Autor Subiect: Stiri si zvonuri din industria auto  (Citit de 324680 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2900 : 03.Feb.2022, 11:23:18 a.m. »
Roaga-te sa nu mai dea careva foc vreunui depozit ca sa mascheze lipsa de componente si s-o transforme într-un caz de forta majora.
A, si sa nu creasca pretul fara vreo notificare prealabila cu niste mii de euro....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ...

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2901 : 03.Feb.2022, 11:50:37 a.m. »
Voi folosi metoda retragerii (contractus interruptus, pentru connoisseuri), daca e asa, si ma reorientez. Poate iau ceva rusesc. Cross my heart and hope not to die! In mod cert nu voi astepta mai mult de o luna fata de estimarea primita. Si nici nu ma inscriu in Rabla pana nu primesc seria masinii.
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Myhay

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2903 : 06.Feb.2022, 07:58:16 a.m. »
Poate iau ceva rusesc.

Pana sa iau Vitara si sa decid ca Baleno sa ramana in familie cochetam cu optiunea pentru o Lada pentru maica-mea. Modelul respectiv era practic un Logan MCV dar cu sigla Lada identic numai ca venea cu motorul aspirat de 1.6 8v si cu butelie GPL din fabrica de 100 L si avea garda la sol mai mare plus tabla mai groasa. Masina cantarea la gol 1.5 tone ca pentru rusi. Pretul bunicel. Dar totusi motorizarea veche , consumul mare , norma Euro antica si infrastructura reprezentantelor /service de la noi m-au facut sa dau inapoi. Totusi au in gama si Suv-uri , sedan-uri tehnologizate mai la zi care arata chiar bine dar cu motorizari aspirate cam puturoase si gurmande. Avantajul acestora din urma este anduranta si fiabilitatea.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline ...

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2904 : 06.Feb.2022, 09:06:47 a.m. »
Lada Vesta chiar arată bine. In Bulgaria și Republica Moldova sunt mult mai prezente pe șosele, dar consumă cât un Hummer.
 

Offline enicky

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2905 : 06.Feb.2022, 03:04:12 p.m. »
Lada Vesta chiar arată bine. In Bulgaria și Republica Moldova sunt mult mai prezente pe șosele, dar consumă cât un Hummer.
  Nu stiu de unde ai info, falsa dupa mine, pentru ca e un motor simplu, care a exista pe multe modele frantuzesti, germane si aveau un consum normal, ca sa zic asa.
Ai sa vezi Hummer cand iti vine masina turbo ! Ai noroc ca va fi cald, dar sa vezi iarna... vorbim! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2906 : 06.Feb.2022, 03:37:24 p.m. »
Am vorbit cu un moldovean care o conduce, dacă el a exagerat, atunci exagerez și eu. Se plângea că nu are talpă grea, dar consumul e mare. Cât despre turbo, vedem la vară cine turbează... de căldură.
 

Offline enicky

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2907 : 06.Feb.2022, 07:05:33 p.m. »
   Din experienta mea cu 1,6, cu Vectra si Logan, consumul acestora era vara, cu clima, in jurul la 10%, iar iarna, functie de temperaturi, ajungea si la 14, asta in oras.
Nu vad de ce Lada n-ar avea un consum similar.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cristidav

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2908 : 06.Feb.2022, 07:24:52 p.m. »
Ai sa vezi Hummer cand iti vine masina turbo ! Ai noroc ca va fi cald, dar sa vezi iarna... vorbim! :)
Eu azi (dupa o saptamana doar de drumuri "la rece" pana la gradi) am plecat din oras cu autonomie de vreo 350 km. Dupa aproape 150 km parcursi, am intrat in oras cu autonomie ramasa de... 320 km.
Ca sa vedeti diferenta de consum iarna intre oras si extraurban... SI vorbim de Oradea, nu Bucuresti.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline nick5roo

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2909 : 07.Feb.2022, 07:36:59 a.m. »
https://avocatnet.ro/articol_60259/Programele-Rabla-se-lanseaz%C4%83-mar%C8%9Bi-Din-acest-an-potrivit-noilor-reguli-oficiale-se-pot-preda-dou%C4%83-ma%C8%99ini-vechi.htmlProgramele Rabla se lansează marți. Din acest an, potrivit noilor reguli oficiale, se pot preda două mașini vechi



Trimis de pe al meu AC2003 folosind Tapatalk

  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip