Autor Subiect: Un sfat in caz de accident  (Citit de 3226 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Yooo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Gen: Bărbat
Un sfat in caz de accident
« : 18.Feb.2013, 12:54:20 p.m. »
In cazul unui accident rutier in care am fost implicat, fiind parte vatamata, cel care m-a lovit nu mi-a acordat prioritate.
Ce se recomanda a se face la masina? Impactul a fost lateral stanga spate...de farmat mi-a farmat portiera stanga spate, pragul si el a fost afectat, aripa stanga spate si punte spate bulita.
Cei de la service mi-au schimbat portiera, urmeaza sa vina din ungaria si puntea spate si aparatoare noua la aripa, probabil vor inlocui si janta ca a fost si ea afectata de impact, iar la aripa si prag au recurs la o metoda la care nu ma asteptam.
Au decopertat zona afectata si au inlocuit-o cu aceeasi suprafata dintr-o aripa noua, inlocuirea realizandu-se cu sudura.
Revin la intrebarea de mai sus si ma intreb ce ar fi trebuit acestia sa faca? Sa se rezume la inlocuirea zonei afectate sau la schimbarea aripei in totalitate?
 :dknw:

Am delimitat in imaginea atasata zona inlocuita de ei atat pe interior cat si la exterior
« Ultima Modificare: 05.Apr.2015, 09:40:21 a.m. de gabineg »
 

Offline miocrl

Re: Un sfat
« Răspuns #1 : 18.Feb.2013, 03:27:32 p.m. »
pentru tine ar fi fost bine sa inlociuasca cu tot si sa vopseasca apoi tot. pentru ca sa se impace cu asiguratorul au facut cum ai vazut. in speranta ca ai vazut.. ca daca  nu ai vazut poate ca doar au indreptat si pus chit.

Offline NicNic

Re: Un sfat
« Răspuns #2 : 18.Feb.2013, 04:03:37 p.m. »
Cei de la service mi-au schimbat portiera, urmeaza sa vina din ungaria si puntea spate si aparatoare noua la aripa, probabil vor inlocui si janta ca a fost si ea afectata de impact, iar la aripa si prag au recurs la o metoda la care nu ma asteptam.
Au decopertat zona afectata si au inlocuit-o cu aceeasi suprafata dintr-o aripa noua, inlocuirea realizandu-se cu sudura.
Revin la intrebarea de mai sus si ma intreb ce ar fi trebuit acestia sa faca? Sa se rezume la inlocuirea zonei afectate sau la schimbarea aripei in totalitate?

Am delimitat in imaginea atasata zona inlocuita de ei atat pe interior cat si la exterior

Ai primit cumva un deviz de reparatie de la service?
Nu ca l-ai plati, dar garantia lucrarii cum ramane?
In  deviz poti sa identifici reperul de caroserie folosit la reparatia zonei marcate de tine pe poza? Este trecut ca reper aripa sau nu?
Ideea este ca cei de la service trebuie sa iti garanteze calitatea reparatiei (nu iti va fi afectata fiabilitatea masinii dpdv al rezistentei la coroziune).

Referitor la ce ar fi trebuit sa inlocuiasca (aripa toata sau numai bucata afectata), spun ca nu prea conteaza, la final ai avea aceleasi problema (totul tine de calitatea lucrarilor efectuate), pentru ca in ambele situatii s-ar interveni cu sudura asupra caroseriei.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Yooo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Gen: Bărbat
Re: Un sfat
« Răspuns #3 : 18.Feb.2013, 06:46:02 p.m. »
NicNic masina o fac pe casco la Tiriac, cel care e vinovat avea rca la astra si aia ma trimiteau probabil la un service de cartier. Am ales sa merg la service autorizat Suzuki sa rezolv masina ca e si in garantie, dar lovindu-mi puntea spate era martorul ESP aprins.
Revenind la discutie, cei de la casco cand au facut constatarea au trecut inlocuirea aripei, nu a portiunii afectate. De sudat stiu oricum ca va exista sudura, altfel nu au cum sa faca imbinarile.
 

Offline Yooo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Gen: Bărbat
Re: Un sfat
« Răspuns #4 : 18.Feb.2013, 09:31:38 p.m. »
Oricum e chestia ca disper....masina are 1 an si jumatate si deja trebuie sa schimbe puntea spate si sa nu mai zic de aceste suduri, sau mai bine zis petice de inlocuire
 

Offline BXXENL

Re: Un sfat
« Răspuns #5 : 18.Feb.2013, 10:07:51 p.m. »
E bine cum au facut, mai putina sudura ;)

Daca se inlocuieste tot ce trebuie si lucreaza cu simt de raspundere nu o sa ai nici o problema pe viitor din cauza asta. Important e sa fie geometria masinii buna, sa nu fuga de vreun colt, sa nu se mai aseze bine haionul si sa iei apa sau sa faca zgomote.
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline Yooo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Gen: Bărbat
Re: Un sfat
« Răspuns #6 : 18.Feb.2013, 10:26:27 p.m. »
E bine cum au facut, mai putina sudura ;)

Daca se inlocuieste tot ce trebuie si lucreaza cu simt de raspundere nu o sa ai nici o problema pe viitor din cauza asta. Important e sa fie geometria masinii buna, sa nu fuga de vreun colt, sa nu se mai aseze bine haionul si sa iei apa sau sa faca zgomote.
Nu stiu ce sa mai cred...faza cu decupatul mi se pare ca de gradinita sau scoala primara. No offence :)
 

Offline Tatallor

Incident in trafic
« Răspuns #7 : 02.Apr.2019, 06:52:04 p.m. »
Salutare, nu stiu daca e locul potrivit dar va cer un sfat cu privire la un incident in trafic. Astazi am fost scos un decor de un ametit care n-a fost atent cand a schimbat benzile si am luat o bordura destul de inalta in franare evitand la limita sa intru in plin intr-un stalp de iluminat. Individul a oprit si apoi a demarat cand m-am dat jos din masina. Acum ma voi duce sa-l reclam la politie fiindca i-am luat numarul, insa intrebarea mea e daca ar fi cazul sa fac o constatare in service si daca trebuie facuta in reprezentanta. In afara de marginea jantei dreapta fata putin indoita nu e nimic vizibil. Multumesc pentru orice sfat.
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline ...

Re: Un sfat in caz de accident
« Răspuns #8 : 02.Apr.2019, 07:31:00 p.m. »
Dacă ai casco, eu zic sa ceri constatare. Dar du-te cât mai repede la Tamponari, sa nu apară apoi individul cu alta versiune. Nu se știe niciodată.
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Un sfat in caz de accident
« Răspuns #9 : 02.Apr.2019, 07:55:56 p.m. »
Daca nu te-a atins nu o sa te bage in seama militia. Daca nu v-ati combinat vopseaua o sa zica ca nu esti agent constatator.
Acu 5 ani am patit-o la ambasada chinei, unu a franat brusc si a facut stanga pe dubla continua, eu am oprit, iar o micra mi-a intrat in spate, ghiciti pe cine au scos vinovat? Pe micra
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp