Autor Subiect: Tabla subtire - prima grindina  (Citit de 15109 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gamer9202

Tabla subtire - prima grindina
« : 12.Iul.2017, 11:08:05 a.m. »
Suza mea a prins ieri prima rafala de grindina. Au cazut bucati cam de 1-3 cm. Acum am capota si cupola plina de bontaneli. Portierele si aripile au scapat mai usor, una-doua pe fiecare. Parbrizul e ok, dar inca nu am condus noaptea ca sa pot observa mai bine ciupiturile din el. Partea buna: am casco. Partea proasta: nu stiu prin ce metode de reparatie va trebui sa treaca pentru a fi adusa la starea vizuala initiala. Polita imi este valabila pana la sfarsitul lunii, apoi, din ce stiu, va trebui sa platesc cu mult mai mult pentru polita urmatoarea. Nu stiu ce sa fac. Sa o mai las asa ( dar ma zgaraie pe retina cand o vad), sau sa deschid dosar de dauna si sa o bag in service ?

Am atasat doar o poza. E greu sa gasesc o pozitie in care sa se vada perfect.
  • Suzuki Vitara Passion Allgrip 1,6 benzina
 

Offline Catalln

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #1 : 12.Iul.2017, 11:59:11 a.m. »
Metode sunt acum destule fără revopsire.

  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline jupanul1

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #2 : 12.Iul.2017, 12:09:28 p.m. »
Reparațiile de genul ”înfundăturilor” se pot remedia destul de ușor, dacă nu e sărită vopseaua. Dar nu cred că merge la fel la cele făcută de grindină, cărucioare de supermarket, umbrele, etc...
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #3 : 12.Iul.2017, 12:35:45 p.m. »
PDR (paintless dent repair) este solutia uzuala in acest caz. Din pacate, indreptarea nu iese perfecta - raman niste fine ondulatii imperceptibile la o prima privire. Dar cand sunt mai multe, pe suprafete mari si plane cum sunt plafonul si capota, atunci sunt mai usor sesizabile. Poate nu se vad daca nu esti atent, dar tu, pentru ca le stii acolo, le vei vedea mereu si iti vor sta pe creier (sau nu!).
"Perfect" ar iesi doar cu (indreptare+) chituire + revopsire.
Ai putea merge la o firma care se ocupa si sa le ceri o parere, poate chiar un demo pe una dintre lovituri.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline Lerua07

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #4 : 12.Iul.2017, 02:14:25 p.m. »
La fel am patit si eu cu plafonul si capota unui Megane II in 2006, tot din cauza unei ploi cu piatra de 2-3 cm diametru (si pe vremea aia nu se punea la masini o tabla asa subtire ca azi !  ;)  ). Adanciturile erau asa mari ca statea oul in ele cu varful in sus  :D . Solutia : a fost indreptata in service fara revopsire, iar zonele indreptate erau practic imperceptibile.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline eduardtaz

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #5 : 12.Iul.2017, 04:04:01 p.m. »
Salut, eu mi-am gasit tabla stramba... Cineva ma iubeste mult, chiar foarte...
Vopseaua nu e sarita, doar tabla e infundata...
  • Susuki Vitara
Suzuki Vitara Spirit AT AllGrip Silky Grey
 

Offline enicky

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #6 : 12.Iul.2017, 04:15:50 p.m. »
... eu mi-am gasit tabla stramba......
Vopseaua nu e sarita, doar tabla e infundata...
   Asa am si eu dar pe cuta de jos/usa spate. Este aproape imposibil sa pastrezi masina intacta mai ales in Bucuresti. Doar daca nu mergi cu ea si ai  garaj.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ASZ

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #7 : 12.Iul.2017, 04:18:12 p.m. »
Pana acum doar eu m-am tot plans ca ams trans intr-un an 3 lovituri de masina si vreo 7 urme de usi deschise cu nesimtire. E aiurea ca o masina de 1 an, sa trebuieasca s-o revopsesti integral pt. ca altii sunt nesimtiti si mai si pleaca de la locul faptei. Chiar daca am casco, nu voi apela la ea ... pt. ca chiar nu am de gand s-o revopsesc toata.
 
The following users thanked this post: Catalln

Offline danut1900

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 143
  • Thanked: 17 times
  • ...but it's more important to be nice.
    • Suceava
Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #8 : 12.Iul.2017, 08:10:51 p.m. »
E ok PDR-ul, am avut alt autoturism "ciocănit" inclusiv pe "dunga" portierelor și a ieșit peste așteptări.
  • Suzuki Vitara Passion 1.6 2WD MT
 

Offline lica 64

Re: Tabla subtire - prima grindina
« Răspuns #9 : 13.Iul.2017, 08:23:35 p.m. »
De cite ori vad ca se apropie o furtuna, ma gindesc cu groaza la grindina.Problema este ca nu ai cum sa eviti ,asemenea manifestari ale naturii. Cu reparatul, trebuie sa ai pe linga casco si un atelier cu oameni capabili .
  • suzuchi vitara allgrip