Autor Subiect: Satisfactii New Vitara  (Citit de 15676 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #100 : 09.Mai.2020, 09:15:54 p.m. »
Cel cu spuma de memorie as avea retineri: am luat o perna din spuma din asta cu memorie, sau poate dintr'alte spuma cu memorie, de vara transpir
     Posibil, dar ei specifica mare la final ca lasa pielea sa respire prin niste gauri fine ! Pana nu testezi... se poate da inapoi.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Dogy

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #101 : 20.Aug.2021, 12:52:32 p.m. »
Pentru ca am sarit de 100.000 de km, cred ca e cazul sa fac un bilant al satisfactiilor, in ordine aleatorie.
- Sunt foarte multumit de motor, trage suficient de bine, chiar daca e de 1 litru, are viata, se infige cand e cazul, este ceea ce-mi trebuie.
- Incantat de sistemul AllGrip, imi da o siguranta sporita, in primul rand. Ma ajuta sa intru cu ea pe unde n-as fi avut curaj cu o alta masina.
- Foarte fain modul Sport.
- Masina e destul de ok dpdv al confortului la volan. E foarte ok si la capitolul insonorizare, nu inteleg de ce se plang unii ca nu se aud in masina la viteze mari. Evident, exista zgomot, dar totusi...
- Inca am stergatoarele originale pe ea, dar ar cam trebui schimbate.
- Are ceva zgarieturi/dungi, de regula cauzate de crengile maracinilor de pe drumurile pe care am mai bagat-o. Exista si mici ciupituri, inerente, dar nimic ingrijorator.
- Dupa 100.000 de km, facuti in 2 ani si 3 luni, ma declar foarte multumit de masina, tinand cont si de banii dati, si de dotarile avute. Nu poti sa ai pretentii ca de la o masina de 40.000 de euro, cand ai dat pe ea 16.250 de euro (17.600 fara rabla), dar ai dotari de masina de peste 20.000 de euro. Am facut o gramada de comparatii inainte sa o cumpar, nu gaseam nimic de genul asta, si 4x4, si cu dotarile pe care le are, la banii astia.
- Mi-a placut de la bun inceput Vitara, mi-am dorit-o si ma bucur ca mi-am luat-o, pentru ca s-a dovedit a fi o alegere foarte inspirata.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: ntire2000, gabineg, enicky, saureign, Myhay, gabi males, Tatallor, gxx, badmania98

Offline ntire2000

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #102 : 20.Aug.2021, 01:09:40 p.m. »
Nu poti sa ai pretentii ca de la o masina de 40.000 de euro, cand ai dat pe ea 16.250 de euro (17.600 fara rabla), dar ai dotari de masina de peste 20.000 de euro.

De aici apare un alt avantaj as zice eu.
Dupa 3 ani o "arunci" la urmatorul proprietar chiar si la jumatate de pret.
Mai pui iar 16000 de euro si-ti iei alta noua cu garantie full pe urmatorii 3 ani.
Economisesti 16000 de euro (16000+16000 - 8000 încasati la vânzarea primeia) diferenta pâna la masina aia de 40000 de euro care e pentru pretentiosi.  :-))
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2503
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #103 : 20.Aug.2021, 02:25:06 p.m. »
Cea mai bună mașină pe care a condus-o fratele meu, mașină care nu m-a lăsat in drum si la 100k km merge brici. Cum spunea dealerul suedez, daca vrei mașină care sa nu te intereseze de defecte, iei un Suzuki. Ușoară, sprintena, motor excelent, cutie de viteze la fel etc. Am un 3008 acum si prietenii mi-au spus ca aveam mai mult loc in Vitara in spate! Daca la facelift schimbau bordul măcar un pic si afișajele erau digitale (a spus-o Clarkson, "design-ul interior făcut de designerul reginei") in mod sigur îmi luam tot o Vitara. Deși Peugeot-ul meu e mai nou ca Vitara si cu jumătate de km la bord, ma aștept sa am probleme cu el înaintea fratelui meu cu Vitara...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Tatallor

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #104 : 20.Aug.2021, 03:18:58 p.m. »
E foarte ok si la capitolul insonorizare, nu inteleg de ce se plang unii ca nu se aud in masina la viteze mari. Evident, exista zgomot, dar totusi...


De acord cu ce-ai enumerat mai sus, insa din punctul meu de vedere insonorizarea e mai slaba si decat la vechea mea Fabia. Nu doar ca e foarte zgomotoasa dar pe autostrada efectiv sufla vantul pe langa chedere. Sper sa ma duca si pe mine 100 k fara probleme :)
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline Dogy

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #105 : 20.Aug.2021, 04:09:23 p.m. »
La vechiul Colt se auzea mult mai rau :)
Poate am eu chederele mai bine puse sau tu mai prost puse. Sau sunt eu putin mai surd ori e muzica prea tare :)
Sa te tina nu doar 100.000 de km fara probleme! Sa ne tina pe toti 500.000 de km! :)
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: cristidav, gabi males