Autor Subiect: Animale de casa...  (Citit de 103765 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jupanul1

Re: Animale de casa...
« Răspuns #970 : 13.Mai.2022, 03:14:43 p.m. »
Așa. Deci, pe scurt, dacă vrei mocs ar trebui să ai în vedere următoarele:
  • Lasă păr. Mult, exagerat de mult. Tot timpul anului, cu mici perioade de relaxare, în care lasă ceva mai puțin.
  • Sunt bolnăvicioși - sare rotula ceva de speriat, hernia de disc e la ordinea zilei de tineri, alergii de toate felulrile și cu evoluție explozivă câteodată, căi respiratorii îngustate deci se sufocă și leșină (de exemplu atunci când se agită).
  • Sunt sensibili la frig și la căldură - deci trebuie avut grijă cu plimbatul lor atunci când e foarte frig sau foarte cald. Vara le trebuie A/C. Mai ales dacă sunt din modelul care se sufocă.
  • Necesită atenție la igienă - cuta de deasupra botului și urechile trebuie constant curățate (zilnic la cută, spre exemplu). Și nu prea sunt activități plăcute mopșilor
  • Sunt pofticioși și mănâncă mult și aproape orice. Având în vedere că sunt predispuși la îngrășare, deci coroborat cu hernia de disc dar și cu potențialele alergii, trebuie să ai în vedere că va fi nevoie să-l ții la regim, adică mâncare scumpă (antialergenică - și succes cu găsitul unui sortiment ce să nu creeze probleme) și la porție cântărită, fără altceva între mese. Sau dietă particularizată (ca la noi). Sau raw, dacă ai de unde procura ingrediente de calitate. Vei avea în schimb un monstruleț tot timpul flămând.
  • Lasă păr. Mult, exagerat de mult. Și nu e greșeală, ăsta e alt păr față de cel de la pct. 1. Singurul tratament ce funcționează (băi dese, furminator, ulei de pește, etc. - astea sunt doar paliative) este faimosul spray/șampon ”Ignore” - acum depinde ce găsești pe la tine
Dacă sunteți totuși chitiți - vezi că vei avea nevoie de timp de investit și mai ales bani de cheltuială. Toate intervențiile și procedurile veterinare sunt scumpe rău - de exemplu noi am căutat să vedem dacă putem face un RMN la Viena pentru a diagnostica problemele de coloană vertebrală - scor 1500+ EUR. Am făcut în loc un CT la noi - 2200 lei, și asta în 2015. O operație endoscopică calculi urinari era 4000+ lei la clinica de specialitate. O operație de văl palatin (dacă va fi nevoie) e 3000+ lei cu șansă mare de deces în urma anesteziei. Plus nenumărate alte alea.

Avantajele rasei nu le enumăr, că sunt convins că le știi - printre altele e foarte atașat de stăpâni deci va trebui să cam vină cu voi peste tot.

Dacă totuși ești decis la rasa asta - recomand să iei legătura cu A.Ch. și să-i întrebi de canise autorizate - într-o ordine oarecare ar fi: Canisa Mideea, Olympia Kennel, Romland Kennel, Sebastian's Dog, Duma's Kennel, Wolfpoint, Dog's Island, Aquila Nigra Kennel - cred că toți sunt pe FB. În funcție de bani - că mă aștept să coste peste 500 EUR - eu aș alege de la Wolfpoint; pentru ”pet” e bun oricare. Evident, sfatul clasic - nu de pe site-uri gen OLX sau canise ce vând toate rasele posibile (erau prin Oradea unii așa).
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline ...

Re: Animale de casa...
« Răspuns #971 : 13.Mai.2022, 03:21:04 p.m. »
Ce bine-am facut ca te-am intrebat! Iubesc animalele, dar cred ca imi complic viata mai mult decat la insuratoare. De par, respiratie, ingrasat si atasament stiam, despre restul, habar n-aveam cat de mult nu-mi trebuie deocamdata astfel de probleme...Merci mult pentru detalii si informatii! Vom rumega ideea in continuare...
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale de casa...
« Răspuns #972 : 13.Mai.2022, 03:29:16 p.m. »
Băiatul unui coleg are un pug care mai și bea. Daca-și lasă whisky-ul sau gin-ul pe măsuță, cuțu' vine si-si bagă limbuța.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline jupanul1

Re: Animale de casa...
« Răspuns #973 : 13.Mai.2022, 03:32:23 p.m. »
Te-am speriat... fiecare rasă are problemele ei, unele mai grave, altele mai puțin grave. Este posibil să nimerești un exemplar fără nimic din cele amintite de mine (puțin probabil) - de ex. din toate alea al nostru are ”doar” alergie atopică (adică nu știm la ce, deși am făcut teste) și hernie de disc (e drept, dublă). Evident, lasă păr, dar aia e parte din farmecul rasei.

P.S. Există pentru toate tratamente - de exemplu la alergie e pastilă de luat zilnic (cam 200 lei/lună) sau un fel de vaccin scump (500 lei cam la trei săptămâni). Hernia de disc e ca la om, cu operație, proteză, etc. - la vârsta animalului riscul de a muri de la anestezie e prea mare, din păcate așa că n-avem ce face decât să monitorizăm evoluția și să evităm pe cât posibil agravarea.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: ...

Offline ...

Re: Animale de casa...
« Răspuns #974 : 13.Mai.2022, 03:45:05 p.m. »
Ce-i drept facusem un mic atac de "palinca"... N-as vrea sa ajung ca in episodul de mai jos (replica de final):
https://www.megacartoons.net/fluffy-the-anaconda/
 

Offline gabi males

Re: Animale de casa...
« Răspuns #975 : 13.Mai.2022, 04:00:39 p.m. »
@cad ,daca vrei si alte rase...o prietena,dresoare,are de dat in adoptie niste blanosi ai unor clienti...
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: ...

Offline ...

Re: Animale de casa...
« Răspuns #976 : 13.Mai.2022, 04:05:16 p.m. »
Merci de pont. Voi tine cont daca ne decidem in acest sens.
 
The following users thanked this post: gabi males

Offline gabi males

Re: Animale de casa...
« Răspuns #977 : 13.Mai.2022, 04:23:15 p.m. »
Merci de pont. Voi tine cont daca ne decidem in acest sens.
Despre astia este vorba

Avem pentru adopție de la clienți și prieteni următorii căței adulți: un amstaff (femelă), doi cane corso (femelă și mascul, nu au legătură unul cu altul), un dalmațian (mascul) și un ciobănesc german (femelă). O să îi postez separat pe toți.
Scriu asta pentru că:
Poate vreți să luați un cățel și vreunul din aceștia e potrivit pentru voi
Și ca să vă dați seama ce înseamnă să iei un câine și cât de des ajung cățeii să fie dați din motive diverse. Nu vă cumpărați câini din impuls sau că așa vrea copilul, faceți-o matur și responsabil.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: ...

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale de casa...
« Răspuns #978 : 13.Mai.2022, 04:38:59 p.m. »
Ăștia sunt câini de bombardament, nu de apartament.
În plus, trebuie sa încapă în noua masina, împreună cu cei 4 membri ai familiei.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ...

Re: Animale de casa...
« Răspuns #979 : 13.Mai.2022, 04:40:14 p.m. »
Pot fi chiar puși să tragă mașina în offroad...