Autor Subiect: Animale de casa...  (Citit de 103502 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ariciul

Re: Animale de casa...
« Răspuns #700 : 28.Oct.2016, 12:15:46 p.m. »
Pai si eu am doar o cusca mai mare, dar ma tem ca daca-i pun bec chiar daca are protectie, tot s-ar da la el mai ales cand e stins , e rece si poate sa-l atinga! Am mai incercat sa-i pun in cusca presuri mai pufoase si mai moi. Nu le suporta fie gerul cat de greu! Le scoate afara si le face ferfenita. Asa ca singura solutie ar fi fost sa-l tin undeva intr-o incapere incalzita dar n-am unde, iar in casa nu e posibil, lasat nesupravegheat imi poate rontai orice. De altfel a mai fost (si mai este inca) lasat  ocazional prin curtea din spate sa se joace (sa pasca iarba).
Cand a stat mai mult acolo a reusit sa-mi rontaie balustrada de lemn de la terasa, poate am sa pun si o poza zilele astea (n-am inlocuit-o).
Singurul lucru suportat a fost hainuta de iarna si aia numai la temperaturi negative, cum trece de zero o da singur jos, din pacate daca apuca sa faca asta trebuie sa o si schimb ca nu mai e buna de nimic!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #701 : 28.Oct.2016, 12:42:24 p.m. »
... a reusit sa-mi rontaie balustrada de lemn de la terasa...
Cumpara oase de vita, le tai la o marime respectabila, le fierbi si scoti maduva din ele. Fiertura impreuna cu piine i-o poti servi la o masa iar ca desert ii un os sa-si umple timpul cu el. In felul asta nu-ti va mai roade nimic si in plus isi va curata si dintii de tartru. Poate chiar tartrul acumulat il face sa roada tot ce prinde mai tare si "comestibil".

O alta varianta anti-ros ar mai fi morcovii in stare naturala (daca-i face placere dulceata lor).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #702 : 28.Oct.2016, 01:07:40 p.m. »
Eu recomand osul de vita nefiert. Prin fierbere devine casant, si e suficienta o aschie ca sa provace leziuni bucale, asfixiere, obstructii ale tranzitului intestinal sau leziuni anale. In plus, din cauza modificarilor pe care le-au suferit cainii de cand au fost domesticiti, ficatul lor nu mai proceseaza oasele. La cainii de rasa ma refer, aviz celor care obisnuiesc sa le dea asa ceva.

@ariciul, daca ai spatiu, poti construi un padoc/mini padoc, si ai si urmatoarea sursa de incalzire. Nu se incinge, o poate linge sau rontai cat vrea, desi daca o pui putin mai sus, nu ai stres

  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 
The following users thanked this post: Laurentiu

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #703 : 28.Oct.2016, 01:18:50 p.m. »
Eu recomand osul de vita nefiert. Prin fierbere devine casant...
  :good:
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Lerua07

Re: Animale de casa...
« Răspuns #704 : 28.Oct.2016, 03:14:57 p.m. »
Nu oasele de vita sunt potential periculoase, ci cele de pasare. Eu inca de la varsta de un an ii dau ciorba numai cu oase de vita, care chiar sunt recomandate si necesare, mai cu seama la cainii de talie mare  :happy:
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline miaunica

Re: Animale de casa...
« Răspuns #705 : 28.Oct.2016, 03:29:47 p.m. »
Fitzy poate e un caine cuminte, nu stiu ce sa zic...are de 3 ani in cusca becul ( e al doilea, ca se "consuma"dupa o anumita perioada). Nu s-a ars, nu l-a spart....ii place  :). A avut si pui, deci era mai mult decat necesar sa aiba caldura. Tot ce e textil se uda si tine rece. Ca asternut ii punem paie.
Si vecinul a adoptat metoda, el are ceva maidanez de talie mica si primeste peste iarna si un motan in cotet.
Cat priveste alimentatia si eu ii dau oase de vita fierte. Nu primeste nimic crud, cu exceptia fructe/legume ca rasfat. Ii fac spartura de orez, cu legume si cu organe (imini si pipote de pui, inima si ficat de vita).
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline Lerua07

Re: Animale de casa...
« Răspuns #706 : 28.Oct.2016, 03:50:12 p.m. »
Nici eu nu-i dau nimic crud si nici nu mananca carne sau oase crude. In ciorba , pe langa oase de vita, ii pun legume, organe tot de vita, paste fainoase sau spartura de orez, putina sare plus unu sau doua oua (ii dau stralucire la blana). Vara mananca mai putin - o portie de ciorba + o paine/zi seara si ceva boabe peste zi.  Acum de cand s-a racit halpaie doua portii/zi (ciorba + o paine) iar boabe abia mai mananca un pumn .
Desi are cotetul lui f rar doarme in el , mai mult cand ploua, in rest chiar si iarna cand sunt sub -15 grade doarme ghemuit langa usa de intrare in casa pe un gratar din lemn .  :D
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #707 : 28.Oct.2016, 03:50:47 p.m. »
Nu primeste nimic crud, cu exceptia fructe/legume...
E cel mai corect. Gustul singelui ii va trezi simturile de vinator si chemarea strabunilor se va face simtita. Va incepe sa muste din dorinta de a mirosi singele.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline jupanul1

Re: Animale de casa...
« Răspuns #708 : 28.Oct.2016, 03:53:07 p.m. »
E cel mai corect. Gustul singelui ii va trezi simturile de vinator si chemarea strabunilor se va face simtita. Va incepe sa muste din dorinta de a mirosi singele.

Știți că astea-s legende urbane, nu?

Bineînțeles, dieta raw vine și cu ceva riscuri (google it), dar are și foarte multe beneficii.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #709 : 28.Oct.2016, 04:05:09 p.m. »
Fratilor, nu vreau polemici pe asemenea subiecte. Nu este corect sa dati mancare gatita cainilor. Nu le proceseaza ficatul, poate duce la complicatii grave. Varianta alternativa la hrana uscata procesata (boabele) este alimentatia RAW. Cainele trebuie sa manance carnea doar cruda, pe cat posibil din sursa cat mai de incredere, adica fara hormoni si alte mizerii. Spate de pui, carne de vita. Exclus carne de porc. Legumele permise la fel, doar crude. Exclus orice fel de condimente.
Orezul da, se da gatit, fiert. Mai ales cand sunt probleme digestive. Si daca mai sunt intrebari, cu drag va stau la dispozitie

PS asta cu strabunii si mirosul sangelui.... as plange da nu pot de ras
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308