Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 648178 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

ceva interesant de urmarit :

https://adevarul.ro/news/politica/numai-vestibune-criminalul-caracal-1_5d3db772892c0bb0c6f1f124/index.html

Sa speram ca va fi judecat dupa varianta în vigoare a codului penal.
Orice modificare survenita dupa faptele sale cred ca nu mai poate fi luata în considerare, va fi judecat dupa varianta codului penal aflata în vigoare la momentul savârsirii faptelor.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ntire2000

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ntire2000

Si pâna la urma ceea ce era necesar s-a întâmplat.
Sa vedem daca coafura rezista.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline rexkrokiDAU

Ca tot ne e dat să trăim vremurile "care este"...


Offline ntire2000

Am ascultat acum doua seri vocea plina de speranta si de un calm ireal al acelei copile binecrescute aflata în stare de soc - violata, batuta, legata, care îsi descria calaul ca si "domn".
N-am mai fost bun de nimic dupa aceea si tind sa cred ca de-a lungul vietii astfel de momente ne schimba perceptia asupra mediului în care traim fara sa ne dam seama.
In subconstient ramânem afectati exact ca o masina în urma unui accident minor, constatam în timp alte "pagube" a caror cauza o realizam ulterior.
Sper din tot sufletul ca fata aia sa nu fi murit degeaba, sa facem macar un pas înainte ca societate, indiferent ce o fi însemnând acel pas - empatie, civilizatie, educatie, siguranta, competenta, etc.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: shpeedy, rexkrokiDAU, NicNic, toma

Offline toma

Cateva articole cu care am rezonat, de cu totul alta factura fata de presa "mainstream" care se comporta, asa cum ne-a obisnuit, ca niste hiene turbate:

1. Dezumanizare

Citat
[...]
Poate cel mai grav lucru pe care îl vedem zilele astea este dezumanizarea angajaților din interiorul aparatului administrativ românesc. Incapacitatea lor de a reconcilia trăsături umane normale – pe care sînt sigur că le au în relațiile cu familia și prietenii – cu datoria pe care trebuie să și-o exercite.
[...]
De aceea, cînd se vor trage concluziile după această oribilă afacere, e obligatoriu să vorbim despre misiunea publică a micului funcționar.

Despre șefii lui am vorbit și vom mai vorbi. Despre cei de sub ei mult prea puțin. Li s-a spus prea rar că sînt necesari, li s-a explicat prea puțin de ce. Mulți dintre oamenii ăștia nu cred că munca lor contează. Din contra, ce cred ei că trebuie să facă, ce au fost învățați să facă, e să supraviețuiască sub radar pînă la izbăvitoarea pensie.


2. Dacă Alexandra n-ar fi sunat la 112…

3. Trezirea, asta-i Romania reala dintotdeauna

4. 112: ÎNTRE TICĂLOȘIE ȘI IRELEVANȚĂ
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ntire2000, shpeedy, NicNic

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip