Autor Subiect: Asigurare RCA  (Citit de 154021 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NicNic

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #850 : 15.Aug.2023, 11:44:57 p.m. »
Deci asiguratorii platesc mult pentru ineficienta service-urilor. Nu ca sa se "ingrase" cate unul dintre inspectorii de dauna...

Dar ineficienta service-urilor este aceeasi problema cu care se confrunta economia romaneaca: multa dezorganizare, nepotisme, ascunderea proastei organizari in preturi nejustificate in mod corect, etc.

Si nu doar economia, ci toata societatea noastra.
Nici nu stiu cum am fi fost acum, daca nu eram membri UE.
Probabil ca in Rusia, cu niste oligarhi la "butoanele" societatii.
Si o mafie bine organizata in orice domeniu.

In concluzie, nu asiguratorii-s de vina. Multi dintre ei au reguli coerente, impuse de "parintii" lor din afara. Adica incearca sa faca ceva treaba, atat cat le permite societatea noastra.

LE: Societatile de asigurari care au smenuit biznisurile lor si au tepuit lumea, pana au falimentat chiar ele, sunt de fapt societatile gestionate de ai nostri concetateni sau de "verii" nostri de peste Dunare.
« Ultima Modificare: 16.Aug.2023, 12:08:18 a.m. de NicNic »
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: ntire2000

Online ntire2000

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #851 : 15.Aug.2023, 11:51:05 p.m. »
De fapt , nu realizezi.... dar suntem exact ca în Rusia.
Avem oligarhii nostri.....aia care traiesc cu salarii de bugetari de 2-3000 de euro si au averi nejustificate de (zeci) milioane....

Iar Ciolacu se face ca nu vede. Solutia cea mai simpla ar fi controlul averilor, dar asta ar declansa o revolutie adevarata, nu ca aia din '89.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline NicNic

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #852 : 15.Aug.2023, 11:55:11 p.m. »
Suntem departe de rusi. Daca am fi fost ca ei, ne "scuipau" de mult din UE.

Dar pentru ca inca mai avem ceva probleme de tipul rusesc, de aia nu ne accepta in Shengen, nu aderam la zona euro, avem multe piedici in relatiile cu UE...

LE: Lasa-l pe Ciolacu. Cu astfel de "personulitate" ajung sa o regret pe Viorica...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline enicky

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #853 : 15.Aug.2023, 11:56:04 p.m. »
   Personal va doresc sa nu treceti printr-o situatie asemanatoare cu cea descrisa de @ntire2000, eu am trecut de vreo trei ori, asa ca stiu despre ce vorbeste !
Daca o bara usor zgaraiata, repet usor, fara alte daune, acum doi ani costa peste 6000lei, adica plasticul, vopsit si montat vi se pare putin, mie nu mi se pare.
In 2014 la Ford, tot o bara+un plastic care acoperea un locas ptr. proiector, 5800lei, la acelasi service. Prin reprezentantul sau, care confirma lucrarea service-ului, asiguratorul este de fapt partas la aceasta hotie.
Cu una-doua exceptii nu se face primavara, asa ca majoritatea sunt asa: sa incarcam factura si sa facem evaziune fiscala, asta este target-ul sistemului privat, cel putin in Bucuresti. De ce fac eu de ani buni revizia la Pitesti? Pt. ca sunt alte preturi !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #854 : 07.Dec.2023, 07:49:52 p.m. »
Atenție!
Maine expiră polițele RCA eliberate de Euroins.
Cine a incheiat în ultimul an aceasta poliță are trei opțiuni:
1. Să încheie o nouă poliță  de asigurare RC la al asigurător;
2. Să rămână fără poliță și sa poată fie amendat în urma unui control pe șosea;
3. Să rămână fără poliță și  să plătească pagubele din buzunar în urma unui eventual accident produs din propria vină 
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline NicNic

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #855 : 08.Dec.2023, 08:14:26 a.m. »
Cred ca posesorii politelor RCA de la Euroins stiu deja, de cateva luni bune, despre ce ii asteapta.
Sa speram ca vor retine aceasta experienta si vor acorda mai multa atentie cand isi vor alege asiguratorul pentru RCA.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!