Autor Subiect: cand ai nevoie de SANATATE...  (Citit de 27830 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #60 : 09.Aug.2014, 12:50:21 p.m. »
Un psiholog ii invata pe cursantii lui despre managementul" 'stresului. A luat un pahar de apa si s-a plimbat prin sala...in liniste.
Toata lumea astepta o intrebare de genul - este pe jumatate plin sau pe jumatate gol.
La un moment dat s-a oprit, a ridicat paharul si si-a intrebat auditorii:
"Cat de greu este acest pahar cu apa ".

Mirati, cursantii au dat raspunsuri intre 250 si 500 grame

Raspunsul psihologului a fost urmatorul: Greutatea absoluta nu conteaza.
Conteaza cat timp il vei tine ridicat.
Un minut - nici o problema. O ora - o durere de brat . O zi - iti paralizeaza bratul.
In fiecare din aceste 3 cazuri greutatea paharului nu se schimba.
Se schimba doar timpul ... si cu cat e mai lung, cu atat mai greu pare.
Stresul si grijile din viata sunt asemenea paharului cu apa.
Daca te gandesti putin la ele... nu se intampla mare lucru.
Daca te gandesti mai mult la ele... incepe sa te doara sufletul.
Daca te gandesti tot timpul la ele - iti paralizeaza mintea... nu mai poti sa faci nimic.
Din cauza asta este important sa te eliberezi de stres.
Cand ajungi acasa pe seara... lasa-ti grijile deoparte. Nu le purta cu tine in noapte.
Pune paharul jos !
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline coby

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #61 : 09.Aug.2014, 01:04:33 p.m. »
Adevarat dar greu de facut ( cu grijile si problemele ) .
auto si moto
 

Offline shpeedy

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #62 : 13.Aug.2014, 05:58:25 p.m. »
Tocmai am vazut pe Facebook cateva share-uri ale unei situatii disperate intampinate de o tanara de 27 de ani - medic veterinar - Ana Lucia Udrescu (Luana), care are arsuri pe 90% din suprafata corpului in urma unui accident survenit la cabinet si care necesita o interventie costisitoare la AKH Viena.

Spre deosebire de alte situatii de acest gen de care aflu din cercul de cunoscuti (si de a caror veridicitate am o certitudine), despre aceasta situatie nu am prea multe detalii in afara Facebook, dar inclin sa cred ca este adevarat - am mai gasit un articol in presa buzoiana.

Extras de pe FB:

Update - Am ajuns cu bine aseara la spitalul AKH Viena. Luana a fost cat se poate de linistita, lucida si optimista. Tot transportul a fost extrem de profesionist organizat. Starea ei a fost evaluata de medici imediat ce a intrat in spital. Acestia sunt pragmatici si rezervati, procentele fiind in continuare foarte mici dar nu au eliminat sansa unei recuperari. In aceasta dimineata esteprogramata o prima operatie. Daca totul decurge cum se doreste vom putea vorbi din nou cu ea peste cateva zile.
Multumim cu aceasta ocazie tuturor celor care au ajutat cat de putin, de la donat sange, la bani sau ganduri bune.
De asemenea vreau sa multumesc colectivului Spitalului de Arsi Grivita Bucuresti,in frunte cu dl. dr. Stancioiu si dl. dr. Stanculea care au fost extrem de profesionisti si plini de compasiune, au reusit sa o stabilizele pe Luana si ne-au sustinut permanent in luarea celor mai bune decizii.
Drumul este lung si este nevoie de toata sustinerea noastra.
Multumesc in numele Luanei.

Update – Luana pleaca astazi!!! Cineva s-a oferit sa ii imprumute 42 000 de euro – bani care vor trebui returnati in cateva zile. Va rog continuati sa dati share pentru a incerca sa ii ajutam sa treaca peste incercarea asta oribila.

Update- Clinica AKH nu o primeste pe Luana pana nu este achitata intreaga suma de 150 000 de euro. Pana acum au fost varsati in cont “doar” 108 000 de euro. Avionul este deja platit (12 000 de euro) -dar va pleca fara ea in cazul in care nu reusim sa strangem in cateva ore cei 42 000 de euro care au ramas de achitat pentru ca spitalul sa o primeasca. Asa ca cei 12 000 pe avion care au fost deja achitati – vor fi pierduti.
Nu stiu ce sa va spun. Chiar e o situatie desprinsa dintr-un cosmar. Daca puteti ajuta – fie si cu un share – va rog sa o faceti0,1 % dintre cei care sufera arsuri de gradul 2 si 3 pe mai mult de 90% din suprafata corpului supravietuiesc primelor 3 zile de dupa trauma.

Luana face parte din acest procent. Medicii care o ingrijesc spun ca se intampla un miracol pentru ca a reusit sa iasa din coma, respira singura, este constienta si urmeaza sa fie transportata la clinica AKH Viena.
Fiecare ora este vitala pentru ca are nevoie de un mediu perfect steril, altfel exista riscul ca in orice clipa sa dezvolte o infectie care i-ar fi fatala in acest moment
Pentru ca s-a nascut si a ales sa traiasca si sa munceasca in Romania, Luana -care este medic veterinar si a salvat sute de vieti – se afla in situatia in care asigurarea ei nu ii acopera nici macar 5% din costurile de spitalizare. Ovidiu, familia si prietenii s-au imprumutat de peste tot pentru a –I putea plati transportul si spitalizarea in singura clinica din Europa care are dotarile necesare pentru a o tine in viata.
Transportul pana acolo costa 12 000 de euro, spitalizarea 150 000 de euro- doar prima transa. Sume uriase pentru niste oameni care traiesc doar din salariu.
In numele acestor oameni care sunt distrusi de perspectiva de a-si pierde copilul, iubita, prietena pentru ca nu au avut destui bani incat sa o tina in viata desi ea se lupta din rasputeri pentru a trai, va rog sa donati fie si un singur euro in contul deschis pentru ea.
Fiecare banut si fiecare share inseamna inca o sansa la viata pentru o fata care saptamana viitoare ar putea implini 27 de ani cu ajutorul nostru, al tuturor.
Aici aveti conturile deschise pentru Luana Udrescu Ana-Lucia pe numele Rosu Ovidiu la Raiffeisen Bank.

for LEI – RO 16 RZBR 0000060013239441,
for EURO – RO 23 RZBR 0000060016987395
holder Rosu Ovidiu, Raiffeisen Bank. Swift code: RZBRROBU or BIC code: RZBR.

Adresa de paypal este redchupas@yahoo.com .
« Ultima Modificare: 13.Aug.2014, 06:20:22 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #63 : 19.Mai.2017, 12:59:00 a.m. »
                      Nu stiu daca s-a mai scris despre ea, dar chiar si-asa, tot nu este suficient : tinctura de propolis.
              Eu o am in casa dar n-am prea folosit-o. Lipsa informatiei este cea mai grava ...saracie !
  "Se spune - si pe drept cuvant - ca propolisul este unul dintre cele mai puternice medicamente oferite de natura. Datorita compozitiei sale (rasini vegetale, ceara, uleiuri volatile, fier, microelemente - cupru, mangan, zinc, cobalt, polen, secretii ale glandelor salivare ale albinelor), mareste rezistenta fizica si inlatura oboseala. Propolisul este, totodata, si un excelent antiviral, antiinflamator, reface tesuturile afectate de rani, vindeca arsurile si degeraturile, cicatrizeaza operatiile si opreste sangerarile gingiilor."
   15 boli(cel putin) se pot vindeca cu acest, putem spune chiar panaceu universal !
      Studiile efectuate au aratat ca propolisul este cel mai puternic antiinfectios cunoscut, fiind activ impotriva a 21 de bacterii, 9 specii de ciuperci parazite, 30 de tipuri de virusuri.
   
« Ultima Modificare: 19.Mai.2017, 01:15:52 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #64 : 19.Mai.2017, 09:27:51 a.m. »
Eu folosesc cu succes tinctura de propolis la herpesul de pe buze. Interesant ca pana sa ma insor faceam foarte des herpes, de atunci foarte rar. Cred ca datorita sotiei.
 

Offline jupanul1

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #65 : 19.Mai.2017, 09:34:30 a.m. »
Am impresia că de herpes nu ”te vindeci” niciodată. Erupțiile apar atunci când sistemul imunitar e slăbit și nu mai poate ține în frâu infecția. Dar nu sunt medic, n-am pregătire de specialitate și e posibil să greșesc...
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline enicky

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #66 : 19.Mai.2017, 09:56:39 a.m. »
Am impresia că de herpes nu ”te vindeci” niciodată.
   S-ar putea sa ai dreptate, pentru ca am colege care fac des herpes.
   La mine in familie s-a folosit cu succes ptr. acnee, si chiar cea subcutanata, fara eruptie dar care necesita interventie chirurgicala. Umflatura respectiva s-a retras in cateva zile dupa tamponarea zonei cu tinctura.
   Polenul acela granule iarasi face minuni la stomac.





.

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline jupanul1

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #67 : 19.Mai.2017, 11:33:26 a.m. »
Nu aș prea vrea să tai elanul muncitoresc dar recomand atenție mare la consumul de produse ”secundare” de stup gen polen, propolis, royal jelly, etc. Pot avea efecte adverse, unele chiar neplăcute.

Oricum, pentru cine nu știe... lucrurile stau în felul următor (scuzați, vă rog, trivialitatea termenilor, dar asta e realitatea):
- polen de albine= gameți bărbătești (”spermă” de plante, dacă îmi e permis să spun așa) + saliva albinelor
- propolis = exudat de plante + saliva albinelor + ceară
- royal jelly = aproape salivă de albine
- ceară de albine = secreție a unor glande aflate pe segmentul abdominal al albinelor
- miere = nectar (secreție de la baza ovarului plantelor) semidigerat și regurgitat + salivă de albine.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline dAlex

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #68 : 19.Mai.2017, 11:48:33 a.m. »
polen de albine= gameți bărbătești (”spermă” de plante, dacă îmi e permis să spun așa) + saliva albinelor....

Pe mine unu nu ma impresioneaza deloc. Am mai avut o discutie cu unu care zicea ca ii e greata sa manance peste, ca se duce la pescuit si vede ce mananca pestele ala: viermi, rame..etc.

Din aceeasi categorie, ti-e greata sa mananci porc ca se stie ce mananca porcul(laturi), sau gaina ca se stie ce mananca gaina(ciuguleste si in rahat daca ii dai). Mie unul mi se par aberatii.

Sa nu mai zic ca de 8 martie dam doamnelor si domnisoarelor organe sexuale de plante...
  • Vitara Passion 4x2, 1.6 Benzina, MT
 

Offline ...

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #69 : 19.Mai.2017, 11:56:01 a.m. »
Sa nu mai zic ca de 8 martie dam doamnelor si domnisoarelor organe sexuale de plante...
Ei, aici i-am intrecut pe multi. Pe 8 martie e ziua mea si nu doar dau doamnei mele, dar si primesc de la ea, organe sexuale. De plante, desigur...