Autor Subiect: Gradini..gradinari...gradinarim  (Citit de 25166 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #50 : 31.Ian.2017, 09:33:57 p.m. »
Flori de ianuarie in geam..

Dar nu de gheata!
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #51 : 22.Mar.2017, 03:07:08 p.m. »
Am o mare dilema: as vrea sa inverzesc o bucata de curte, dar nu stiu daca e mai potrivit sa pun gazon sau trifoi pitic.
Ideal ar fi sa fie ceva permanent verde.
De udat n-ar fi o problema crancena, dar oricum va trebui sa reziste in mult soare.
Apoi, sa nu trebuiasca sa il tund. Sau daca e sa fie, macar la 3-4 saptamani cel mult, nu mai repede.

Ce fel de "verdeata" s-ar potrivi la asa ceva?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #52 : 22.Mar.2017, 03:16:16 p.m. »
Trifoiul pitic se preteaza mai bine si nu trebuie udat...nu ca nu i-ar placea apa...
Gazonul trebuie tuns la maxim 2 saptamani si udat vara zilnic.
Indiferent de optiune, ambele sunt invazive. Zona trebuie delimitata bine, ca se intind.
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline aleksanders

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #53 : 22.Mar.2017, 03:20:07 p.m. »
eu am o combinatie de gazon amestecat cu trifoi - daca nu tund la timp trifoiul e bai mare - acesta se intinde si odata tuns raman doar ramurelele si nu au un aspect placut - iti recomand un gazon de teren arid - creste fara prea multa apa si rezista bine la soare - de tuns la 2 saptamani si o sa ai o zona verde frumoasa - bafta
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline fireburn

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #54 : 22.Mar.2017, 04:22:49 p.m. »
Pe trifoi as fi mers si eu.
Comparativ cu gazonul, trifoiul prezinta si avantajul ca infloreste si arata frumos.

_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #55 : 25.Mar.2017, 10:14:05 p.m. »
Dupa zile de cautari si pe net, si citit pe aici, am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit ar fi un amestec de gazon cu trifoi alb.
imi place foarte mult cum arata, cand e inflorit trifoiul. dar pe langa aspectul mai putin frumos dupa tundere, al trifoiului, va fi si problema albinelor cand sunt florile de trifoi.
Asa ca am purces la treaba. Am tocmit niste baieti sa-mi sape si sa niveleze pamantul. Apoi am cumparat semintele.
Azi le-am semanat. Tehnologia folosita de mine a fost sa imprastii semintele, apoi sa trec cu tavalugul. Ambele operatii facute pe doua directii, perpendiculare.
Ce nu  mi-a placut a fost ca pamantul proaspat sapat, era cam afanat. Oricat am incercat sa compactez cu tavalugul, tot au ramas urmele pantofilor, imprimate bine.  :(
Ma gandesc ca nu se vor mai vedea cand ca creste iarba cu trifoi...  :-/
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline aleksanders

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #56 : 25.Mar.2017, 10:36:32 p.m. »
pentru ca este afanat chiar si pe unde nu ai calcat dupa 2-3 ploi se uniformizeaza - cu albinele scapi repede -  dai o tundere si dispar florile, deci dispare si interesul  ;) - sper ca ai udat bine dupa  :D
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #57 : 25.Mar.2017, 10:43:22 p.m. »
N-am udat inca. Asteptam ploaia prognozata, ca de-aia m-am grabit sa seman azi si nu maine.

Oricum, maine, chiar daca ploua, tot va trebui sa verfic sistemul de irigatie ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #58 : 26.Mar.2017, 12:55:20 a.m. »
Ce-o să înjuri trifoiul ăla...
Crește repede și va fi mereu diferență de înălțime. După ce-l tunzi, arată urât. Dacă în prima fază îți va ucide din gazon, în a doua refuză să mai crească și vei avea doar smocuri de iarbă verde și pete maro unde nu mai crește trifoiul.
Cea mai bună variantă e gazonul curat și atât.
Data viitoare  :D
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #59 : 26.Mar.2017, 09:42:50 a.m. »
@bogdanzarnescu:
Am mai avut trifoi inainte. Si cateva zone de gazon pe langa el.
Iarba creste mult mai repede. La cateva zile de la tundere, firele de iarba erau deja la 10 cm, iar trifoiul doar de vreo 5.
Vezi in poza.

Avand in vedere ca pana acum am avut doar trifoi, acum am pus amestec de gazon cu trifoi, atunci, mi-am propus ca pentru data viitoare sa incerc doar gazon.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!