
Urmează pregătirea bunatatilor de Craciun si de Anul Nou.



Sa aveti pofta!

Si spor la preparat.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: gabineg

Christian 1

  • Vizitator
Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #192 : 19.Dec.2020, 06:19:58 p.m. »
@gabineg, nu-mi trimiti o ureche de la porc?  :D
Sa va tihneasca de el. 
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #193 : 19.Dec.2020, 06:37:56 p.m. »
Multumim.

O ureche ne-am luat si noi. :D
Pe cealalta am lasat-o la tara, împreună cu circa o treime din masa totală a animalului, la rudele noastre care l-au crescut. Din pacate, nu putem prelucra si păstra in timp tot porcul. E doar un obicei pe care-l mentinem din traditie, cata vreme mai exista cei mai bătrâni decat noi.
După care vom cumpara carnea necesară pentru Sărbătorile de Crăciun de pe piata libera.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline enicky

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #194 : 19.Dec.2020, 06:45:17 p.m. »
Azi am respectat tradiția si ne-am luat o parte din porcul crescut de neamurile de la țară
   Sa-l mancati sanatosi !
  Azi-maine preparam si noi carnatii din carne de porc din... Spania. Bine ca e totusi dintr-o zona latina :-)) !(de parca ne-ar ajuta cu ceva)
 
   Anul asta cand aveam si noi o speranta la bucata de carne de porc romanesc, crescatorilor respectivi li s-au ridicat cei doi porci si trei ani de acum in colo nu mai are voie sa creasca porci tot satul !
   O fi bine, o fi rau..., nu stiu cum dracu vine pesta numai in tara noastra? Pentru oamenii de la sat e rau de tot!!!
 Cei din vest ii vaccineaza? Bine ca nu prea mancam oaie in Romania, ca cine stie ce boala mai dadea iama prin turme...  :-(( Cu ce-om fi gresit noi oare?!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: gabineg, Catalln

Offline ntire2000

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #195 : 19.Dec.2020, 11:50:05 p.m. »
Puteai sa iei de lânga tine, asta daca nu bagai niste benzina si veneai pâna la Bistrita, luai un porc crescut în RO aproape eco. Cred ca ti-l dadeau si mai ieftin daca aflau ca ai batut atâta drum pentru el.
Dar mai bine sa faca portofelul gros niste straini, ai nostri pot sa moara de foame si sa-si vada munca de aproape un an de zile facuta în zadar.
Frumoasa politica agricola mai avem.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline remarque

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #196 : 20.Dec.2020, 04:25:25 p.m. »
Am vorbit din vreme cu cineva de la țară din BN care a crescut doi porci să ne vândă unul nouă. Unul din porci a crescut și l-a tăiat proprietarul pentru uz propriu dar al meu săracu a fost prea costeliv și a scăpat de cuțit, așa că am luat carne de porc de la supermarket. Da tot nu m-am lăsat și am făcut măcar niște cârnați în regie proprie după o rețetă veche și verificată pe care apoi mi i-a afumat un vecin. Sunt super.
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline enicky

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #197 : 20.Dec.2020, 06:48:50 p.m. »
  Gata si "porcaria" de carnati preparati in casa ! :)
 Reteta este personala as putea spune, dupa ce am studiat acum cativa ani n'spe retete, acum am adaptat-o dupa gustul personal, nu foarte condimentati(sa protejam stomac, gingii, etc.) dar cu gust specific de ...casa!
Dupa preparare am testat gustul cu doua chiftelute, apoi gata, la umplut.
  Acum merg la uscat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip