Autor Subiect: Si New Ignis poate fi mai inalt...  (Citit de 12696 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline duculetu

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #20 : 12.Ian.2018, 08:31:53 a.m. »
Si mie imi pare multicel 337 euro in primul an. Daca masina avea 6+ ani gandeam altfel investitia. Eu nu am identificat inca problema pe care o reclamati. Ori nu am pus eu greutate ... cert este ca pentru mine acum, prioritate este roata de rezerva, lanturi, roti de vara si poate huse daca gasesc pe undeva pentru formatul asta cu scaune independente si in spate.
Cred ca, daca am merge totusi pe varianta propusa de CristiR, si ar fi toata lumea de acord, diferenta ar fi mare in favoarea spatelui, in ideea ca arcurile MAD ar ridica masina cu 2-3cm, deci eu le-as schimba pe toate. Aici intervie problema ca, din experienta mea, in RO nu mai exista mecanici, instalatori, zugravi, etc. buni. Tot ce a fost bun lucreaza acum in strainatate iar ce a ramas aici ori nu a fost destul de serios sa faca fata si l-au trimis inapoi, ori nu stie meserie si nici nu a incercat sa plece. Din experientele cu masina veche, cat de service se recomanda ca este, angajatii sunt sub nivelul meu (amator) de asteptare.

Se pare ca in afara de mine, toata lumea pare sa fie nemultumiti de masinuta (CC: @Auctor). Pacat :)
 

Offline f.cristi

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #21 : 12.Ian.2018, 08:50:10 a.m. »
337 Euro pe site-ul nemtesc. De acolo si pana sa le ai pe masina mai pui....
Cu suspensia poti face niste teste daca ai chef/timp. Pui o persoana in spate, apoi doua, bagaje si te uiti si apreciezi pe la cat se lasa pe tampoane. Eu estimez undeva in jur de 100 kg. Dar gandeste-te, masina mai trece peste denivelari, gropi, etc., deci nici daca iti ramane un spatiu de 1 cm nu e suficient la asa arcuri moi. La gol eu apreciez spatiul liber in jur la 5-6-7 cm, prea putin.
Norocul meu e ca nu-mi arde buza, fiind masina de naveta ca sa duc copilul la scoala si sa meg la servici. Dar daca ar fi masina de familie sau/si ar trebui sa faci drumuri lungi si cu bagaje atunci problema ar fi serioasa.

PS: suspensia spate e o mare dezamagire pt. mine. Si de ieri si sistemul infotaiment a inceput sa-mi faca probleme.

Offline shpeedy

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #22 : 12.Ian.2018, 09:06:37 a.m. »
Daca mergeti pe site-ul producatorului gasiti o adresa de e-mail (info@mad-tooling.com) la care le puteti scrie - ce problema aveti, cati sunteti, cum vedeti voi solutia samd. Chiar daca am plasat comanda pe un site italian, noi am apelat la ei cand ne-am lovit de o problema (arcurile initial trimise aveau 2.5cm inaltare ceea ce - credem noi - modifica putin unghiul transmisiei 4x4 si antrena o usoara vibratie) la care ne-am gasit rezolvare (trimise 3x seturi de arcuri care inaltau doar 1.5cm, fara vreun extra-cost din partea noastra). Deci ai cu cine discuta (si vorbesc engleza, by the way).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline duculetu

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #23 : 12.Ian.2018, 09:37:19 a.m. »
Pana acum vad ca suntem 3 potential interesati. CristiR, f.cristi si eu. Hai sa vedem intr-o saptamana daca se mai adauga careva; Le pot da eu e-mail celor mentionati anterior. Daca aveti intre timp ceva specific ce vrei sa traduc din RO in EN ii pot intreba.
 

Offline f.cristi

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #24 : 12.Ian.2018, 10:02:41 a.m. »
Problema trebuie pusa astfel incat sa nu avem si alte neplaceri descrise de @shpeedy.
Si trebuie sa vorbim si in service.

Offline boga81

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #25 : 12.Ian.2018, 01:00:13 p.m. »
Ca si montaj, la Autonet a fost in jur de 500 lei. Iar o directie la auto-soft 100 lei.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline duculetu

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #26 : 12.Ian.2018, 01:14:10 p.m. »
Cred ca adunat, mai dam un Ignis pe suspensie :D
 

Offline Cristi R

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #27 : 12.Ian.2018, 05:14:54 p.m. »
Buna seara tuturor,
Intrebarea capitala care as pune o la nemtii de pe acel site este daca  vand numai arcurile din spate si la ce pret. Da confirm daca pretul este corect ma bag >:D<
  • Suzuki Ignis 2017
 

Offline shpeedy

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #28 : 12.Ian.2018, 05:20:22 p.m. »
Parerea mea e ca ai mai multe sanse sa gasesti o solutie in amonte pe lantul de distributie, adica la producatorul olandez... Ce raspuns sa-ti dea magazinul atunci cand solutia favorabila pentru tine presupune ca el sa ramana cu un set de arcuri descompletat?!

Parerea mea... Tu faci cum crezi...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline duculetu

Re: Si New Ignis poate fi mai inalt...
« Răspuns #29 : 12.Ian.2018, 10:47:18 p.m. »
Sau folosesti HV-391115 doar pe spate si aia e. Personal recomand daca tot faci un lucru sa il faci pana la capat. Daca suntem mai multi si semnalam iar dealerul vine in intampinarea clientului macar montarea sa fie gratuita este destul de ok dar nu cred. Totul tine de cat suntem si de dealer. Suzuki Romania cred ca inca isi mai bate capul cu Timisoara deci nu vad ajutor de acolo.