Autor Subiect: Iluminat, Semnalizare, Becuri  (Citit de 106146 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #660 : 18.Iul.2019, 02:48:37 p.m. »
  Nu va bucurati ca sunt ieftine, acelea nu sunt led-uri cree. N-au cum la pretul ala.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline LJnknown

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #661 : 18.Iul.2019, 06:14:26 p.m. »
  La noi sunt interzise orice modificari aduse instalatiei de lumini.
 Adica si amaratele de led-uri de pe pozitie(Philips) care au doar ceva intensitate mai mare ar fi ilegale, cele de la numar la fel, doar ca ai schimbat pe cele de fabrica(si esti in ilegalitate), care , din pacate, de foarte multe ori sunt de cea mai slaba calitate.
 

Scuze insa esti in o mica eroare : ledurile Philips de pozitie , au acelasi flux luminos ca becurile cu incandescenta W5W (50lm) insa nu ai voie sa le folosesti din cauza standardizarii farului (SAE sau DOT) ce au reglementate dispersia si incidenta unghiului fasciculului luminos (pentru un bec cu filament si nu corespunde cu cel al unui bec led punctiform). Asta este cu pozitia fata. Pentru iluminatul numarului spate, nu exista reglementare legala a dispersiei, deci poti monta ce vrei.
  • Suzuki Vitara 1.6 DDIS Passion ALLGRIP
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #662 : 18.Iul.2019, 06:31:06 p.m. »
....Scuze insa esti in o mica eroare : ledurile Philips de pozitie , au acelasi flux luminos ca becurile cu incandescenta W5W  Pentru iluminatul numarului spate, nu exista reglementare legala a dispersiei, deci poti monta ce vrei.
    Nu te contrazic, tu cunosti detalii care pe mine nu m-au preocupat, dar eu stiu de lege care nu-ti permite sa modifici instalatia de iluminat, iar cele de la numar sunt chiar orientate spre sol, deci nu deranjeaza.
La pozitiile fata eu m-am uitat din fata cand erau unul original si unul led, noapte fiind si nu mi s-a parut ca ar deranja. Dar e vorba de respectarea unui standard...
    Dar ce parere ai de led-ul pe faza lunga ?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline NicNic

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #663 : 18.Iul.2019, 09:48:01 p.m. »
[...]
, dar eu stiu de lege care nu-ti permite sa modifici instalatia de iluminat, iar cele de la numar sunt chiar orientate spre sol, deci nu deranjeaza.
La pozitiile fata eu m-am uitat din fata cand erau unul original si unul led, noapte fiind si nu mi s-a parut ca ar deranja. Dar e vorba de respectarea unui standard...
[...]

1- ce inseamna sa modifici instalatia de iluminat? Ai voie sa schimbi macar un bec?
2- lampile de la numar sunt indreptate spre sol, nu spre placuta cu numarul de inmatriculare?
3- care este acel standard ce trebuie respectat?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline LJnknown

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #664 : 18.Iul.2019, 10:31:09 p.m. »
@NicNic
1- ce inseamna sa modifici instalatia de iluminat? Ai voie sa schimbi macar un bec?
2- lampile de la numar sunt indreptate spre sol, nu spre placuta cu numarul de inmatriculare?
3- care este acel standard ce trebuie respectat?

1 Nu ai voie sa modifici cablajul instalatiei de iluminat, precum si suplimentarea de consumatori(becuri) pe aceea instalatie. Da, poti sa schimbi linistit becurile cu altele de aceeasi putere.
2 lampile de la numar sunt indreptate spre sol sau invers, functie de masina, dar rolul lor este de a face lizibil numarul pe timp de noapte
3 Regulamentul nr. 48 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (UNECE) - Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește instalarea dispozitivelor de iluminat și de semnalizare luminoasă [2019/57]

@enicky - parere despre led-ul pe faza lunga -  te poate lasa fara talon+sanctiuni lejer la un filtru de RAR+politie. Nu mai discutam ca led-ul din poza vazuta este o chinezarie ieftina cu parametrii MUULT peste ceea ce contin datele de catalog ale ledurilor Cree originale.
  • Suzuki Vitara 1.6 DDIS Passion ALLGRIP
 
The following users thanked this post: NicNic, sergiupapuc

Offline sergiupapuc

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #665 : 19.Iul.2019, 08:02:05 a.m. »
@NicNic
1- ce inseamna sa modifici instalatia de iluminat? Ai voie sa schimbi macar un bec?
2- lampile de la numar sunt indreptate spre sol, nu spre placuta cu numarul de inmatriculare?
3- care este acel standard ce trebuie respectat?

1 Nu ai voie sa modifici cablajul instalatiei de iluminat, precum si suplimentarea de consumatori(becuri) pe aceea instalatie. Da, poti sa schimbi linistit becurile cu altele de aceeasi putere.
2 lampile de la numar sunt indreptate spre sol sau invers, functie de masina, dar rolul lor este de a face lizibil numarul pe timp de noapte
3 Regulamentul nr. 48 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (UNECE) - Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește instalarea dispozitivelor de iluminat și de semnalizare luminoasă [2019/57]

@enicky - parere despre led-ul pe faza lunga -  te poate lasa fara talon+sanctiuni lejer la un filtru de RAR+politie. Nu mai discutam ca led-ul din poza vazuta este o chinezarie ieftina cu parametrii MUULT peste ceea ce contin datele de catalog ale ledurilor Cree originale.

...bravo, ar trebui cat mai multe controale pe drumurile publice!!
...m-am saturat sa fiu orbit de toti "smecherasii'" !...pur si simplu nu le pasa daca pot provoca un accident!..."sa vada ei bine"...daca esti chior stai acasa si nu conduce noaptea!!!...constructorul a bagat o gramada de bani in R&D pentru masina, inclusiv lumini....daca asa a iesit, lasa masina asa...daca nu iti place, ia-ti alta masina!!...e piata libera, nu te obliga nimeni!!...
  • Vitara 2019 1.4BoosterJet AllGrip AT Passion
 

Offline Myhay

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #666 : 19.Iul.2019, 08:23:53 a.m. »
Problema mai grava este ca sunt o groaza de smecherasi de astia care merg si ziua si noaptea cu faza lunga :notlst:   Pentru mine si ziua este deranjant. Nu i mai vede nimeni din pacate   :baston:
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #667 : 19.Iul.2019, 09:43:14 a.m. »
  Pentru mine si ziua este deranjant. Nu i mai vede nimeni din pacate   :baston:
  Da, asa este, chiar si ziua este deranjant, eu ii semnalizez ! Cel mai deranjant este xenonul pe far normal, am mai spus-o. Cine sa-i vada, ca nu-i vede cand incalca flagrant reguli de circulatie, luminile nici atat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline NicNic

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #668 : 19.Iul.2019, 10:54:02 a.m. »
  Pentru mine si ziua este deranjant. Nu i mai vede nimeni din pacate   :baston:
  Da, asa este, chiar si ziua este deranjant, eu ii semnalizez ! Cel mai deranjant este xenonul pe far normal, am mai spus-o. Cine sa-i vada, ca nu-i vede cand incalca flagrant reguli de circulatie, luminile nici atat.
Asa e!
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Lerua07

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #669 : 19.Iul.2019, 11:15:33 a.m. »
Nu stiu ce va deranjeaza pe voi, dar eu nu am simtit niciodata nevoia de a schimba becurile originale.
Si nu sunt de acord nici cu cei care pun becuri de putere mai mare decat cea indicata in cartea masinii.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !