Autor Subiect: Suzuki si programul Rabla  (Citit de 34157 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Utilizator_Anonim

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #160 : 16.Oct.2017, 03:13:48 p.m. »
De oras e geniala, bafta, sa dureze cat mai putin asteptarea
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline duculetu

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #161 : 16.Oct.2017, 03:47:37 p.m. »
Multumesc! Cat despre asteptat ... am vandut masina veche in Iulie si de atunci metrou/ratb/uber ... De la dealer am inteles ca procesul urmator o sa tina putin peste o saptamana in care:
- voi fi contactat de echipa cu platforma care vor veni sa ia rabla si imi vor da certificat de distrugere;
- cu certificatul respectiv ma voi duce la politie pentru radiere;
- cu copie de pe certificatul de distrugere si radierea in original ma duc la dealer pentru a le introduce in program din nou;
- apoi astept contractarea si livrarea masinii.

Persoana care a venit cu ideea ca dealerul sa ma ajute gratuit de ridicarea rablei de pe teritoriul B. sper sa aiba multi ani de sanatate. Ideea ca m-a scutit de statul la cozi (dupa ce am stat de 3 ori pentru certificatele fiscale de la DITL) nu pot decat sa il tin minte la pom de Craciun.
 

Offline ...

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #162 : 16.Oct.2017, 03:48:24 p.m. »
Cica tichetele s-au epuizat in 30 de minute...
 

Offline f.cristi

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #163 : 16.Oct.2017, 03:49:55 p.m. »
Persoana care a venit cu ideea ca dealerul sa ma ajute gratuit de ridicarea rablei de pe teritoriul B. sper sa aiba multi ani de sanatate. Ideea ca m-a scutit de statul la cozi (dupa ce am stat de 3 ori pentru certificatele fiscale de la DITL) nu pot decat sa il tin minte la pom de Craciun.
Stai linistit ca n-o face pe gratis. Probabil nu mai vezi niciun ban pe fier.

Offline duculetu

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #164 : 16.Oct.2017, 03:53:50 p.m. »
@cad da, asa este: http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=1179.msg233166#msg233166

@f.cristi hai sa privim partea plina a paharului; Puteau sa ma fure si sa stau si la coada ..
 
The following users thanked this post: ...

Offline f.cristi

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #165 : 16.Oct.2017, 04:12:48 p.m. »
Probabil e echitabila afacerea. Tu nu mai stai la cozi, ei vin cu platforma lor si castiga din fier.
Acum era mai greu sa te fure Rematul. Cand se dadeau tichetele pe carton, atunci da, ca ziceu aia de la "fer" vechi ca le dau de la ei si multa lume o musca (inclusiv eu am uitat acum cativa ani sa intreb de banii pe "fer" fericit ca am iesit cu un carton de Remat in mana).
Dar, mai ales pt. cine nu mai poate duce la remat masina pe propriile "picioare" (din diverse motive), probabil ca e rentabil.

Offline duculetu

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #166 : 03.Nov.2017, 10:57:07 a.m. »
Salut, poate pe viitor o sa ajute pe careva:
Am apelat la programul rabla care a fost anuntat ca suplimentare pe 28.09.2017 urmand ca pe 12.10.2017 sa se faca bugeetarea iar tichetele s-au rezervat de catre dealer in data de 16.10.2017.
Pentru dosarul de inscrierele in programul remat 2017 am avut nevoie de:
1. Copie legalizata - talonul masinii (rabla);
2. Copie legalizata - cartea masinii (rabla);
3. Certificatul fiscal al proprietarului si al cumparatorului (daca este una si aceeasi persoana veti aduce numai un certificat fiscal);
4. Copie simpla buletin proprietar (rabla) si comparator..
Certificatul fiscal il eliberam de la DITL (sectorul de care apartineti) si are valabilitate 30 de zile (asa ca eu am eliberat 3 in total). Important este sa specificati ori PSIPAN 2017 ori Programul Remat 2017, oricum este foarte bine.
Odata ce dealerul mi-a confirmat ca am prins tichet, am asteptat echipa colaboratoare cu Suzuki care a venit si a luat rabla din fata blocului (astfel eu nu am mai stat la nici o coada). Am fost sunat pe 24.10.2017 si am programat ridicarea pe 25.11.2017.
Baietii voiau sa vada ca masinuta functioneaza (am mers 10m pana la platforma), au urcato pe rampa, mi-au dat 25 de lei si trei certificate de casare si cam aia a fost.
Aceste 3 certificate le-am dus:
- unul la politie (provincie)
- unul la primarie (provincie) in bucuresti il ducem la DITL
- unul la dealer
Din demersul de mai sus reiese si un certificat de radiere/distrugere. Impreuna cu aceste doua documente, m-am prezentat pentru a ridica masinuta de la dealer (am facut in prealabil programare si au verificat ei ca am platit tot). Cum de ridicat nu am putut chiar daca are 900kg, am preferat sa o conduc :).

Daca mai aveti intrebari, ajut cu cea mai mare placere. Am formulat informatia cum cred ca m-ar fi ajutat pe mine cand aveam nevoie.

*Nota: Cred ca daca faceam eu casarea si nu asteptam platforma reuseam sa ma misc mai repede dar oricum era perioada foarte aglomerata la munca si nu aveam timp sa ma bucur de masina.
 
The following users thanked this post: gabineg, bekxy

Offline AlexB

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #167 : 26.Feb.2018, 10:20:49 p.m. »
"ITP valabil la data casării, una dintre condiţiile Programului Rabla în 2018"  :-O
sursa: https://observator.tv/eveniment/program-rabla-2018-modificari-schimbari-conditii-242687.html

Majoritatea rablelor casate anii trecuti nu erau in stare de functionare, cum sa ceri sa aibe ITP valabil. Multi o sa fie dezamagiti de aceasta conditie...
  • Suzuki SX4 S-Cross Passion 1.4 BoosterJet AllGrip 6MT Galactic Gray 2017
 

Offline kellogs

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #168 : 27.Feb.2018, 10:55:40 a.m. »
In 2016 tot asa era, trebuia sa aibe ITP valabil.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline f.cristi

Re: Suzuki si programul Rabla
« Răspuns #169 : 27.Feb.2018, 12:36:44 p.m. »
In 2017 nu.