Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 651540 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Utilizator_Anonim

Asta clar
“Si da-i si lupta neicusorule”
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline rexkrokiDAU

Vă rog să rămâneți la idei și nu la persoane.
PSD, USR, MISA... nu contează prozelitismul, ci cum e pus pe tapet...

Offline Utilizator_Anonim

Geniala asocierea @rexkrokiDAU  >:D<
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline Fujitsu

Cred că mentalitatea: las' că au făcut ceva pentru români/pentru comunitate , nu contează că au furat și pentru ei "puțin", este cea mai păguboasă și sper ca într-un fel sau altul să apară oameni în administrație cu convingeri mai sănătoase ...
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Online ntire2000

La noi?
Niciodata....vezi istoria ultimilor 2000 de ani.
Pâna si lui Pista (ungurul din banc) care a pretins ca a fost primul în Ardeal i s-a furat calul.  :fluier:
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Fujitsu

Bulgarii scapă de MCV.
Croații intră în spațiul Schengen.

Noi ce facem ?
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 


Offline NicNic

Noi avem inca un guvern ales democratic ....
Si demis tot democratic ...

Dar inca il avem.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Online ntire2000

Noi avem lene cât încape.
Si smechereala.
La tara majoritatea ramolitilor îsi fac dosare de handicap.
E si normal pe undeva, peste 70 de ani nu-i mai ajuta încheieturile si nici vederea nu mai e ca-n tinerete când o sfredeleau pe Maria pe sub fusta.
Ei bine, bosorogii astia "handicapati" încaseaza lunar în jur de 1800 de lei net - pentru ca sunt destepti si îsi nominalizeaza si vreun copil sau ruda ca persoana însotitoare.

Deci sa recapitulam: un bosorog fraudeaza statul cu 1800 de lei pe luna. Il cauti acasa si-l gasesti pe câmp, în cel mai fericit caz. In cel mai rau e pe la bar, depanându-si amintirile din tinerete. PENTRU CA POATE.

Altul se scoala dimineata si sta în drum ca sa-l culeaga vreun microbus sau autobus si sa-l duca la o multinationala care-l plateste cu minimul pe economie + tichete de masa. Adica vreo 1500-1600 de lei maxim.

Sesizati diferenta dintre lene/hotie/putoreala si munca?
Munca este platita mai putin.


PS: Orice asemanare cu persoane reale este chiar reala.
Maica-mea locuieste la tara.
Pe ulita ei, trei sferturi beneficiaza de pensie de handicap. Ea a lucrat ca si cadru medical peste 35 de ani si a facut naveta 40 de km/zi indiferent de anotimp. Acum are o pensie mai mica decât cea de handicap cu însotitor.

https://www.gandul.info/stiri/bistriteni-acuzati-ca-au-intervenit-la-medici-sa-obtina-in-fals-zeci-de-indemnizatii-de-handicap-18430733
« Ultima Modificare: 23.Oct.2019, 12:02:43 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline NicNic

@ntire200:  cred ca sunt fortate si eronate aceste generalizari, cum ca cei batrani beneficiari de diverse forme de ajutor social ar fi niste profitori.

Eu as vedea o problema in cei care castiga doar "vreo 1500-1600 de lei maxim".
Nu cumva ei sunt tributarii unui sistem social care nu investeste deloc in educatie si formare profesionala?
Practic, nu au sanse la mai mult, fiindca nu au fost pregatiti pentru asa ceva.
Si in afara Romaniei, astfel de persoane ar castiga tot minimum local.

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!