Autor Subiect: Revizia la 1000 Km  (Citit de 44444 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Utilizator_Anonim

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #50 : 17.Iun.2018, 08:52:49 a.m. »
Hai, inteleg ca ti-e prieten, dar deja cam multa reclama.
Eu pot da un feedback negativ
Anul trecut, inainte sa iau s-crossul sotiei am avut o iteractiune cu ei. Vindeau o skoda yeti sh cu putini km, un buyback. Am fost la ei, amabili s-au jurat ca i-au facut controlul si e perfecta. La insistentele mele au ridicat-o pe elevator si surpriza, era atinsa pe burta, si pe colt, iar furtunul de  frana pe stanga spate era prins cu un soricel de plastic. I-am rugat sa inlocuiasca carligul rupt care tinea furtunul respectiv insa s-au comportat ca niste samsari, au zis ca fac insa ulterior dupa ce mi-au trimis proforma mi-au spus ca nu e nevoie ca nu deranjeaza, evident am renuntat
Daca tot ti-e prieten patronul spune-i patania.

  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline gabi males

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #51 : 17.Iun.2018, 12:38:08 p.m. »
Ok. Am sa-i spun despre patania ta. Desi, intr-un an se pot schimba multe. Si, repet, nu faptul ca imi este prieten conteaza ci modul in care si-au facut treaba. Prieteni imi erau si cei din Expozitiei dar, datorita calitatii lucrarilor...am renuntat.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline iansen

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Bucuresti
Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #52 : 08.Aug.2018, 12:18:19 a.m. »
Salut,

Fac si eu o luna de cand am ridicat masina...vad ca pe carnetul de service scrie ca verificarea se face la o luna sau 1000 km. Nu stiu daca ajung la 1000 pana saptamana viitoare... am vreo 600 si ceva, mai bag vreo 200 saptamana asta (acasa<->munca, ca fapt divers - viteza medie de 20 km/h in metropola, sper sa scap saptamana viitoare si la o iesire mai lunga si ceva km/h in plus :) ). Sa inteleg ca trebuie/e recomandat sa ma duc cu ea dupa ce face o luna? Sau dupa 1000?
Recomandati un service anume in Bucuresti (unde merge treaba mai rapid si cu simt de raspundere)?
Am luat-o de la Radacini.... dar DAB-ul e la 10 minute de mine (in Bucuresti) si nu as mai traversa "metropola" dintr-un capat in altu' pentru o stampila.
Mersi.
  • Suzuki Vitara, Passion, 1.6, 2X4, Cosmic Black Pearl
 

Offline croco

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #53 : 08.Aug.2018, 06:09:26 a.m. »
Salutare
Si cat mai multi km fara evenimente.
Revizia o poti face la orice service autorizat Suzuki (cateva exemple  Autonet, Dageco, Rădăcini Auto Motor Maniu , Rădăcini Auto Motor, DAB Auto Serv, MJD Prestige Exim) nu are legatura cu dealerul de la care ai achizitionat masina.
Prima revizie ar trebui sa o faci cand se intruneste prima din cele 2 conditii: mia de kilometri sau o luna. Ea decurge rapid indiferent de service-ul ales, e un fel de verificare mai simpla decat urmatoarele revizii, nu va depasi 20-30 minute.
Esti un fericit cu viteza medie de 20, eu la prima tentativa de contorizare in oras am avut 16  :D
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline gabi males

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #54 : 08.Aug.2018, 01:03:39 p.m. »
Salut,

Fac si eu o luna de cand am ridicat masina...vad ca pe carnetul de service scrie ca verificarea se face la o luna sau 1000 km. Nu stiu daca ajung la 1000 pana saptamana viitoare... am vreo 600 si ceva, mai bag vreo 200 saptamana asta (acasa<->munca, ca fapt divers - viteza medie de 20 km/h in metropola, sper sa scap saptamana viitoare si la o iesire mai lunga si ceva km/h in plus :) ). Sa inteleg ca trebuie/e recomandat sa ma duc cu ea dupa ce face o luna? Sau dupa 1000?
Recomandati un service anume in Bucuresti (unde merge treaba mai rapid si cu simt de raspundere)?
Am luat-o de la Radacini.... dar DAB-ul e la 10 minute de mine (in Bucuresti) si nu as mai traversa "metropola" dintr-un capat in altu' pentru o stampila.
Mersi.
Salut! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente! Si verificarea si reviziile se fac la atingerea unuia dintre cele doua momente de referinta: nr de kilometri sau 1 an. Te poti duce cu incredere la DAB dar, iti recomand sa-i intrebi cand faci programarea daca poti depasi cu cateva zile 1 luna. Ma gandesc ca este mai bine sa faci nr de kilometri. Eu nu cred ca este o problema sa o faci cu cateva zile in plus.
« Ultima Modificare: 11.Aug.2018, 07:16:32 p.m. de yeti »
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline Mmarza

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #55 : 10.Aug.2018, 06:58:36 p.m. »
Revizia am facut-o azi la Dab. Programare la 15:30, am ajuns cu 2 minute inainte, am asteptat in total 5 minute pana a fost "prelucrata" in sistem, am predat cheile. Oficial mi s-a spus ca poate dura 1 - 1.5 ore. Pe tv-ul cu camerele din service am vazut cand au adus-o efectiv inauntru, au ridicat capota, urcat-o pe elevator, verificat alea-alea, au dus-o in proba de traseu (am mentionat ca imi "agata" cand intra in viteza a II-a (si doar intr-a doua) pana acum de fo 7-8 ori). Durata efectiva a masinii in verificari - aprox 30 minute, a fost declarata apta de munca.

Totul mi s-a parut profi, sper sa se mentina :).
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Offline Blitzu

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #56 : 05.Dec.2018, 08:29:59 p.m. »
Salutare
Revizia asta de 1000 km e obligatorie?
Eu până la sfârșitul anului voi aduna cam 5000km iar mia de km ma prinde undeva la granița Gemania-Austria....si n-am chef de programări din timp cu schimb de mailuri etc.
Wtf?
Dacă e obligatorie,cred ca cel mai bine ar fi sa-i fac până plec. 10 zile,1000km...it's doable.



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline Lerua07

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #57 : 05.Dec.2018, 10:07:10 p.m. »
Revizia la 1000 km este facultativa si neefectuarea ei nu afecteaza garantia
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Blitzu

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #58 : 06.Dec.2018, 03:54:15 a.m. »
Revizia la 1000 km este facultativa si neefectuarea ei nu afecteaza garantia
Imi place de tine

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline gabi males

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #59 : 06.Dec.2018, 01:29:27 p.m. »
Salut Blitzu! Sa te bucuri de masina multi km! La 1000 de km nu este revizie ci, o simpla verificare! Cum spunea si alt coleg, nu este obligatorie.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019