Autor Subiect: Serviciu militar obligatoriu  (Citit de 974 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Serviciu militar obligatoriu
« Răspuns #20 : 02.Apr.2024, 07:28:20 p.m. »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Serviciu militar obligatoriu
« Răspuns #21 : 03.Apr.2024, 02:11:11 p.m. »
Cam toată lumea uita ca războiul este doar o alta metoda de politica EXTERNA. De la Kissinger am aflat ca americanii DINTOTDEAUNA  au făcut tot posibilul ca nemții si rusii sa nu conlucreze/alieze... intrarea lor in război prin provocarea la extrem a Japoniei a avut ca scop tocmai asigurarea ca cele doua nații nu vor lucra împreună împotriva celorlalți...

Privind din acest unghi, desființarea de facto a națiilor din Europa de Vest si SUA căpătă valente noi...dar nu cred ca si-au dat seama ca de fapt anihilează națiuni si aduc la putere radicalismul religios de cel mai rău soi... Am fost aliați de nevoie cu rusii in 1877, cred ca peste alți 150 de ani vom fi din nou aliații lor, si tot de nevoie... A, daca nu devin minoritari pana atunci, la ei acasă, in Rusia... Si nici urmașii noștri... minoritari in România...

PS: Foarte greu cu un copil maxim de familie. Italia a avut cea mai proastă natalitate de la înființarea statului Italian in 1861, 332 mii nașteri la 70 milioane locuitori (5 nou născuți la 1000 locuitori. Adică la o generație de 20 de ani se nasc 100 copii si mor...300)

PSS: A, uitasem, când nu ai copii sau urmași, nu te împinge nimic sa te duci la război... faci compromisuri sa îți continui viata cat de mult poți... O fi așa sau nu, dar eu cred ca trebuie sa ai pentru ce sa lupți si sa riști sa mori. Lăsam deoparte exaltații, care erau odată multi, si nu rămân prea multi de o armată...
« Ultima Modificare: 03.Apr.2024, 02:22:22 p.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline kellogs

Re: Serviciu militar obligatoriu
« Răspuns #22 : 03.Apr.2024, 08:57:53 p.m. »
O fi așa sau nu, dar eu cred ca trebuie sa ai pentru ce sa lupți si sa riști sa mori.

Vorba ceea, la ce nu merita sa mori, nu merita nici sa traiesti!

Altfel, sigur, as face armata condamnabila la ani grei de temnita, dar pe toata planeta, nu doar pe ici pe colo. Mai e mult pana departe, are vena sange!

Iar de la duetul Kissinger / Nixon am aflat ca, noul copil minune al vremurilor - China - trebuie dadacit, crescut, si asmutit pe nenorocitii aia de americani care inca au la ce muri...
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com