Autor Subiect: Pareri si comportament S-Cross  (Citit de 135278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danteiu74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
  • Thanked: 1 times
  • Gen: Bărbat
  • S-CROSS 1.6 DDIS ELEGANCE TOP ALLGRIP
Pareri si comportament S-Cross
« : 03.Feb.2014, 12:27:12 a.m. »
Salut! Zilele astea am folosit pentru prima oara optiunile Lock si Snow ale masinii. Duminica 26.01.2014, la iesirea din parcare, dupa o deszapezire superficiala, in modul Lock am iesit fara probleme cu masina dintre blocuri prin zapada de 20-40cm. Chiar am fost mirat, nu credeam ca dihania o sa se comporte asa de bine. Apoi m-am plimbat prin oras pe o vreme cainoasa de cod portocaliu prin zapada de 15-30cm in modul Snow, iarasi fara probleme, ba chiar am accelerat la viteze de  70-80 km/h si trebuie sa recunosc ca se mentine bine pe trasa aleasa in conditii de rulaj in zapada.  Ulterior pe sosea de acasa la munca si retur (Tecuci-Galati) pe parcursul intregii saptamani am folosit  atunci cand a fost cazul modurile Auto(masina revine in acest mod la fiecare oprire) Lock, atunci cand era nevoie sa intru/ies din parcare sau eram inzapezit/suspendat iar in majoritatea timpului modul Snow. Trebuie sa spun ca se descurca bine pe zapada  insa nu trebuie exagerata viteza deoarece alternanta dintre carosabil curat si carosabil cu zapada sau gheata specifica drumurilor noastre in orice mod Auto sau Snow la viteze de peste 80km/h iti da senzatia ca poti derapa, ca te scoate de pe sosea, ca rotile de pe margine care ruleaza pe zapada te trag in acea directie. Asta doar cand alterneaza/succed suprafetele de rulare uscat/gheata/zapada, la peste 80km/h, deci cred io ca este destul de rezonabil! Mersi Arai/Sasaki! Astept si alte pareri a altor posesori/soferi de S-Cross.   
"Porcul adevarat, la nevoie se cunoaste."(sintagma populara readaptata in context)
 

Offline danteiu74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
  • Thanked: 1 times
  • Gen: Bărbat
  • S-CROSS 1.6 DDIS ELEGANCE TOP ALLGRIP
Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #1 : 12.Feb.2014, 07:24:32 p.m. »
Un mare avantaj al tractiunii integrale este ca nimeni nu mi-a ocupat zilele acestea locul de parcare. Care intra acolo nu mai iesea, asta daca reusea sa intre.  :-)) Tre sa recunosc ca si io a dreacu n-am catadicsit sa curat locu. Cum s-a mai topit zapada deja am pierdut prioritatea/preemptiunea de parking! :D
"Porcul adevarat, la nevoie se cunoaste."(sintagma populara readaptata in context)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #2 : 12.Feb.2014, 07:35:33 p.m. »

Un mare avantaj al tractiunii integrale este ca nimeni nu mi-a ocupat zilele acestea locul de parcare. Care intra acolo nu mai iesea, asta daca reusea sa intre.  :-)) Tre sa recunosc ca si io a dreacu n-am catadicsit sa curat locu. Cum s-a mai topit zapada deja am pierdut prioritatea/preemptiunea de parking! :D
Asta e principalul motiv pentru care "plâng" dupa al meu Suzuki.... 6 ani nu am pus mana le lopata - nici nu aveam :D
Anul acesta nu numai ca mi-am cumpărat, dar am si prestat la greu :(



Sent from my 
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #3 : 23.Feb.2014, 10:34:45 a.m. »
Am facut ieri un drive test cu S-Cross varianta benzinara cu cutie manuala in echiparea de top. Am vrut expres sa testez benzinara manuala pentru ca teoretic e acelasi motor ce il am si eu pe masina. Spun teoretic pentru ca la mine e varianta initiala, Euro 4 cu 107 cp.
Masina testata era noua nouta, nici nu era inmatriculata definitiv si avea doar 17 km la bord. Din acest motiv trebuie sa-i acord circumstante atenuante, s-ar putea ca dupa ce motorul se lasa putin sa fie altul comportamentul dinamic. Dar acum, in modul Auto mi s-a parut cam lenesa, doar in modul Sport reactiona cam la fel cu ce conduc acum. Ma asteptam sa fie putin mai fasneata la cei 120 cp din dotare. Deasemenea ma asteptam sa fie putin mai silentioasa, dar daca imi aduc bine aminte de la testul cu varianta diesel aceasta din urma parca e mai bine antifonata si se aude mai putin motorul in interior la accelerari.
Masina testata ieri, fiind in echiparea de top, avea scaune de piele si navigatie. Sincer, daca as cumpara un S-Cross nu as alege varianta de top din cauza trapei panoramice ce micsoreaza semnificativ spatiul la cap pe bancheta din spate. Eu unul dau cu capul in plafon chiar si atunci cand masina sta pe loc. Din pacate farurile cu xenon vin doar pe echiparea de top. Revenind la masina testata, scaunele de piele arata bine si ce putin cel al soferului mi s-a parut comod. Problema era la bancheta din spate unde geaca mea aluneca in stanga si in dreapta la fiecare curba.
Navigatia din bord, chiar daca arata urat cum e implementata, e usor de utilizat. Aceasta a fost senzatia mea, poate si pentru faptul ca eu sunt obisnuit cu garmin iar sistemul implementat pare sa aibe aceiasi sursa. Un minus totusi pentru ecranul tactil, nu e de ultima generatie si pentru pozitia cam joasa ce te face sa misti capul daca vrei sa vezi ce e pe ecran.
Mi-a placut in schimb consumul afisat dupa test. Am condus cam 45 km, cu maxim 100 km/h, prin localitati si drumuri normale, fara autostrada, cativa km buni pe niste serpentine ce te indeamna la un condus mai vioi si consumul a fost de 7,0 pe bord. Eu zic ca nu e rau pentru o masina ce e inca in rodaj. Trebuie tinut cont ca are cutie de viteze in cinci trepte.
Ca o concluzie, dupa ce am testat toate variantele de S-Cross, diesel si benzinara manuala/cvt, daca as cumpara aceasta masina ar fi in varianta diesel, deci cu cutie manuala in 6 trepte si nu in echiparea de top, chiar daca in acest caz lipsesc farurile cu xenon.

Offline suzukica

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #4 : 23.Feb.2014, 06:19:53 p.m. »
Reclama din Poiana Brasov
 

Offline edy70

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #5 : 27.Mar.2014, 02:00:17 p.m. »
"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #6 : 28.Mar.2014, 09:15:42 p.m. »
Poate ne spune adminul de la ce dealer e masina.   :D  Oricum, bravo lor  :clap:  si nu cred ca le-ar strica o prezenta mai activa pe forumul nostru  :)

Offline danteiu74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
  • Thanked: 1 times
  • Gen: Bărbat
  • S-CROSS 1.6 DDIS ELEGANCE TOP ALLGRIP
Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #7 : 10.Apr.2014, 10:24:32 p.m. »
Astăzi am efectuat prima revizie la S-Cross, 15000km, consum mixt 4,2 l/100km, cost revizie de 760lei.  >:D<
"Porcul adevarat, la nevoie se cunoaste."(sintagma populara readaptata in context)
 

Offline teutzue

Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #8 : 10.Apr.2014, 10:31:43 p.m. »
Ai varianta diesel nu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline danteiu74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
  • Thanked: 1 times
  • Gen: Bărbat
  • S-CROSS 1.6 DDIS ELEGANCE TOP ALLGRIP
Re: Pareri si comportament S-Cross
« Răspuns #9 : 10.Apr.2014, 10:34:31 p.m. »
Trebuie să precizez ca mixt înseamnă 20km int., 140km ext. fără AC şi din care 80km cu sistemul de climatizare închis(era cald 20-23 °C deci am folosit trapa) ;)
"Porcul adevarat, la nevoie se cunoaste."(sintagma populara readaptata in context)