Autor Subiect: Tabla subtire - prima grindina  (Citit de 15111 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #10 : 13.Iul.2017, 10:08:33 p.m. »
      Daca esti parcat(acasa), cred ca o patura peste plafon si capota ar fi benefica.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #11 : 14.Iul.2017, 07:51:59 a.m. »
Sunt huse speciale pentru capotă, parbriz, plafon. Deloc scumpe.
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline AT

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #12 : 14.Iul.2017, 10:35:15 a.m. »
Sau folierea intregii caroserii cu o folie de protectie transparenta profesionala. 
Costa mult, dar pare a fi singura solutie care ar mai ingrosa tabla foarte subtire ca sa nu mai sufere deformari chiar asa de usor.
In plus prin aplicarea foliei transparente am scapa si de stresul vopselei ecologice si lacului insuficient de dur la care si o crenguta
lasa zgarieturi in mod nepermis de usor.
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline fireburn

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #13 : 14.Iul.2017, 10:53:56 a.m. »
Eu as cere o parere la cei care indreapta infundaturile.
Daca e valoarea manoperei destul de mare, as face pe casco, ca sa-i justific si lui existenta.
Nu o lasa asa.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline AT

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #14 : 14.Iul.2017, 11:57:51 a.m. »
Foarte neplacuta situatia.  Daca trebuie sa refaci toata caroseria in mod clasic, ca sa nu ramana urme, deci prin indreptare/chituire/revopsire, costurile acestor operatiuni sunt destul de mari.  Casco va creste semnificativ prima de asigurare in urmatorul an.  Si cand te gandesti ca aceste fenomene (grindina) pot fi din ce in ce mai frecvente, nu prea ne avantajeaza o tabla asa de subtire. Sincer nu stiu daca mai sunt in acest moment si alti producatori care sa fi utilizat la producerea masinilor o tabla asa de subtire, avantaj pentru scaderea greutatii si consum ceva mai redus de combustibil dar si cu dezavantajele unei expuneri crescute la asemenea actiuni mecanice.
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #15 : 14.Iul.2017, 12:11:01 p.m. »
Și fostul meu SX4 a trecut printr-o experiență cu grindină, din fericire fără urmări.  Poate nu a fost nici grindina așa mare, era parcat pe una din străduțele ce se văd în filmulețul de mai jos.



Offline bogdanzarnescu

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #16 : 14.Iul.2017, 02:14:27 p.m. »




 :-))
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Gamer9202

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #17 : 14.Iul.2017, 03:56:45 p.m. »
Am tot cautat pe net si am gasit mai multe metode de indreptat.
Am atasat una dintre metode  :)
  • Suzuki Vitara Passion Allgrip 1,6 benzina
 

Offline Lerua07

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #18 : 16.Iul.2017, 01:37:53 p.m. »
O masina "tunata" dupa o ploaie cu piatra in iulie 2017, si... nu este Vitara  ! 
Se pare ca acum, la tabla... toate e' la fel.  ;)
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #19 : 16.Iul.2017, 01:52:32 p.m. »
O masina "tunata" dupa o ploaie cu piatra in iulie 2017
Pentru o mai precisa informare, "tunarea" a avut loc in Noiembrie 2015, in Argentina.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka