Autor Subiect: Vitara S vs Hyundai Kona  (Citit de 10186 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline balanel

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #30 : 21.Oct.2019, 12:20:59 a.m. »
Am testat si eu Kona si va pot spune pareri:
- ergonomie perfecta
- vizibilitate excelenta
- motorul nu numai ca raspunde instant, adica turbolag 0, dar si simti ca ai imediat toata puterea la dispozitie (turbina twin scroll)
(in curand va apare motorul Smart Stream 1.6 t-gdi CVVD - un fel de ridicare variabila a supapelor, gen VTEC, dar patent Hyundai)
- ca performante e absolut impresionant, nu cred ca are concurent in clasa lui, poate Mini Countryman JCW
- cutia are o usoara ezitare de jumatate de secunda la plecarea de pe loc, specifica cutiilor cu dublu ambreiaj uscat, dupa care RUPE, schimba fulgerator
- nu sunt probleme la mers bara la bara la deal (nu se incinge sau ceva, stapaneste foarte bine crawlingul in aceste conditii)
- transmisia 4x4 este cu adevarat permanenta, da ceva spre spate la orice plecare de pe loc (https://www.schlueterhyundai.com/blog/features-of-your-hyundai---htrac-all-wheel-drive
***
si vedeti si in filmele lui Robert Adam)
- are functie lock pentru diferentialul central si hill descent control
- este diferenta de doar 2000 de euro intre varianta de baza si cea de top, cu faruri LED, sistem audio performant, volan incalzit, si multe altele)
- tinuta de drum si performantele in general sunt FANTASTICE

Ce nu mi-a placut:
- lipsa padele volan
- lipsa parbriz degivrant
- garda la sol cam mica
"Caracterul fără inteligență face mult, inteligența fără caracter nu face nimic." — Cicero
 
The following users thanked this post: saureign, remarque, kellogs

Offline enicky

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #31 : 21.Oct.2019, 12:44:59 a.m. »
  Stai ca m-ai pierdut, sa trec la Pagina de Start, ca nu mai stiu unde sunt, pe forum Suzuki sau Hyundai?! :dknw:
 
  Postarea ta merge cel mult la "Ce masini am mai condus"... :-?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline balanel

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #32 : 21.Oct.2019, 12:58:14 a.m. »
Ok, strict legat de titlul topicului, nu ma pot decide intre ele.
Suzuki are garda la sol mai mare, garantie mai mare, cutie automata clasica, padele la volan, consum mai mic.

Pentru mine cel putin, mi-ar fi foarte greu sa aleg.

Dar cred ca, in final, alegerea s-ar face asa: cine alege cu inima alege Kona, cine alege cu ratiunea, alege Vitara :).
"Caracterul fără inteligență face mult, inteligența fără caracter nu face nimic." — Cicero
 

Offline Fujitsu

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #33 : 21.Oct.2019, 05:12:46 a.m. »
... cine alege cu inima alege Kona, cine alege cu ratiunea, alege Vitara :).
Foarte bine spus !  :good:
Perfect de acord.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Offline Dogy

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #34 : 21.Oct.2019, 07:45:25 a.m. »
Si viceversa e la fel de valabila :)
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline smiley

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #35 : 21.Oct.2019, 09:28:40 a.m. »
@balanel fara discutii si loc de indoiala ar trebui sa alegi Kona electric :D

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline Fujitsu

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #36 : 21.Oct.2019, 09:32:40 a.m. »
Când am purtat eu discuții cu Hyundai, Kona electric nu se putea comanda - nu se putea asigura un termen de livrare. In tot anul 2019 s-au adus doar 2 bucăți. In 2020 e vorba sa se aducă 10.
Deci, Kona electric e un vis frumos, dar greu realizabil.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Offline dthem

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #37 : 21.Oct.2019, 11:36:59 a.m. »
Eu cred că sunt ceva argumente în favoarea cutiei AT de la Vitara (dacă AT este ceea ce te interesează). Primul ar fi existența convertizorului de cuplu care face să nu ai uzură la plecarea de pe loc - aici devine interesant dacă te dai prin oraș sau dacă tragi bărci, remorci șamd. La 7DCT ai ambreiaj care de bine de rău la un moment dat se uzează. Dezavantajul este că la Vitara (și la orice altă cutie cu convertizor) vitezele nu se schimbă la fel de rapid ca la o cutie cu dublu ambreiaj. Un al doilea avantaj este că la Vitara/SX4 cutia are garanție 3+7, și aici intră și convertizorul de cuplu, care să zicem că ar fi primul afectat de uzură. Așa că probabil Vitara devine alegerea firească dacă pui problema economic.

Dacă o pui altfel, e posibil să îți iei Hyundai... Și n-ar fi nimic greșit cu asta.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline Fujitsu

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #38 : 21.Oct.2019, 12:12:36 p.m. »
Plus că faci si ceva economie la preț cu Vitara.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Vitara S vs Hyundai Kona
« Răspuns #39 : 21.Oct.2019, 12:42:45 p.m. »
si ai -37 cp
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp